A Tisza ajánlata a nyugdíjasok számára sokkal vonzóbb számomra, mint amit a Fidesz nyújt nekik.

Mind a kormányzó párt, mind annak legfőbb ellenzéke egyértelmű gazdasági ígéretekkel próbálta megszólítani a nyugdíjas választókat - ezért is figyelemre méltó az a felmérés, amelyet a Medián még márciusban készített, és amelynek eredményeit hétfőn ismertették.
Ebben összevetették a Fidesz és a Tisza Párt által javasolt áfa-intézkedéseket - természetesen anélkül, hogy megnevezték volna a kezdeményezőket -, és a válaszadók jelentős többsége az egészséges élelmiszerekre vonatkozó áfacsökkentést részesítette előnyben a nyugdíjasoknak kínált áfa-visszatérítéssel szemben.
Bár nem meglepő, hogy a társadalom egészét érintő megoldás népszerűsége kiemelkedő, figyelemre méltó, hogy a 64 év felettiek körében is dominál a Tisza Párt javaslata. A nyugdíjasok körében végzett felmérés szerint a résztvevők 70 százaléka inkább az egységes, 5 százalékos élelmiszeráfa bevezetését támogatja, mint az alternatívát, amely a zöldség- és gyümölcsvásárlások után visszaigényelhető áfakompenzációt ígér a kormány részéről.
Orbán Viktor megbízottja különleges hírként jelentette be, hogy a magyar állam hatékonyan teljesíti alapvető kötelezettségeit. Orbán Viktor kiemelten fontosnak tartja, hogy az emberek világosan megértsék a nyugdíjasok áfavisszatérítésével kapcsolatos intézkedések lényegét.
Egy 2025. február 27. és március 8. között végzett Medián-felmérés eredményei szerint – még a nyugdíjasok számára tervezett Szépkártya bejelentése előtt – a 65 év felettiek körében a Fidesz támogatottsága 41 százalék, míg a Tisza 25 százalékot mondhat magáénak. A Demokratikus Koalíció (DK) a megkérdezettek 6 százalékát nyerte el, míg 4 százalék más politikai formációkra szavazott, 24 százalék pedig nem fejezte ki pártpreferenciáját. Habár a Fidesz továbbra is dominál ebben a korcsoportban, két lényeges tendencia is megfigyelhető.
Az elmúlt év folyamán a Fidesz támogatottsága a nyugdíjasok körében mérsékelt csökkenést mutatott. Ugyanakkor ezt a visszaesést a magasabb hibahatár miatt óvatosan kell értékelni. Ezzel párhuzamosan a Tisza Párt 2025 márciusában sikeresebben tudta megszólítani a 65 év feletti korosztályt, mint ahogyan azt a DK tette 2024 márciusában. A legfrissebb adatok szerint a nyugdíjasok körében a Tisza Párt támogatottsága eléri a 25 százalékot, míg a DK népszerűsége tavaly még 17 százalék volt, mostanra viszont drámaian, csupán 6 százalékra csökkent.
A Tisza Párt számos aspektusból felforgatta a Fidesz táborát, ám a nyugdíjasok és a legkisebb jövedelműek körében továbbra is a kormánypárt áll az élen.
Egy tavaly októberi Medián-kutatásból már világosan kirajzolódott, hogy a magyarok többsége kedvezőtlennek ítéli meg az ország és saját pénzügyi helyzetét. Bár a nyugdíjasok valamivel derűlátóbban tekintenek az ország gazdasági jövőjére, mint az átlagos lakosság, ők is inkább romlást érzékelnek. Ugyanakkor saját háztartásuk anyagi helyzetét az átlagnál kissé kedvezőtlenebbnek látják, és más életkorú csoportokhoz képest kevésbé tartják biztatónak a jövőbeli kilátásaikat.
A 65 év feletti válaszadók körében több mint 50% nyilatkozott arról, hogy az elmúlt év során pénzügyi helyzetük romlott. Ezen belül minden második személy úgy ítélte meg, hogy a változás jelentős volt. Mindössze 11% tapasztalt javulást, de közülük is csak egy nagyon kis rész számított arra, hogy a helyzetük valóban számottevően javult. A jövőt tekintve némileg optimistábbak: 13%-uk bízik abban, hogy javulás következik be, 45%-uk a további romlásra készül, míg 42%-uk nem számít jelentős változásokra.
A magyar nyugdíj összege sajnos nem elegendő a megélhetéshez; a felmérés során megkérdezett idősek mindössze egyötöde számolt be arról, hogy a havi juttatásból könnyedén boldogul.