A világ minden táján érezhető a feszültség, amikor meginog a bizalom a dollár és az Egyesült Államok államadóssága iránt - figyelmeztet a G7. A gazdasági stabilitás szempontjából kulcsfontosságú, hogy miként reagál a globális piac erre a helyzetre.


A dollár értéke csökken, és ennek következtében a befektetők egyre inkább elfordulnak az amerikai kötvényektől. Ez a jelenség meglehetősen szokatlan, különösen olyan válságos időszakokban, mint amilyeneket a globális gazdaság mostanság tapasztal. A helyzet rendkívül különös, és Donald Trump intézkedései állnak a háttérben, amelyek újfajta kockázatokat hoztak a szövetségi gazdaság és a kormányzás terén az Egyesült Államokban.

Előzmények: az amerikai állampapírok - és általuk a dollár - nemcsak a 2008-as recesszió, a koronavírus-járvány vagy az energiaár-emelkedés időszakaiban, de az olyan, leginkább az Egyesült Államokat érintő válsághelyzetekben is menedéket nyújtottak a befektetők számára, mint a 2001. szeptember 11-ei terrortámadásokat követő időszak.

Miért fontos ez? A fenti történelmi mintázat azért alakult ki, mert világszerte jellemző volt az általános bizalom az amerikai pénz- és gazdaságpolitika iránt, ám ez most megdőlni látszik, aminek közvetlen következményei a dollár gyengülése és a kötvények hozamainak növekedése, azokat ugyanis már csak magasabb kamatszint mellett veszik a befektetők.

Számok tükrében: A 30 éves amerikai államkötvények hozama közel öt százalékra emelkedett, ami már önmagában is meglepően magasnak számít. Ráadásul ez a tendencia ellentmond a gazdasági bizonytalanságok időszakában általában tapasztalt kamatcsökkenésnek (az alábbi grafikonon a szürke sávok a recessziós időszakokat jelzik). Egy kis reménysugár lehet, hogy a magas kamatok ellenére a kötvények továbbra is értékesítik magukat.

Alulnézet: Az olaj ára a vámintézkedések következtében csökken, és mivel az energiahordozók ára dollárban van meghatározva, az amerikai valuta gyengülése kedvező hatással van például a magyar autósokra. Holnaptól 12 forinttal olcsóbbak lesznek az üzemanyagok. Ugyanakkor aggodalomra ad okot, hogy a forint szokatlan módon együtt gyengül a dollárral, amikor az euróval vetjük össze.

Mi vár ránk a jövőben? Egyrészt a válságok idején egyre inkább felértékelődő arany iránti fokozott érdeklődés árulkodik a gazdasági kilátásokról – a nemesfém ára jelentős emelkedésen ment keresztül, és a vásárlói bázis is folyamatosan bővül. Másrészt, ha az amerikai kötvények helyzetére tekintünk, felmerülhetnek a költségvetési hiány fenntarthatóságával kapcsolatos aggályok, amelyek újabb kockázati prémiumok kialakulásához vezethetnek.

Related posts