A MOSZ figyelmeztetése alapján a termelők számára problémát okozhat a nyugdíjasok áfa-visszatérítésének kérdése - Agrárszektor.

Ez a helyzet nem csupán a termelők, hanem a termelői piacok jövőjét is súlyosan érintheti. Fontos, hogy a termelők védelme érdekében olyan kompenzációs megoldásokat találjunk, amelyek segíthetnek megőrizni a helyi termékek iránti keresletet. Az alacsonyabb árak miatt fennáll a veszély, hogy a nyugdíjas vásárlók a nagyáruházak olcsóbb, sok esetben külföldről származó zöldségeit és gyümölcseit választják a kistermelők hazai termékei helyett. Ez különösen aggasztó, hiszen a termelői piacokon árusító kistermelők vásárlói körében a nyugdíjasok jelentős részesedéssel bírnak, részben kulturális okok miatt is.
- emelte ki Koncz Máté a tájékoztató során.
Az elmúlt több mint egy évtizedben kiemelt kormányzati szándék volt a termelői piacok megerősítése, amelyre több mint tízmilliárd forint támogatást ítéltek oda. Hasonló véleményt fogalmaz meg a Bácskai és Dunamelléki Mezőgazdasági Egyesület elnöke is. Kubatov Márton szerint a közvetlen értékesítés - különösképp azon térségekben, ahol jelentős a kisebb méretű, családi kertészetek száma - a termelők és a fogyasztók számára is fontos lehetőség, ami erősíti a helyi gazdaságot, tudatos vásárlásra és fogyasztásra ösztönöz, és a helyi közösségi élet tekintetében is értéket képvisel. Ugyanezen álláspontra helyezkedik Gulácsi Mihály, a SzabolcsSzatmár-Bereg megyei Mezőgazdasági Termelők Érdekvédelmi Szövetségének elnöke. Gulácsi szerint a kormányzatnak nem lehet célja a helyi termelők érdekeinek és a közvetlen, termelő fogyasztó kapcsolatokban rejlő értékek csorbítása, így elengedhetetlen a javasolt ÁFA visszatérítésből következő károk megelőzése, és az átgondolt szabályozás kialakítása - zárult a közlemény.