Emléktáblát helyeztek el az ikonikus gyaloghíd megálmodójának tiszteletére!


Csaba Gyula, a Békéscsabai Réthy híd elődjének, az 1937-ben átadott gyaloghíd tervezője és megépítésének lelkes támogatója, jelentős szerepet játszott a város történetében. E jeles alkotásának emlékére pénteken emléktáblát avattak a Réthy hídon, amelyet a város polgármestere és Csaba Gyula fia közösen lepleztek le, ezzel is tisztelegve a híres mérnök öröksége előtt.

Ma már egy modern, a kor igényeinek megfelelő híd díszíti a belvárost, amely az Élővíz-csatorna fölött ível át. A Réthy hídon mostantól egy emléktábla is található, amely méltóképpen megörökíti az elődjének tervezőjét, aki közel 90 évig látta el feladatát. Ezen a táblán egy QR-kód is felfedezhető, amely lehetőséget ad arra, hogy az arra látogatók mélyebb betekintést nyerjenek a híd történetébe.

Amikor 2023-ban napvilágot látott a hír, hogy a József Attila utcát és a Deák utcát összekötő hidat elbontják, a város lakói között sokan kifejezték aggodalmukat. Sokan kérdezték, miért van szükség egy ilyen drasztikus lépésre, és miért nem tarthatjuk meg a régi híd emlékét. Azonban mára a Réthy híd valódi közösségi kedvenccé vált, amelyet mind a helyiek, mind a látogatók szívesen használnak – mondta Szarvas Péter, Békéscsaba polgármestere.

A híd története egy különös utazásra vezet vissza az időben: kezdetben egy bürünek nevezett, rozoga pallótákolmány állt a folyó felett, amely sokáig szolgálta az átkelni vágyókat. Később egy elegáns fahíd vette át a helyét, amely már modernebb formában tette lehetővé a közlekedést. Az igazi átalakulás 1937-ben következett be, amikor Csaba Gyula mérnök tervei alapján elkészült a vasbeton híd, amely nemcsak a funkcionalitását, hanem a környezetéhez való illeszkedését is figyelembe vette.

A Réthy híd átadását követően a Csaba család felkereste az önkormányzatot azzal a javaslattal, hogy állítsunk emléktáblát a régi híd tervezője, Csaba Gyula tiszteletére. A levéltári anyagok és a rendelkezésre álló információk alapján alaposan utánajártunk Csaba Gyula munkásságának. A korábbi vasbeton híd tervezése során ő kulcsszerepet játszott abban, hogy a város vezetése támogatta a híd megépítését. Emlékét így méltón megőrizzük, hiszen a néhai városi mérnök a városépítés nagy alakjai közé tartozik - fogalmazott a városvezető, kifejezve e jeles személy iránti tiszteletét.

Az eseményen Csaba Gyula fia, Csaba Márton korábbi városi főmérnök is beszédet mondott édesapja emlékére.

Csaba Márton kiemelte, hogy a családunk tagjaiként felelősségünk van apánk városépítő munkásságának megörökítésében, hogy emléke örökké fennmaradjon. Emellett fontosnak tartjuk, hogy a korábbi vasbeton híd emlékét is megőrizzük. Ez nem csupán édesapám tervei miatt lényeges, hanem azért is, mert ez az építmény a maga idejében innovatív volt, csupán az idő múlása feledtette el a jelentőségét.

A leszármazott elmesélte, hogy édesapja 1941-től 1986-ig a békéscsabai földhivatalnál dolgozott, nagy tekintélye volt a beosztottjai szemében, és azon főnökök közé tartozott, akiről csak jót mondtak az alkalmazottak.

- Apám szigorú volt, de következetes. Nem mondta egyik gyermekének sem, hogy mérnök legyen, de mégis, példamutatásával mind a négy gyermeke mérnök lett - fejtette ki Csaba Márton.

Related posts