Dr. Komáromi Szilárd: Vári Szabó István felavatott szobra a munka tiszteletét emeli ki.


Kiskunhalas történelmének fontos pillanatához érkezett, amikor az első polgármester, Vári Szabó István mellszobrát ünnepélyes keretek között felavatták a nevét viselő iskola bejáratánál. Vári Szabó István, aki a halasi szakoktatás megteremtője volt, mérföldkőnek számító változásokat hozott a város életébe. Dr. Komáromi Szilárd, a Kiskunhalasi Szakképzési Centrum Vári Szabó István Szakképző Iskola és Kollégium igazgatója hangsúlyozta, hogy a szobor a munka tiszteletét és a közösség értékeit hirdeti.

Vári Szabó Istvánt 1872. november 20-án választották meg Kiskunhalason polgármesternek, a város vezetői tisztséget 1891. január 19-ig töltötte be. Később, 1893. július 23. és 1903. január 28. között ismét polgármestere volt a városnak, ekkor alakult meg a Halasi Munkásképző Egylet a kezdeményezésére.

A posta kezdeményezésére az utcák nevet kaptak, míg Markovits Mária egy kézimunka műhelyt alapított, ahol megkezdődött a Dékáni Árpád rajztanár által tervezett csipkék varrása. Ezzel párhuzamosan megalakult a Halasi Villamossági Részvénytársaság is. Vári Szabó István polgármester pedig a közügyekben végzett kiemelkedő munkájáért 1900-ban elnyerte a Ferenc József-rend lovagkeresztjét. E jeles eseményeket idézte fel Bányai Gábor kormánybiztos és országgyűlési képviselő a szoboravató ünnepség során.

Vári Szabó István mellszobrát az iskola bejáratának közvetlen közelében állították fel. A szobor megalkotásáért Szabó Áron szobrászművész felelt, aki mesterien örökítette meg a műemlék formájában a jelentős személyt.

- Az alkotás hűen tükrözi Vári Szabó István határozott, kompromisszumokat nem ismerő karakterét, és egyúttal gazdagítja a patinás intézmény imázsát - emelte ki Papp Gyula, a Kiskunhalasi Szakképzési Centrum főigazgatója, aki idén a tíz éves jubileumát ünnepli.

A szakképzés radikális átalakuláson ment keresztül.

Ünnepi beszédében a főigazgató hangsúlyozta, hogy az utóbbi évtized során a szakképzés alapvető változásokon ment keresztül. Az intézményhez tartozó öt iskola diákjai olyan versenyképes képesítéseket szerezhetnek, amelyekkel kedvező eséllyel léphetnek be a munkaerőpiac világába. A főigazgató köszönetét fejezte ki az oktatók és a munkatársak iránt, akik hozzájárultak ehhez a kiemelkedő munkához. Emlékeztetett arra is, hogy a szakképzés megújulásával párhuzamosan a Kiskunhalasi Szakképzési Centrum iskoláiban jelentős infrastrukturális fejlesztéseket hajtottak végre. A gépészeti és energetikai korszerűsítések mellett az intézmények modern oktatási eszközökkel gazdagodtak. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a fejlesztések sora még nem zárult le, hiszen számos terület vár még felújításra és korszerűsítésre.

Papp Gyula kiemelte, hogy a korszerűsítések során különös figyelmet fordítottak arra, hogy minden egyes intézmény megőrizze egyedi arculatát, és a hozzájuk fűződő hagyományokat is megőrizzék. E törekvés szellemében került sor Vári Szabó István, Kiskunhalas első polgármesterének, az iskola névadójának mellszobrára, melynek avatása szimbolizálja ezt az elkötelezett hagyományápolást.

Related posts