Friss korrupciós ügy borzolja a kedélyeket az Európai Parlament falai között.


A legfrissebb beszámolók alapján a titkos nyomozás, amely körülbelül két évvel ezelőtt indult, csütörtök reggel számos házkutatással folytatódott. A hatóságok célja elektromos berendezések és dokumentumok felkutatása volt, és a nyomozás Belgiumra, valamint Portugáliára terjedt ki.

A Follow the Money című holland oknyomozó újságírással foglalkozó szervezet honlapján közzétett információk szerint a korrupciós ügyben a Huawei kínai telekommunikációs óriásvállalat érintett, amelynek lobbistái európai parlamenti képviselők megvesztegetésén keresztül próbáltak befolyást szerezni az uniós döntéshozatalra. Az RTBF kérdésére a belga szövetségi ügyészség nem erősítette meg a Huawei érintettségét, valamint a vizsgálat ezen szakaszában nem hozták nyilvánosságra az esetlegesen érintett EP-képviselők személyazonosságát sem.

A hatóságok gyanúja szerint a Huawei lobbistái kenőpénzzel ösztönözhették az Európai Parlament képviselőit, hogy támogassák a cég érdekeit az EU-ban - olvasható a hírekben.

Az ügy körülbelül két évvel a Katargate néven elhíresült uniós parlamenti korrupciós botrány után ütötte fel a fejét.

Mint ismert, a 2022 decemberében kirobban botrány során - amelyben a gyanú szerint Katar és Marokkó próbálta befolyásolni az Európai Parlament döntéshozatalát - többeket letartóztattak Brüsszelben, köztük Eva Kailit, az EP görög szocialista alelnökét és Pier Antonio Panzeri volt olasz szocialista EP-képviselőt, és jelentős mennyiségű készpénzt foglaltak le egyebek mellett Panzeri és Kaili otthonában.

Related posts