Friedrich Merz tárgyalásokba bonyolódott a baloldali politikai erőkkel.


A múlt hét vasárnap megrendezett németországi választás jelentős fordulatot hozott, hiszen a kormányzó szociáldemokraták a történelem egyik legfájdalmasabb vereségét szenvedték el. A győzelmet a Friedrich Merz vezette uniópártok, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a Bajor Keresztényszociális Unió (CSU) zsebelték be. A második helyezett az Alice Weidel által irányított Alternatíva Németországért (AfD) lett, amely ezzel a párt fennállása óta a legjobb választási teljesítményét nyújtotta. Az új győztes, Friedrich Merz, valamint a baloldali parlamenti pártok azonban egyértelműen elutasítják a kooperációt Weidel jobboldali pártjával. Helyette egymással kezdtek tárgyalni a lehetséges kormánykoalíció kialakításáról. Ez viszont nem ígérkezik zökkenőmentesnek, hiszen az SPD álláspontja több lényeges kérdésben is eltér Merz politikai irányvonalától. A politikai táj egyre bonyolultabbá válik, és a jövőbeni kormányzati együttműködés kihívásokkal teli időszak elé néz.

Az egyeztetések után a CDU, a CSU és az SPD főtitkárai közösen nyilatkoztak, és hangsúlyozták, hogy az első forduló "nyílt és konstruktív légkörben" zajlott. A tárgyalások kezdetén Jörg Kukies pénzügyminiszter tájékoztatta a feleket Németország pénzügyi helyzetéről, amely az egyik kulcskérdés lesz a következő időszakban.

Bár a nyilvánosság számára kevés konkrét részlet látott napvilágot - a felek titoktartási megállapodást kötöttek -, már most látható, hogy több jelentős politikai vitapont vár megoldásra.

Friedrich Merznek nem lesz egyszerű dolga szövetségre lépni az SPD-vel, mivel ezeken a területeken rengeteg ellentét feszül a két párt között.

Az illegális migráció kérdése körüli diskurzus különösen éles és figyelemfelkeltő vitákat generált. Friedrich Merz, a CDU elnöke, a közelgő választásokra való tekintettel határozott álláspontot fogalmazott meg: úgy véli, hogy a határellenőrzések szigorítása elengedhetetlen, és hangsúlyozta, hogy támogatja az illegális menedékkérők visszatoloncolását.

A szociális ellátórendszer jövője körüli vita kiemelkedő jelentőségű, hiszen alapvetően befolyásolja a társadalom működését. A CDU/CSU a munkanélküli ellátás mostani rendszerét egy szigorúbb alapellátási modellre kívánja módosítani. Ebben az új megközelítésben azok, akik visszautasítják az állásajánlatokat vagy nem együttműködnek a munkaügyi hivatalokkal, teljes mértékben elveszíthetik a támogatásukat. Ezzel szemben az SPD megőrzi a jelenlegi Bürgergeld-modellt, de szigorúbb ellenőrzések bevezetését javasolja, hogy biztosítsa, hogy az álláskeresők valóban éljenek a rendelkezésre álló munkalehetőségekkel. Az eltérő nézetek jól tükrözik a két párt eltérő megközelítését a szociális juttatások és a munkaerőpiac összefüggésében.

A koalíciós tárgyalások során az adórendszer kérdése is éles vita tárgyát képezi. A CDU/CSU célja a szolidaritási adó teljes eltörlése, valamint a legmagasabb jövedelemsávhoz tartozó adóküszöb jelentős emelése. Az SPD ezzel szemben a közepes és alacsony keresetűek adócsökkentését tervezi, miközben a magas jövedelműek adóterheit növelné.

Egy újabb feszültségforrást jelent a Schuldenbremse, amely a német alkotmányban rögzített adósságkorlát kérdése. Az SPD álláspontja szerint érdemes lenne felülvizsgálni ezeket a szabályokat, hogy a német állam szélesebb mozgásteret nyerjen a védelmi és infrastrukturális beruházások finanszírozásához.

Egy lehetséges megoldásként felvetődött egy különleges védelmi alap kialakítása, amely a Bundeswehr modernizációs költségeit fedezné. Azonban ennek a javaslatnak az elfogadásához a Bundestagban kétharmados többségre lenne szükség, ami kizárólag a Zöldek támogatásával válna elérhetővé.

A tárgyalások során a CDU/CSU képviseletében Friedrich Merz, Markus Söder (CSU), Alexander Dobrindt és más neves politikai személyiségek vesznek részt, míg az SPD delegációját Lars Klingbeil és Saskia Esken irányítja.

Bár az Unió és az SPD együttesen 328 képviselői hellyel rendelkezik a 630 fős Bundestagban, nem biztos, hogy sikerül végleges megállapodásra jutniuk. Az SPD elnöke, Lars Klingbeil hangsúlyozta, hogy pártjának nincs automatikus kötelezettsége a kormánykoalícióban való részvételre, és a végső döntést a párttagság fogja meghozni.

Ezt a helyzetet tovább bonyolítja, hogy a CDU/CSU és az SPD közötti kapcsolatok a kampány során jelentősen megromlottak. Az SPD több alkalommal azzal vádolta meg Merzet, hogy együttműködik az AfD-vel egyes parlamenti szavazások során, míg a CDU elnöke a kampányban élesen kritizálta a baloldali politikai erőket, ami tovább mélyítette a megosztottságot.

Related posts