A Belügyminisztérium bejelentette, hogy a rendőrség nem fog élni az automatizált arcfelismerésen alapuló bírságolási rendszerrel.

Rétvári Bence kijelentette, hogy jelenleg nem üzemel, és nem is folyik fejlesztés alatt olyan informatikai rendszer, amelyre utalnak.
A rendőrség, ha akarna sem tudna tömeges eljárásokat indítani a mesterséges intelligencia arcfelismerő technológiájának segítségével, hiszen a rendelkezésükre álló technológia erre nem alkalmas. Ráadásul, jogi szempontból is problémás lenne egy ilyen lépés - ahogyan azt a hvg.hu is hangsúlyozta. Ezt erősíti meg Rétvári Bence belügyi államtitkár írásbeli válasza, amely Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő kérdése nyomán született.
Az ellenzéki politikus érdeklődött a Belügyminisztériumnál arról, hogy van-e már működő, vagy esetleg tervezett olyan rendszer, amely a rendőrségi kamerák által rögzített felvételeket arcfelismerő mesterséges intelligencia segítségével elemzi. E rendszer célja az lenne, hogy az azonosított személyek számára automatikusan, emberi közreműködés nélkül küldjenek ki szabálysértési bírságokat, például az ügyfélkapu platformján keresztül.
Rétvári válaszában kifejtette, hogy...
A vétkességi alapú szabálysértési eljárás keretein belül jogszabályi akadályok miatt nem lehetséges az automatikus, emberi felügyelet nélküli döntéshozatal. Ennek következtében a rendőrség nem alkalmaz, és jelenleg nem is dolgozik olyan informatikai rendszeren, amely ezt a folyamatot támogathatná.
A belügyi államtitkár hozzátette, "az európai uniós és a hazai adatvédelmi szabályok is egyöntetűen rögzítik, hogy tilos az olyan, kizárólag automatizált adatkezelésen alapuló döntés, amelynek joghatása az érintettre nézve hátrányos vagy őt jelentős mértékben érinti."
Hadházy Ákos véleménye szerint a Pride esemény egyfajta előrejelzése annak, hogy milyen hatékonysággal működik az arcfelismerő technológia.
Hadházy azért fordult a rendészeti tárcához, mert értesülései szerint a rendőrség tömeges bírságolásra készül a június 28-i budapesti Pride-felvonulás után. Ezt a rendezvényt a hatóságok ugyan megtiltották, azonban ennek ellenére a felvonulásra 200-300 ezer ember gyűlt össze. Az akkori információk szerint egy új "összekötő" rendszert fejlesztenek, amely a kamerák által rögzített felvételeket és arcfelismerő mesterséges intelligenciát használva automatikusan küldi ki a büntetéseket az ügyfélkapu rendszerén keresztül.
Az IDEA legfrissebb felmérése alapján a magyar lakosság háromnegyede az Orbán-kormány ellenállásaként értelmezi a Pride eseményét. A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) bejelentette, hogy a Pride felvonuláson részt vevő több százezer ember nem kap büntetést, azonban a rendezvény szervezőivel szemben a nyomozás továbbra is folyamatban van.