Az Egyesült Államok történetének egyik legkomolyabb távközlési hackertámadása történt.


A hackerek állítólag kihasználták az amerikai hatóságok által az állampolgárok lehallgatására kifejlesztett rendszereket.

Joe Biden amerikai elnök leköszönő kormányának nemzetbiztonsági tanácsadói és más magas rangú tisztviselői pénteken megbeszélést tartottak a nagy távközlési cégek felsővezetőivel, hogy megvitassák az ország történetének "messze" legsúlyosabbnak nevezett biztonsági incidensét.

A hónap elején az amerikai hatóságok úgy döntöttek, hogy fellépnek a "Salt Typhoon" néven ismert, feltételezhetően pekingi háttérrel rendelkező hackercsoport ellen, akiket azzal vádolnak, hogy lehallgatták a távközlési cégek által az amerikai bűnüldöző szervek számára összegyűjtött és archivált megfigyelési adatokat. A hírek szerint a bűnözők egy hónapokig tartó, nagyszabású művelet keretében ismeretlen mennyiségű hívás szöveges üzeneteit és hangfelvételeit sikerült megszerezniük.

Mark Warner szenátor, aki a szenátus hírszerzési bizottságának elnöki pozícióját tölti be, a hét eleji meghallgatás során a "nemzetünk történetének messze legkomolyabb távközlési hackertámadásaként" jellemezte a jogellenes tevékenységet. "A helyzet továbbra is aggasztó, és a védekezésünk még nem állt helyre," tette hozzá figyelmeztetően.

Pénteken a Fehér Házban Jake Sullivan, az Egyesült Államok nemzetbiztonsági tanácsadója, valamint Anne Neuberger, a helyettes nemzetbiztonsági tanácsadó, megbeszélést folytattak a távközlési szektor vezetőivel. A találkozó részletei azonban nem teljesen tisztázottak, és nem áll rendelkezésre információ arról, hogy pontosan kik vettek részt az eseményen.

"A találkozó kiváló lehetőséget biztosított arra, hogy a távközlési szektor vezetőitől első kézből értesüljünk arról, miként tud az amerikai kormány együttműködni a magánszektorral, valamint milyen módon segítheti őt a kifinomult nemzetállami kibertámadásokkal szembeni védekezésben" - olvasható a Fehér Ház nyilatkozatában.

Az FBI és a Kiberbiztonsági és Infrastruktúra Biztonsági Ügynökség (CISA) november 13-án közös közleményt adott ki, amelyben a behatolásért Kínát okolták, és elismerték, hogy az ellopott információkat amerikai gyanúsítottak "legális" megfigyelése során gyűjtötték és tárolták.

A megállapítás szerint a Kínai Népköztársasághoz kapcsolódó szereplők sikeresen behatoltak több távközlési cég hálózatába. Ezzel lehetővé vált, hogy illegálisan hozzáférjenek a rögzített ügyfélhívásokhoz, és ezzel együtt veszélyeztessék egy korlátozott számú, főként kormányzati vagy politikai tevékenységekben részt vevő egyének magánbeszélgetéseit. Emellett bizonyos információkat is másoltak, amelyekhez az Egyesült Államok bűnüldöző hatóságai bírósági végzés keretében kértek hozzáférést.

A jogsértés mértékét jelenleg is elemzik. A legfrissebb információk alapján eddig kevesebb mint 150 áldozatot értesített az FBI, akik közül a legtöbben Washington DC környékén élnek. Fontos azonban megjegyezni, hogy az érintettek valószínűleg több embert is megkerestek telefonon vagy üzenetben, így a hackerek által megszerzett adatok mennyisége valószínűleg jelentősen meghaladhatja ezt a számot.

A Washington Post múlt havi jelentése szerint Donald Trump megválasztott elnök kampányának egy meg nem nevezett tanácsadója is azok között van, akiknek a beszélgetéseit lehallgatták. Egyelőre nem világos, hogy a tanácsadó információi is "amerikai bűnüldözési kérések tárgyát képezték-e". 2016-ban az FBI az úgynevezett Steele-dossziét használta fel arra, hogy bírósági engedélyt szerezzen Trump kampánya elleni kémkedésre.

Peking többször is határozottan elutasította a hacker-vádakat, valamint Washington állításait, miszerint Kína beavatkozási kísérleteket tesz az amerikai választási folyamatba. A kínai nagykövetség Washingtonban korábban hangsúlyozta, hogy nincs információja a "Salt Typhoon" nevű tevékenységről, és az Egyesült Államokat azzal vádolta, hogy manipulált bizonyítékokat készítenek Peking kibertámadásokkal kapcsolatos részvételéről, céljuk pedig Kína hírnevének aláásása.

Related posts