Brüsszel kritikát fogalmaz meg a területalapú agrártámogatásokkal kapcsolatban.


Megkezdődött az uniós diskurzus a Közös Agrárpolitika jövőbeni átalakításáról, amely során az Európai Bizottság egy német bölcsészprofesszort és csapatát bízta meg az alapvető javaslatok kidolgozásával. Érdekes módon azonban a tervezési folyamatból teljesen kimaradtak a kelet-közép-európai gazdasági szervezetek, ahogyan azt a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) szerdai sajtóközleménye is hangsúlyozta.

Az uniós testület javaslatai a NAK és a MAGOSZ lesújtónak tartja az agrártámogatások 2027 utáni átalakítása kapcsán, mert azok többek között megszüntetnék a területalapú támogatásokat és visszaszorítanák az állattenyésztést. Ezért a magyar szervezetek aláírásgyűjtésbe is kezdtek a javaslatok ellen, ami már 250 ezren alá is írtak.

Ez a gazdák baja az uniós javaslattal

A közlemény rámutat arra, hogy a "Stratégiai Dialógus" nevű uniós javaslatcsomagban kiemelt figyelmet kap a területalapú támogatások megszüntetése. Ez a lépés azonban komoly versenyhátrányt idézhet elő az uniós farmerek számára az EU-n kívüli országok, mint például Ukrajna, Brazília és Marokkó gazdálkodóival szemben. A támogatások eltűnése nem csupán a versenyképesség csökkenését jelenti, hanem a gazdák számának drámai csökkenését is, ami súlyos társadalmi következményekkel járhat. A falvakban élő vállalkozók eltűnése mellett a termőföldek feletti kontrollt nagyobb gazdasági társaságok veszik át, ami tovább gyengíti a helyi közösségeket.

A termelési költségek is rendkívülimértékben emelkednének a támogatások megszüntetésével, ami a fogyasztói árakat is emelné, de teret nyitna a jóval olcsóbb, de kétes minőségű és élelmiszer-biztonsági szempontból igencsak aggályosnak számító harmadik országokból származó élelmiszerek előtt is. Ráadásul a bizottság által felkért testület a húsfogyasztás csökkentését is egyértelmű célként jelölte meg, ami az állattartó gazdák adóterheinek növelésével járna, lerontva az ágazat kilátásait.

A tagállamok mozgásterének tovább csökkentésére törekednének.

Egy másik aggály, hogy a javaslat az Európai Bizottság beavatkozási jogkörét szélesítené a tagállamok rovására. Ez ráadásul a területalapú támogatások eltörlésével a gazdákra háruló adminisztrációs terheket is fokozná, hiszen a csökkentett támogatások mellett több bürokratikus követelménynek kellene eleget tenniük.

Related posts