Megkezdődött a kormány 100 milliárd forintos tőkeprogramjának hivatalos indítása, és mostantól várják a pályázók jelentkezéseit.


Március 3-tól megnyílik a lehetőség az igénylések benyújtására a Demján Sándor Tőkeprogram keretében. E programot a Nemzetgazdasági Minisztérium indította el, és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara irányítja. A célja, hogy támogassa a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások beruházásait, melyre összesen 100 milliárd forint áll rendelkezésre - tájékoztatta az NGM és az MKIK a nyilvánosságot.

A Demján Sándor Tőkeprogram a Kormány által meghirdetett Új Gazdaságpolitikai Akcióterv 21 intézkedésének egyike, amelynek célja a beruházások ösztönzése, a vállalkozások termelékenységének növelése és méretugrásuk elősegítése. A megoldás olyan, üzleti tervvel alátámasztott beruházásokhoz nyújt tőkeági finanszírozást, mint például gépek és eszközök vásárlása, automatizációt segítő szoftverek beszerzése, korszerű számítógépes és hálózati rendszerek kialakítása, e-kereskedelmi platformok és CRM rendszerek fejlesztése.

Szabados Richárd, kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkár a közlemény szerint hangsúlyozta: a tőke kiválóan működhet hiteltermékek bevonása mellett is, vagy önerőként támogatva azokat még nagyobb értékű beruházások megvalósítása válik lehetővé.

Az új program keretében összesen 100 milliárd forint áll rendelkezésre.

E forrás révén a vállalkozások 100-200 millió forint közötti tőkebefektetésben részesülhetnek. Az állami támogatásnak köszönhetően a cégek évente 5%-os kamattal bíró tőke jellegű forráshoz férhetnek hozzá, ami jelentősen kedvezőbb a piacon elérhető legalább 12-14%-os hozamelvárásokkal összevetve. Emellett a vállalkozások akár 0%-os önerővel és kezességelvárások nélkül is élhetnek ezzel a lehetőséggel. A tőkeigénylés folyamata drasztikusan egyszerűsödött, digitális és automatizált megoldások révén. Tavaly december óta 1850 vállalkozás regisztrált, érdeklődve a támogatás iránt, közülük 400 cég biztosan megfelel az igényléshez szükséges feltételeknek.

A Magyar Kereskedelemi és Iparkamara valósítja meg a Nemzetgazdasági Minisztérium által elindított programot, amelyhez a Nemzeti Tőkeholding és a Magyar Fejlesztési Bank is hozzájárul. A projekt koordinációját az MKIK Tőkealap-kezelő Zrt. végzi.

Balog Ádám, az MKIK alelnöke hangsúlyozta, hogy ez az első olyan országos szintű, központilag koordinált program, amelyet a helyi gazdasági viszonyokat alaposan ismerő területi Kereskedelmi és Iparkamarák közreműködésével valósítottak meg.

A tőkealap a támogatott vállalkozásokban csupán 1 százalékos üzleti vagy tulajdonosi részesedést képvisel, míg a fennmaradó 99 százalékot tulajdonosi kölcsön formájában nyújtja a cégek számára. E kölcsönök után a vállalkozásoknak évente kamatot kell fizetniük.

A befektetett tőke visszatérítése kizárólag a futamidő lejártával, egyetlen összegben esedékes.

A dedikált tőkeági támogatás mellett a vállalkozások a tőkeigénylési folyamat során személyre szabott szakmai és üzleti segítséget is élvezhetnek, amelyet az erre kijelölt szakértők nyújtanak számukra.

A Demján Sándor Tőkeprogramra a vállalkozások 2025. március 3-tól indulhatnak el az igényléseikkel, amelyeket a kifejezetten erre a célra létrehozott weboldalon nyújthatnak be - értesültünk a hírről.

Related posts