Az élet olyan, mint egy színes kaleidoszkóp az ország legdrágább és legolcsóbb utcájában, ahol a luxus és a mindennapi valóság találkozik. Itt a gazdagság pompája és a szerény életstílus különös kontrasztban áll egymással, megteremtve egyedülálló atmoszfé


Kiskunlacházán az egyik legkedvezőbb árú utcában négyzetméterenként mindössze 23 ezer forintért lehet ingatlant vásárolni.

A budai hegyvidék villái hagyományosan a legtehetősebbek otthonaként ismertek, ahol csupán a leggazdagabbak képesek ingatlant vásárolni. Ezzel szemben a kelet-magyarországi falvak sokak számára a szegénység szinonimájává váltak – legalábbis eddig így tartotta a közvélekedés. Azonban a legfrissebb KSH adatok fényében ez a kép már nem feltétlenül állja meg a helyét. Meglepetésünkre, a legdrágább utcák nem a fővárosban találhatóak, és a legolcsóbb ingatlanokat sem Borsod vagy Szabolcs vármegyében kínálják. A vezető szerepet átvette Balatonfüred, míg a lista végén a Budapesttől mindössze 37 kilométerre fekvő Kiskunlacháza található.

A balatonfüredi Aranyhíd sétány az ország új Rózsadombja, legalábbis itt adták-vették legdrágábban a lakásokat, négyzetméterenként 2,6-2.8 millió forintért. Vagyis itt 100 millió forint alatt semmit nem lehet kapni a legkisebb, 40 négyzetméteres másfél szobás kis lakások ára is 104 millió fölött kezdődik. Megnéztük, milyen hely az, ahol nagyobb vagyonra van szükség, hogy odaköltözzön az ember.

Új építésű, 4-5 emeletes lakóházak sorakoznak, mindössze száz méterre a Balaton csillogó partjától. Bár a víz látványa csak késő ősztől tavaszig tárul fel némelyik erkélyről, az utcai fák zöld lombkoronái elrejtik a panorámát, mégis ez a helyszín hazánk legkeresettebb ingatlanpiaci célpontjává vált. A környék csendes, a forgalom nem zavarja meg a békés atmoszférát, és a díszburkolatos járda mellett kerékpárút hívogatja a sétálókat és bringázókat az ablakok alatt.

Sudár Attila, a háztömb egyik társasházkezelője, ingatlanközvetítőként is tevékenykedik. Ennek köszönhetően nem csupán a lakóközösség mindennapjaival van tisztában, hanem az új érdeklődőkkel is, akik a környék felfedezésére indultak, hogy megtalálják álmaik otthonát.

- A többség saját magának vásárol, jellemzően 40-60 közötti korosztályból, jól szituált ügyvédek, orvosok, vállalkozók, cégvezetők. Elsősorban saját célra, nyaralóként, hétvégi házként használják ezeket a lakásokat, de a lakók nagyjából tíz százaléka bérbe is adja. Minden társasháznak megvannak a saját problémái, ezen házak esetében sincs ez másképp. Attól függetlenül, hogy hétvégi nyaralóként funkcionál a lakások nagy része, a tulajdonosok mégis együttműködőek, megértik és átlátják a mindennapos problémákat, továbbá aktív szerepet vállalnak a közösséget érintő problémák megoldásában - jellemezte az lakóközösséget Sudár.

Akik nem rendelkeznek 100-180 millió forinttal Balatonfüreden való lakhatásra, Kiskunlacházán kedvező áron vásárolhatnak házat. Viszont érdemes sietniük, mert már itt is elkezdték növelni az árakat. A KSH statisztikái alapján az elmúlt év során ebben a Bács-Kiskun vármegyei településen található a legolcsóbb utca, ahol az ingatlanok átlagosan 23 ezer forint négyzetméteráron keltek el.

Aszfaltozott út és ezért átmentő forgalom sincs a különös elrendezésű, kettéágazó Templom utcában. Rövidebb részén néhány ház áll csak, itt többet épp felújítanak, átépítenek. Az egyikben él Köblös-Pruha Nikolett és családja. Két éve költöztek be átmenetileg, amíg építőipari vállalkozó édesapja végleges otthont épít a családnak. A ház kezdetben szó szerint rom volt, most már belül már tiptop, kívül még láthatóan bőven van tennivaló.

Nikolett megosztotta a Blikkkel a családi terveiket, miszerint apja 12 millió forintért vásárolt egy telket, amelyen három lakóház található: 60, 70 és 120 négyzetméteresek. Ezért mindegyik ház ára körülbelül 4 millió forint. Bár a környék nem a legelőnyösebb, Nikolették a felújítás befejezése után elköltöznek, és az ingatlanokat albérletként kínálják majd. A fiatal édesanya észrevette, hogy Kiskunlacházán is felfutott az ingatlanpiac, hiszen egy két éve 6 millió forintért megvásárolt telek most már 16 millióért kelt el.

Takács Tibor, a telekszomszéd, otthonának kapuja a Templom utca kanyarulatából nyílik. A most 57 éves férfi három évtizeddel ezelőtt, mindössze 113 ezer forintért vált a 90 négyzetméteres ingatlan tulajdonosává. Akkoriban a ház meglehetősen lepusztult állapotban volt, ám azóta az évek során jelentős felújításon esett át, sőt, már az ablakokat is kicserélték, így a régi romos kép helyett egy sokkal vonzóbb látvány fogadja a látogatókat.

- Elképzelni sem tudom, hogyan boldogulnék, ha most lennék fiatal, valószínűleg sehogy - állapította meg a férfi, aki hiszi is, meg nem is a statisztikában olvasható négyzetméter árakat, de abban biztos, hogy otthona a mostani állapotban biztosan sokkal többet ér 2 millió forintnál.

A Templom utcán tovább haladva akadnak inkább kalyibának nevezhető, düledező, lakatlan házak, amelyeket a templomkert mellett lakó Somogyi Piroska szerint csak lebontani lehet, felújítani nem. A hozzájuk tartozó telkek pedig olyan aprók, hogy a helyi szabályzat szerint nem lehet építeni rájuk. Talán ezeknek az ára húzhatta le a statisztikát - vélekedett az asszony az kiskunlacházai ingatlanhelyzetről.

Related posts