Elüldözte a Közép-európai Egyetemet, most pedig a kormány a lex CEU eltörlésére készül?
Október végén Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, a kormány nevében, egy különleges salátatörvény-javaslatot terjesztett elő, amely az egyes felsőoktatási, családügyi és kulturális jogszabályok módosítására vonatkozik – értesült a 24.hu. A javaslat 80. paragrafusa olyan törvényi rendelkezéseket sorol fel, amelyek a salátatörvény elfogadását követően érvényüket veszítenék.
A nemzeti felsőoktatási törvény 76. paragrafusának a) pontja a következőképpen fogalmaz: "Magyarország területén a nem EGT-államokban bejegyzett külföldi felsőoktatási intézmények csak akkor végezhetnek oklevelet adó képzési tevékenységet, ha a Magyarország Kormánya és a külföldi intézmény székhelye szerinti ország Kormánya között a felsőoktatási végzettségek és fokozatok elismeréséről nemzetközi szerződés létezik."
A jogszabály azon szakasza, amelyet lex CEU-nak titulálnak, a Magyarországon működő külföldi egyetemek tevékenységét egy szerződéshez kötötte, amelyet az intézményeknek a magyar kormányzattal kellett volna megkötniük. A Soros György által alapított Közép-európai Egyetem (CEU) esetében 2017-ben, a sürgősséggel elfogadott törvény nyomán ez a megállapodás vált szükségessé. Noha hosszú tárgyalások folytak a szerződés ügyében, végül nem született egyezség, mivel a magyar állam láthatóan nem támogatta a megállapodást - emeli ki az érintett portál. Az Európai Bíróság 2020-ban megállapította, hogy a felsőoktatási törvényből törölni kívánt rendelkezés ellentétes az uniós normákkal. E fejlemények mellett a Közép-európai Egyetem 2019-ben Bécsben kezdte meg angol nyelvű képzéseit, ezzel gyakorlatilag elhagyva Magyarországot, és csupán a könyvtár, az OSA archívum, valamint a Demokrácia Intézet maradt az ország területén.
A salátatörvényhez kapcsolódóan a kormány módosításainak indoklása meglehetősen hiányos, ezért a sajtó érdeklődött a kérdésről a kormány és a Kulturális és Innovációs Minisztérium illetékeseinél. Ezen kívül az Európai Bizottságot is megkeresték, hogy tisztázzák, vajon uniós nyomásra született-e a javaslat, de a cikk megjelenéséig még nem érkezett válasz egyik fél részéről sem.