A 2025-ös év Magyarország számára komolyabb kihívásokat tartogathat, mint amilyenekkel 2022-ben szembesültünk - Agrárszektor.

A Portfolio Csoport az idén 13. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A decemberi rendezvényen immár 11. alkalommal adjuk át tíz kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
A halastavak vízpótlására 50-100 millió köbméternyi víz áll rendelkezésre – tette hozzá. Az ivóvíz biztosítása, a kommunális vízpótlás, az állatok itatása és az öntözés élvez prioritást. Emellett, amikor a körülmények engedik, ökológiai célzattal is juttatnak vizet a tájba – hangsúlyozta. Az országban tíz vízügyi igazgatóság területén összesen 54 vízhiánykezelő körzetet érintett a vízhiány miatti készültség, ebből 15 körzetben másodfokú, 39-ben pedig harmadfokú a készültség szintje. A munkálatokban 885 fő és 190 munkagép működött közre, összesen 4315 üzemórában – ismertette a részleteket.
Harmincnyolc öntözési céllal létrehozott harmadlagos vízmű feltöltése sikeresen lezajlott, azonban a múlt héten a további feltöltéseket a vízhiány és a folyók rendkívül alacsony vízállása miatt kénytelenek voltak felfüggeszteni - osztotta meg Hubai Imre. A vízgazdálkodási szektor 250 kilométer hosszúságú új csatornaszakaszt kapcsolt be a vízpótlási rendszerbe, így a Vizet a tájba projekt által érintett területek összterülete 54 669 hektárra nőtt. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy 2026 végére célul tűzték ki, hogy 3 milliárd köbméter többlet víz álljon rendelkezésre a tájban, de ehhez elengedhetetlen a tározókapacitások növelése.
A kormány 4,7 milliárd forint többletforrást biztosított az aszálykárok megelőzésére és enyhítésére, ebből 815,2 millió forintot használtak fel és további 1,2 milliárd forintnyi kötelezettséget vállaltak a vízügyi igazgatóságok. Megjegyezte, az idei aszály megközelítheti, sőt meg is haladhatja a 2022-est, a halmozott csapadékhiány 315 milliméter országosan, de az Alföldön és a Tisza vízgyűjtő területén 400 milliméter feletti.
Hubai Imre hangsúlyozta, hogy kiemelt figyelmet fordítanak a Tisza-tóra, ahol több mint 520 millió köbméter víz található. Ennek folyamatos leeresztésével sikerül pótolni az ökológiai vízigényeket az Alsó-Tiszán, valamint biztosítani a szolnoki vízbázist is. Kiemelte, hogy a Szolnoknál mért vízállás jelenleg 10 centiméterrel alacsonyabb a korábbi legkisebb értéknél, de a térség lakói számára az ivóvízellátás a Tiszára telepített úszómű segítségével a következő hónapokban is garantált marad, függetlenül attól, hogy mennyire csökken a Tisza vízszintje.
Az államtitkár arról is szólt, hogy a Tisza határon túli vízgyűjtő területére az előrejelzések szerint a következő napokban 16-60 milliméter közti csapadék várható, amelyből folytatódhat akár a harmadlagos vízművek feltöltése is a jövő héten. A hazai vízgyűjtő területen 14-46 milliméter csapadékot várnak a szakemberek, amely "átmenetileg enyhíti a vízhiányos helyzetet már a héten és még hetekig érezteti hatását". Hubai Imre arról is beszélt, hogy a Maroson keresztül Magyarországon is érzhető a parajdi sóbánya katasztrófájának hatása, de a román vízügyi szervek folyamatos vízhígításának hatására a Nagylaknál mért adatok szerint csökkennek az úgynevezett vezetőképességi értékek.
A szakértők becslései alapján a várható érték körülbelül 900-ra tehető, míg a kitűzött felső határ, azaz az 1500-as szint, meg sem közelítette ezt a számot. Csűrös Krisztián, a Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság vezetője kiemelte, hogy a Maros vízforrásként nemcsak kommunális célokra, hanem öntözésre is alkalmas. Az említett szeghalmi Koplaló-holtág 4,5 kilométer hosszú és körülbelül 25 hektáros területet foglal magába. Ezen a helyszínen a Sebes-Körösből összesen mintegy 400 ezer köbméter vizet emeltek át, amely elsősorban ökológiai célokat szolgál.