Kezdetét veszi az irtási akció: itt a vérszívók eltüntetésének ideje!

Április 30-tól elindul a katasztrófavédelem által irányított központi szúnyogirtási akció. Ismerd meg a részleteket és az érintett területeket!
A tavaszi időszakban túlnyomórészt biológiai módszerrel védekeznek a lárvák ellen, amely során a szakemberek a szúnyogok tenyészőhelyén egy természetes baktérium által termelt fehérjét tartalmazó készítményt juttatnak a vízbe. Ez a fehérje a kijuttatott dózisban kizárólag a csípőszúnyogok lárváit pusztítja el, minden más élőlényre, még az árvaszúnyogokra is ártalmatlan - közölte a katasztrófavédelem.
Szúnyoggyérítés a Tiszán és a Tisza-tónál
Első lépésként a Tisza felső szakaszán és a Tisza-tónál lesznek biológiai kezelések, amelyeket nehezít, hogy megindult a fák lombosodása. Az ártéri erdős területeken létrejött tenyészőhelyeken már granulátumot alkalmaznak, ami áthatol a lombozaton, és eljut a lárvák élőhelyére.
A katasztrófavédelem megbízásából dolgozó rovarbiológusok március óta figyelemmel kísérik a lárvák megjelenését és fejlődését, hogy ennek alapján alakítsák ki a megfelelő kezelési stratégiákat. Az elmúlt hetekben a folyók vízszintje alacsonyan állt, ami azt eredményezte, hogy az árterületek túlnyomó részén még nem alakultak ki a szúnyogok szaporodásához szükséges élőhelyek. Csak néhány kisebb esőzés után, főleg a Tisza-tó környékén, a növényzettel borított, védett részeken indult meg a lárvák fejlődése.
Természetesen! Íme egy egyedi megfogalmazás a "Így tehetünk a vérszívók ellen" témában: "Mit tehetünk a vérszívók távoltartásáért?" A vérszívók, mint például a szúnyogok és a kullancsok, sok kellemetlenséget okozhatnak, de léteznek hatékony módszerek, amelyekkel védekezhetünk ellenük. Először is, érdemes olyan ruházatot viselni, ami minél nagyobb részt takar, így csökkentve a csípések lehetőségét. Továbbá, a rovarriasztók használata is segíthet, különösen azok, amelyek DEET vagy citronellát tartalmaznak. A környezetünk rendezése is fontos lépés: a vízgyűjtő helyek eltávolítása és a kert rendszerezése csökkentheti a vérszívók szaporodását. Az olyan növények ültetése, mint a levendula vagy a menta, szintén természetes védelmet nyújthat, mivel ezek taszítják a rovarokat. Ha pedig a szabadban tartózkodunk, próbáljunk meg a nap legmelegebb óráiban árnyékos helyeket keresni, és mindig figyeljünk a környezetünkre. Ezekkel a lépésekkel hatékonyan csökkenthetjük a vérszívók által okozott problémákat, és élvezhetjük a szabadban töltött időt!
Csapadékos időszakokban, vagy akár a kerti locsolások következtében számos, a csípőszúnyogok számára kedvező tenyészőhely alakulhat ki. Éppen ezért fontos, hogy a ház körüli kisebb vízgyűjtő helyeket, mint például virágcserép, vödör vagy gumiabroncs, rendszeresen ellenőrizzük és karbantartsuk. Még a legapróbb vízgyűjtőkben is, mint például egy eldugult ereszcsatornában, könnyedén több száz, sőt akár ezer szúnyog fejlődhet ki. Az esővízgyűjtő hordók szúnyoghálóval való lefedése javasolt, míg a ház előtti árkokat is érdemes rendszeresen tisztítani, hogy ne állhasson meg bennük az esővíz hosszabb időre.