A tanárok bérének emelése nagymértékben uniós forrásokból valósul meg - számolt be a Világgazdaság.


Átlagosan 5 millió forintot fizet tanáronként Brüsszel, igaz, több évre elosztva. Az Európai Unió és a kormány megállapodásának az is a része, hogy párbeszéd folyik a szakszervezetekkel.

Az Európai Unió bejelentette, hogy tanáronként ötmillió forinttal segíti a magyar pedagógusok béremelését 2030-ig. Ennek eredményeként a közeljövőben megkezdődik a pedagógusok tartós béremelésének második fázisa, amelynek következtében a pedagógusok átlagos jövedelme eléri a diplomás átlagbér 80%-át. Ezt az információt kedden osztotta meg az Európai Bizottság magyarországi képviselete.

A cél a tanári pálya vonzerejének visszaadása

A bizottság tájékoztatása szerint az Európai Unió 2024 és 2030 között összesen 1,8 milliárd eurót (körülbelül 735 milliárd forintot) különít el a pedagógusok béremelésére. Ez átlagosan ötmillió forintnyi bértöbbletet jelent pedagógusonként. Emellett hangsúlyozták, hogy a tartós béremelés célja a pedagógushivatás vonzerejének fokozása, ami hozzájárul az oktatás színvonalának és elérhetőségének javításához.

A pedagógusok jövedelme a januári béremelés következtében a diplomás átlagbér 80%-ára nő, és a kormány köteles ezt a szintet az Európai Unióval kötött megállapodás értelmében legalább 2030. december 31-ig megőrizni.

A tanárhiány - melynek egyik oka a bérek alacsony szintje - egyre nagyobb problémájára az Európai Bizottság országjelentései, valamint az Európai Unió Tanácsának országspecifikus ajánlásai is visszatérően felhívják a figyelmet. Ugyanis a pedagógusok átlagbére a diplomás átlagbér 60 százaléka körül alakult, szemben a 90 százalékos uniós átlaggal.

"A kiváló színvonalú oktatási rendszer megteremtéséhez elengedhetetlen, hogy a pedagógusok pályája vonzóvá váljon, ami kizárólag megfelelő jövedelmek biztosításával valósítható meg" - olvasható a közleményben. Emlékeztet arra, hogy Magyarország és az Európai Unió 2022-ben megállapodást kötött a pedagógusi hivatás vonzerejét fokozó tartós béremelés minimális feltételeiről. A megállapodás hangsúlyozza a pedagógus-szakszervezetekkel való folyamatos párbeszéd fontosságát is.

Related posts