"Eddig csupán sejtettük, de most már bizonyossá vált, hogy a Népszínházban próbálják leleplezni a korrupciót."


A Szabadság és Igazságosság Párt (SSP) szabadkai szervezete március 20-ai sajtótájékoztatóján már beszámolt arról, hogy a szabadkai Népszínházban felmerült a korrupció és egyéb törvénysértés gyanúja, ami miatt az ellenzéki párt szabadkai szervezete eddig három alkalommal fordult közérdekű adatigényléssel az intézményhez.

- Kértük a színházterem bérbeadására vonatkozó szerződéseket, valamint a bérleti díj kifizetésének igazolásait. Emellett érdeklődtünk a külföldi vendégszereplések szerződései iránt is, és a kapcsolódó befizetésekről szóló bizonyítékokat is meg szerettük volna kapni. Mivel az első kérésünkre nem érkezett válasz, a határidő lejárta után újra elküldtük a kérelmet, hiszen még azt sem erősítették meg, hogy megkapták a megkeresésünket, pedig ezt kifejezetten kértük. A határidő letelte után közérdekű adatok biztosához fordultunk - tájékoztatott Csiszár László, az SSP szabadkai végrehajtó bizottságának elnöke.

Igor Stamenković, Mihajlo Stanimirović, Mišo Guljaš, Vladimir Grahovac, Zlatko Vojnić, Muhamed Bunjaku, Igor Lerić és Bojana Savanov munkatársai számára egy adatigénylés keretében kértek információkat a munkaszerződéseikről, valamint a végzettségeiket igazoló diplomákról.

Néhány alkalmazott esetében erős a gyanú, hogy hamis diplomával bírnak, és felmerül az is, hogy olyan pozíciókban dolgoznak, amelyekhez nem rendelkeznek megfelelő képesítéssel. A benyújtott kérelemre nem érkezett válasz, csupán annyi információt kaptunk, hogy Igor Lerić, aki jelenleg az intézmény igazgatóhelyettese, e-mail címéről megkaptuk az őt érintő dokumentumokat - mondta Csiszár.

A harmadik közérdekű adatigénylés során a kérvényezők a Szabadkai Szimfonikus Zenekar 2024-ben és 2025-ben a Népszínház programjában szereplő koncertjeire vonatkozó szerződések és pénzügyi dokumentumok másolatát igényelték. Továbbá, a beadványban Miloš Nikolić és Goranka Ilić munkatársak diplomáinak és munkaszerződéseinek másolatát is kérték, valamint a munkahelyek és munkakörök szervezésére vonatkozó iratokat is. Az SSP azonban erre a kérésre sem reagált.

- A koncertekkel kapcsolatban azért kértük az iratokat, mert alapos a gyanú, hogy azokat túlárazták, a pénzt pedig a Népszínház számlájáról ismeretlen bankszámlákra utalták. A közérdekű adatigénylés ilyen mértékű ignorálása csak erősíti a gyanút, hogy a Népszínházban korrupciós cselekmények történnek - húzta alá Csiszár és hozzátette, pártja jogi csapatát arra kérte, hogy készítse elő az említett cselekmények miatti büntetőeljárás elindítását.

Csiszár László felvetette azt a fontos kérdést, hogy miért nem az új színházépület ad otthont az előadásoknak, amelyre a hatalom szerint az elmúlt 17 év során körülbelül 35 millió eurót fordítottak.

Csiszár hangsúlyozta, hogy az intézményen belül tapasztalható a nepotizmus jelensége, hiszen az igazgató és az igazgatóhelyettes több közeli hozzátartozója is állást kapott a Népszínházban. Ezzel párhuzamosan arra is felhívta a figyelmet, hogy a színház működéséhez elengedhetetlen munkakörökben nincs elegendő munkatárs: a műszaki részlegen csupán hét dolgozó végzi a feladatokat, míg öt műszaki főnök áll rendelkezésre.

- Az előző sajtótájékoztatón csupán sejtettük, de most már megerősíthetjük, hogy a Népszínházban kísérletet tesznek a korrupció elfedésére - fogalmazott Csiszár László.

A sajtótájékoztató során, a korábban bejelentett információkkal ellentétben, Venczel Valentin, a Népszínház egykori művészeti vezetője nem volt jelen. Helyette egy levelet küldött, amelyet Stanislava Orlović, a Szabadság és Igazságosság Párt szabadkai bizottságának ifjúsági tagozatát képviselő színésznő olvasott fel a sajtó munkatársainak.

Venczel levele a közeljövőben egy külön cikk keretein belül fog megjelenni olvasóink számára.

Related posts