Friss építkezések révén új életre keltek a budai Vár impozáns épületei.


A Budai Vár újjáépítésének Hauszmann-programja újabb fontos mérföldkőhöz érkezett – értesült az MTI. A Várkertbazár, a Főőrség, a Lovarda és a Szent István-terem, valamint a Karmelita épületei után most újabb, történelmi jelentőségű vári épületek kapják vissza eredeti ragyogásukat.

A budai Vár újjáépítése újabb fontos mérföldkőhöz érkezett a Hauszmann-program keretében – áll a Kormányzati Tájékoztatási Központ MTI-hez eljuttatott közleményében. A tájékoztatás szerint a Várkertbazár, a Főőrség, a Lovarda, a Szent István-terem és a Karmelita után most újabb vári épületek nyerték vissza eredeti csodás formájukat.

Bejelentették, hogy a Mátyás-templom közelében lezárult az egykori Magyar Királyi Pénzügyminisztérium újjáépítése, és az épület most a Belügyminisztériumnak ad otthont. A Dísz téren pedig teljesen megújult az egykori Vöröskereszt-székház, melyben a Miniszterelnöki Kabinetiroda fogja megkezdeni működését.

A Pénzügyminisztérium egykori, több mint 120 éves történelmét magában hordozó épületegyüttese teljes körű felújításon esett át - számoltak be róla. Ennek a kormányzati beruházásnak köszönhetően Budapest egyik legszebb épülete újjászületett a Szentháromság téren. A neogótikus stílusú palota évtizedeken át megcsonkítva állt, miután a második világháború alatt több bombatalálat érte, és a kommunista rezsim is szándékosan átalakította az épületet.

Az eredeti épület a második világháborús bombázások következtében, valamint az 1946-ban elrendelt bontás miatt teljes mértékben elpusztult, így a "semmiből" kellett újraalkotni. A Karmelitával szomszédos ingatlanba februárban költözik a Miniszterelnöki Kabinetiroda – tájékoztatták a közvéleményt. Emellett hangsúlyozták, hogy a budai Vár újjáépítése nem ér véget itt; több helyszínen jelenleg is aktív felújítások zajlanak. Kiemelték, hogy a Budavári Palota teljes mértékben megújul, és már jelentős előrehaladást mutat az Alkotmánybíróságnak helyet adó József főhercegi palota, valamint az egykori Honvéd Főparancsnokság újjáépítése is, ahová a Hadtörténeti Intézet és Múzeum fog költözni.

A Budavári Palota újjáépítésével együtt megújulnak a vári kertek, várlejtők, sétányok, parkok - fejtették ki. A Budavári Palota északi szárnyában 2026-ban palotatörténeti kiállítás nyílik majd. A budai Vár újjáépítése jelentős hatással van Budapest turizmusára, kulturális életére is. Az eddig újjászületett közösségi épületek nemcsak építészeti látványosságok, hanem népszerű kulturális helyszínek is. Az újjászülető magyar fővárost az elmúlt években számos turisztikai rangsor élére választották - zárták a közleményt.

Related posts