Íme a legújabb időjárási előrejelzés: felfedték, milyen meteorológiai viszonyok várnak a magyar mezőgazdasági területekre - Agrárszektor.

Néhány napja térségünkben a légköri áramlás iránya délnyugatra változott, ami máris hozta magával a csapadékot és az enyhébb, kellemesebb időt. Eddig az északi szél uralta május hónapját, ami az ilyenkor megszokott időjáráshoz képest jóval hidegebb és szárazabb viszonyokat teremtett, ami nem éppen kedvezett a növények fejlődésének. Még a múlt pénteken is előfordultak fagyos reggelek, ezzel új hidegrekordokat állítva fel. A következő időszakban először még a délnyugati áramlás marad dominálva, sokfelé bőséges esőzéseket hozva, de később a szél ismét északira vált, amit újabb lehűlés követ.
A múlt héten továbbra is jellemző maradt a megelőző hét időjárási trendje, amelyet a hűvös és az átlagosnál szárazabb viszonyok jellemeztek. Az előző csütörtökön érkező hidegfront hatására a déli és északkeleti országrészekben záporok alakultak ki, amelyek 1-10 mm csapadékot hoztak magukkal, míg délen heves zivatarok is megjelentek – derült ki a HungaroMet Zrt. legújabb agrometeorológiai elemzéséből. Pénteken száraz idő jellemezte a térséget, ezt követően pedig szombattól keddig elszórtan záporok és zivatarok fordultak elő. Szerdán a légáramlás iránya délnyugatira változott, ami nedvesebb és melegebb levegőt hozott magával. Ekkor már jelentősebb csapadékot adó záporok is kialakultak. Az elmúlt 10 nap során a déli országrészben sok helyen, míg északon helyenként 10-35 mm csapadékot mértünk, ugyanakkor a középső területeken széleskörűen nem esett csapadék, vagy csak minimális mennyiség hullott. Az utolsó 30 nap csapadékösszege szinte az egész országban elmarad a sokéves átlagtól. A legnagyobb csapadékhiány az Alföld középső részein figyelhető meg, ahol az elmúlt hónapban mindössze 5-10 mm csapadékot regisztráltak.
A talajok felszínhez közeli rétegének nedvességtartalma a déli, délnyugati és északkeleti területeken kedvező irányban változott, míg a középső és mélyebb rétegek esetében inkább a nedvesség csökkenésének folyamata figyelhető meg. Az Alföld jelentős területein továbbra is közepes vagy akár magas fokú aszály jellemzi a nyári növényzetet.
A hőmérséklet az elmúlt napokban is 3-5 fokkal maradt el a sokéves átlagtól. Jellemzően 20 Celsius-fok alatti maximum értékek voltak jellemzők, majd keddtől a délnyugatira forduló áramlással melegedés kezdődött, így már többfelé 20 fok fölé emelkedett a hőmérséklet. Éjszaka pénteken többfelé, szombaton már csak néhol alakultak ki fagyok.
Az őszi vetések a kissé csapadékosabb vidékeken kifejezetten kedvező állapotban fejlődnek, a repce virágzásának vége felé közeledik, míg a búza kalászos állapotban van. Ezzel szemben a csapadékhiányos alföldi területeken az állapotuk sajnos elmarad a kívánatostól. A már harmadik hete tartó hűvös időjárás nem kedvez a növényeknek; a melegebb időszakra lenne szükségük. A kukorica és a napraforgó korai fejlődése során a talaj nedvességtartalma között jelentős eltérések figyelhetők meg, amelyek a szezon kezdetétől alakultak ki. A csapadékosabb területeken még elfogadható a helyzet, de az Alföld középső részein az elmúlt hónapban alig esett csapadék, így a felső talajréteg szinte teljesen kiszáradt, ami kritikus helyzetet teremtett. Bár a kukorica és a napraforgó már kikelt, a növények jelentős stresszel küzdenek. Az aszály mellett a hideg időjárás is hátráltatja a kultúrák fejlődését. A gyümölcsösökben sajnos a múlt héten is folyamatosan védekezni kellett a fagykárok ellen, különösen az Alföldön és az északi országrészben, ahol többször is kritikusan alacsonyra süllyedt a hajnali hőmérséklet.
Az utolsó hét esőzései következtében, különösen a múlt csütörtökön és a hétvégén, sok helyen tartósan nedves maradt a növények levele. Ez a jelenség különösen az északi és déli területeken teremtett ideális körülményeket a gombás fertőzések megjelenéséhez. Ezzel szemben a hosszabb ideig tartó párás időszakok viszonylag ritkán fordultak elő.
A legfrissebb NDVI vegetációs index térképeink a május első felére vonatkozó állapotot mutatják. Az index értéke országszerte jelentősen növekszik. Az anomália térképen hazánk területén pozitív eltérés figyelhető meg, vagyis a sokéves átlagnál fejlettebb a növényzet.
A kukoricatermesztés szempontjából fontos 10 fokos bázishőmérséklet figyelembevételével április 1-től számolt hőösszeg jelenleg 220 és 270 foknap között mozog, a magasabb értékek főként a délkeleti országrészben mutatkoznak. Az elmúlt két hét során a növekedés üteme jelentősen lelassult. Jelenlegi hőösszeg értéke körülbelül 40-60 foknappal elmarad a tavalyi évtől, viszont a sokéves átlaghoz viszonyítva nagyjából összhangban van. Ez azt jelenti, hogy a növények vegetációs állapota idén elmarad a tavalyitól, de a hosszú távú átlaghoz képest a fejlődés megfelel az elvárásoknak.
A következő napokban továbbra is változékony időjárásra számíthatunk, sok helyen kiadós esőkkel. A legintenzívebb csapadék szombat reggelig várható, ezt követően a következő hét közepéig már csak szórványos záporok valószínűek, bár a hét végére egyre nagyobb a bizonytalanság az előrejelzésekben. Összességében 5-30 mm csapadékra lehet számítani a jövő hét közepéig, ami a legtöbb helyen a talaj nedvességi viszonyainak javulását hozhatja. Ugyanakkor az egyenetlen csapadékeloszlás miatt egyes területeken a talaj továbbra is száradhat. A gombás növénybetegségek terjedésének kedvező körülményei is fennállnak a tartósan vizes levélzet miatt, amely szombat reggelig jellemző lesz. A szél péntekre északiasra vált, és gyakran élénk, néha erős széllökések várhatók. A hőmérséklet is csökken: a borongós, esős pénteken csupán 15 fok körüli maximumok lesznek, majd szombattól a naposabb időjárásban 20 fok körüli csúcsértékekre lehet számítani, a következő héten pedig ezek kissé meghaladhatják ezt a szintet. A hét legnagyobb hidege pedig vasárnapra tehető, amikor a hőmérséklet 2 és 8 fok között alakul.