Félelmetes kihívó készül Trumpra támadni.

A 2010-es évek során egy évtizeden át meghatározta a tőzsdei befektetők mentalitását a "Fed-put" jelensége. Ez a kifejezés az opciós piac világából ered, ahol a befektetők put, vagyis eladási opciók megvásárlásával próbálják biztosítani magukat a részvényárfolyamok csökkenésével szemben.
Abból indultak ki, hogy ha a részvényárfolyamok túl sokat esnének, akkor az amerikai jegybank - Fed - közbelép, kamatot csökkent, vagy kvantitatív lazításba kezd az esés megfordítása érdekében. Ennek oka, hogy az amerikai háztartások vagyonának rettenetesen nagy hányada van valamilyen részvényárfolyamokhoz kötött befektetésekben. Ha az árfolyamok esnek, akkor az emberek azonnal szegényebbnek gondolják magukat, visszafogják fogyasztásukat és ezáltal a gazdaságban lefelé menő spirál alakulhat ki.
Donald Trump korábbi elnöki ciklusa alatt jelentős figyelmet szentelt a tőzsde alakulásának, és nem ritkán előfordult, hogy gazdasági intézkedéseit visszavonta, amennyiben a piacok túlzottan kedvezőtlenül reagáltak. Ekkor alakult ki az a közvélekedés, miszerint létezik egyfajta "Trump-put", amely képes stabilizálni az árfolyamokat. Ez azt jelenti, hogy ha a tőzsde jelentős zuhanásnak indul, az elnök hajlandó lehet mérsékelni azokat a lépéseket, amelyek nem nyerik el a befektetők tetszését.
Az elmúlt napokban azonban több olyan jelzés is érkezett, hogy ez a Trump-put vagy az eddig gondoltnál sokkal alacsonyabb tőzsdei árfolyamoknál kezd el működni, vagy egyáltalán nem is létezik - kommentálta a hétfőn kibontakozó zuhanást a Nomura szakértője a Financial Times-nak.
A Trump-kormányzat egyre inkább olyan jelzéseket küld, amelyek arra utalnak, hogy készek áldozni a rövid távú gazdasági teljesítményt a számukra elengedhetetlennek tartott hosszú távú reformok érdekében. Scott Bessent, az amerikai pénzügyminiszter pénteken a CNBC-nek kijelentette, hogy nem létezik olyan fogalom, mint a Trump-put. Szerinte a tőzsde számára az a kedvező, ha a kormány hatékony gazdaságpolitikát valósít meg, és ennek következtében az árfolyamok is emelkedni fognak.
A portál információi alapján a múlt héten kiderült, hogy a Trump-adminisztráció most kevesebb hangsúlyt helyez a részvényárfolyamok által nyújtott jelzésekre. E szerintük a kötvénypiac, különösen az amerikai államkötvények hozamai, sokkal megbízhatóbb indikátorai az inflációs és gazdasági trendek alakulásának.
Bessent kiemelte, hogy a jelenlegi események egyfajta méregtelenítési folyamatot képviselnek az amerikai gazdaságban. A kormány által bevezetett költségcsökkentő intézkedések következtében a gazdaságnak át kell alakítania működését, és el kell mozdulnia az állami kiadásoktól való függésről a magánszektor által biztosított kereslet irányába.
A befektetők egyébként nem csak a kiadáscsökkentéseket emésztik nehezen, de a Trump hivatalba lépése óta teljes erejéből kiújuló kereskedelmi háborút is. Az elnök ugyan április elhalasztotta a Kanada és Mexikó elleni büntetővámok bevezetését, azonban a vas- és acélárukra kivetett vámok szerdán életbe lépnek és a Kína elleni védővámok is érvényben maradtak.
Eközben a gazdaságból is egyre aggasztóbb jelek érkeznek, van olyan indikátor is, amely szerint már az első negyedévben megindult a rohamos fékezés és a GDP növekedése negatív is lehet az első három hónapban. Erről bővebben itt írtunk.
Az S&P 500-as index hétfőn 2,7%-os visszaesést mutatott, ami önmagában nem tekinthető drámai eseménynek. Ugyanakkor, ha figyelembe vesszük, hogy február végén beállított csúcsához képest csupán 13 kereskedési nap leforgása alatt 9,4%-os veszteséget könyvelhetett el, a helyzet már komolyabb fényt vet a piacra. A Wall Street szlengjében a 10%-os csökkenést korrekciónak hívják, és most már a technikai elemzés eszközei is azt mutatják, hogy az index túladott állapotba kerül. A 30 napos RSI (Relative Strength Index) jelenleg 38,21-en áll, ami alatt a piac általában a mega-túladottság zónájába lép, amely jellemzően 37 alatt kezdődik. Ez a jelenség különösen fontos, hiszen a ciklikus irányváltások, különösen bikapiacok esetén, gyakran a mega-túladottság megjelenésével kezdődnek.
Szigorúan vett értelemben, a csúcs és mélypont analízis alapján jelenleg az igazán kritikus szintet a tavaly szeptember 6-i lokális záróár-mélypont jelenti az indexben, 5408 pontnál ( grafikonon sárga vonal jelöli a szintet). Innen tudott ugyanis újabb csúcsra futni az index 10 százalékot meghaladó emelkedés után. A mostani helyzetben akkor lehetne medvepiacról beszélni, ha szignifikánsan ez alatt zárna a mutató, ez azonban még meglehetősen távol van a mostani, 5614 pontos indexértékhez képest.