Jack Nicholson nyugdíjasként is mindenkit maga mögé utasít: Íme, a legtöbb Oscar-díjat elnyert sztárok listája.

Folytatódik cikksorozatunk, amelyben a filmszakma legkiemelkedőbb alakjait mutatjuk be. Ezúttal a legnagyobb Oscar-díjas színészek és színésznők életpályájára vetjük a fényt. A lista élén Jack Nicholson áll, aki lenyűgöző karrierje során számos díjat zsebelt be, még úgy is, hogy már több mint egy évtizede nem lépett kamera elé új filmben.
Filmes "legek" cikksorozatunk következő epizódjában azok előtt a kiemelkedő színészek előtt hajtunk fejet, akik az Oscar-díj 1929-es bevezetése óta a legtöbbször vitték haza az Akadémia elismerését. A férfiak mezőnyében Jack Nicholson és Daniel Day-Lewis osztozik az élen, míg a női kategóriában Katharine Hepburn egyértelműen kiemelkedik, ő a mindenkori győztes!
A hátborzongató mosoly mestere, a koronázatlan király, nem csupán a díjak számában, hanem a jelölések számának tekintetében is a csúcsra jutott. Pályafutása során összesen 12 alkalommal tüntették ki jelöléssel, s ebből három alkalommal sikerült a díjat is hazavinnie. Első győzelmét 1976-ban aratta, amikor Ken Kesey azonos című regényének filmadaptációjában, a „Száll a kakukk fészkére” című alkotásban brillírozott. Ezt követően 1984-ben és 1998-ban is színpadra szólították, amikor a „Becéző szavak” illetve a „Lesz ez még így se!” című filmekben nyújtott felejthetetlen alakításaiért ismerték el. Fényes karrierje ellenére napjainkban már nem aktív a filmiparban, ami sok rajongót aggaszt. Utolsó szerepét a „Honnan tudod?” című vígjátékban játszotta 2010-ben.
A közönség számára a színész neve olyan ikonikus filmekhez kapcsolódik, mint Az utolsó mohikán (1992), a New York bandái (2002) vagy legutóbbi, nagy sikerű munkája, a Fantomszál (2017). Ő és Jack Nicholson holtversenyben birtokolják a legtöbb Oscar-díjat, összesen három aranyszoborral büszkélkedhet, ám a jelölések terén Nicholson mögött marad, hiszen három győzelme mellett csupán három alkalommal jelölték. 1990-ben A bal lábam című életrajzi drámában nyújtott emlékezetes teljesítményéért került be az Oscar-jelöltek közé, majd Paul Thomas Anderson westernjében, a Vérző olajban (2008) és a Lincoln címszerepében (2013) is elnyerte a szakma legmagasabb elismerését. A legújabb produkciója, az Anemone, különleges kihívást jelent számára, hiszen a forgatókönyvet fiával, Ronan Day-Lewis-szal közösen írták. A 2017-es Fantomszál óta nem lépett kamerák elé, így izgalommal várjuk, vajon ezúttal is sikerül-e újabb díjjal gazdagítania a már így is figyelemre méltó pályafutását.
Hollywood aranykorának egyik legünnepeltebb színésznője összesen három Oscar-díjat tudhatott magáénak. Svédországban született, filmes karrierjét is ott indította be, ezután került csak az Államokba, ahol minden idők egyik legkedveltebb és legkiemelkedőbb színésznője vált belőle. Első díját 1944-ben vehette át a Gázláng című filmért, melyet a magyar származású George Cukor rendezett. Még két alkalommal ismerte el az Akadémia, 1957-ben az Anasztázia főszerepéért, és 1975-ben az Agatha Christie krimiadaptáció, a Gyilkosság az Orient expresszen mellékszerepéért.