HEOL - Öt évtizede vette kezdetét az első "katkós" évfolyam Egerben.


Szombaton Egerben emlékeztek meg az egykori katonai középiskola és kollégium, a Honvéd Kollégium, valamint jogutódja, a Lenkey János Honvéd Középiskola és Kollégium 50. évfordulójáról. A rendezvény a Honvédelmi és Sportszövetség támogatásával valósult meg, és számos érdeklődő gyűlt össze, hogy tiszteletüket tegyék az intézmény iránt, amely hosszú évtizedeken keresztül formálta a fiatalok életét és pályafutását. Az emlékezés különleges alkalmat biztosított arra, hogy a résztvevők felidézzék a múlt emlékeit és a közös élményeket.

Az esemény különleges hangulatban zajlott, amikor Munkácsi Sándor nyugállományú alezredes, a megemlékezés főszervezője, rövid, de tartalmas beszédet mondott a valamikori legénységi étkezdében. A szavak után a résztvevők egy szívhez szóló koszorúzással tisztelegtek a KIEG udvarán álló Lenkey szobornál. Ezt követően a Lenkey házba vonultak, ahol egy rövid tárlatvezetés után emlékülés vette kezdetét. Az ebédet követően a megjelentek közvetlen beszélgetésekbe merültek, felidézve közös múltjukat, és megosztva egymással a katonai kollégium falai között szerzett felejthetetlen élményeiket.

Portálunk egy izgalmas interjúsorozat keretében faggatta meg az egykori katonai kollégistákat, akik ma már a rendvédelmi szervek magas rangú vezetői. A Heves Vármegyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi osztályvezetője, dr. Petrovics András, emlékeit idézve megosztotta velünk, hogy negyven évvel ezelőtt, amikor ők maguk is katonai kollégisták voltak, a város több középiskolájában tanultak, és hogy ez az időszak mennyire meghatározó volt pályafutásuk szempontjából.

Akiknek a tanulmányi teljesítményükkel nem volt gondjuk, azok felvételi eljárás nélkül bejutottak a három akkori katonai főiskola egyikébe. Ezek közé tartozott a szentendrei Kossuth Lajos Katonai Főiskola, amely parancsnoki képzést nyújtott, a budapesti Bolyai János Műszaki Főiskola, valamint a szolnoki Zalka Máté Repülőműszaki Főiskola.

- Katonai kollégisták voltunk, de ez nem jelenti azt, hogy katonák lettünk volna. Egyenruhát hordtunk, de teljesen másformát, mint a katonák. Katonai alapismereteket tanultunk, illetve a kollégiumi élet is más volt mint a gimnazistáké - osztotta meg emlékeit portálunkkal dr. Petrovics András.

Plachy Péter 35 évvel ezelőtt a Dobó Katonai Kollégium diákjaként zárta le érettségijét, majd a Kossuth Lajos Katonai Főiskolára lépett tovább. Öt éven át katonatisztként szolgált, mielőtt Heves megyébe költözött, ahol az akkori polgárvédelmi parancsnokság keretein belül folytatta pályafutását. Az ezredfordulón a polgárvédelem és a katasztrófavédelem összevonásra került, és azóta Plachy Péter a Heves Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság munkatársa, jelenleg helyettes vezetői pozíciót tölt be.

Az a véleménye, hogy a rendvédelmi szektor különösen kedvezően tekint az egykori katonákra, hiszen ők parancsuralmi környezetben szereztek tapasztalatot. Ezen a területen elsajátították a fegyelmet, a rend iránti elkötelezettséget, valamint a parancsok pontos végrehajtását. Ráadásul több egykori osztálytársa is a rendőrségnél teljesít szolgálatot, míg a katasztrófavédelemnél is számos ismerőse dolgozik.

- Minket kedvelnek, mert hoztunk magunkkal sok olyan pluszt, amit nem kellett már megtanítani - tette hozzá Plachy Péter.

Megfogalmazása szerint ez a négy év a felnőtté válás és az érettség elnyerésének időszakába esett, amelyet a diákok a vizsga teljesítése révén hivatalosan is megerősítettek.

Mindenképpen pozitív élményekkel gazdagodtam az iskolai éveim alatt. Különösen emlékezetes számomra az a közösség, akikkel együtt töltöttük ezt az időszakot. Tavaly év végén összehoztunk egy osztálytalálkozót, ahová meghívtuk a tanárnőnket, Jónás Pálnét, Julikát is. Örömmel tapasztaltuk, hogy nagyon jó egészségnek örvend. Az iskola rengeteget adott nekünk; számomra különösen sokat jelentett ez a négy év, hiszen hozzájárult ahhoz, hogy "gatyába rázódjak", és egyfajta rendtartásra nevelt, ami később is hasznomra vált, nemcsak nekem, hanem sok osztálytársamnak is.

Véleménye szerint az embernek egy tartást adott a kiképzésük.Volt nekik lövészetük, alaki kiképzésük, szolgálati szabályzatot tanulgattak, túrázgattak. A sport is kiemelt volt, és rendet kellett tartaniuk: szekrény szemle, körlet szemle, maguknak takarították még a wc-t is. Ezek mind olyan dolgok voltak, amelyek később az ember mindennapjaiban jobban hasznosultak.

Related posts