Karácsony hitelből? Ezekre a fontos dolgokra mindenképpen figyelj! - Ripost A karácsonyi ünnepek közeledtével sokan elgondolkodnak azon, hogy hogyan finanszírozzák az ajándékok vásárlását. Bár a hitel lehetőséget ad arra, hogy bőségesebben ünnepeljünk, v


Karácsony közeledtével minden évben jelentősen megnő az áruhitelek iránti kereslet, de érdemes észben tartani, hogy nemcsak a megvásárolni kívánt termékek ára, hanem a hitelekhez kapcsolódó költségek is emelkedtek. Cziráki Móni, az Etikuspénzügyek.hu szakértője figyelmeztet, hogy ha nem kellőképpen vagyunk körültekintőek, a hitelfelvétel könnyen rémálommá válhat. Érdemes alaposan mérlegelni a lehetőségeinket, hogy elkerüljük a későbbi pénzügyi nehézségeket.

Elengedhetetlen, hogy tisztában legyünk azzal, hogy a termék megvásárlása részletfizetéssel történik, vagy esetleg hitelt veszünk igénybe. Részletfizetésről akkor beszélünk, amikor a vásárlást követően a termék árát több részletben, fokozatosan egyenlítjük ki a kereskedő felé. Ilyen helyzetben nem járunk el hitelkérelmet benyújtva, így az ezzel járó kamatok és egyéb díjak nem terhelik a költségvetésünket.

2. Banki kötelezettségek A banknak fennálló tartozásunk olyan pénzügyi kötelezettség, amelyet a hitel, a kölcsön vagy más pénzügyi termékek igénybevételével halmoztunk fel. Ezen kötelezettségek időben történő teljesítése elengedhetetlen a pénzügyi stabilitásunk megőrzéséhez, mivel a bankok általában kamatokat is felszámítanak a fennálló tartozások után. A tartozás mértéke és a törlesztési feltételek változóak, ám fontos, hogy tudatosan kezeljük ezeket a pénzügyi terheket, hogy elkerüljük a késedelmes fizetésekből eredő problémákat és a hitelminőségi mutatóink romlását. A banki kötelezettségeink nyomon követése és a megfelelő pénzügyi tervezés segíthet abban, hogy a jövőbeni pénzügyi céljainkat elérjük.

A termék vételárát a szerződéskötést követően azonnal folyósítja a bank, amelyet az ügyfél meghatározott feltételek alapján törleszt a bank felé. Általában egy termék vásárlására legfeljebb 1-2 millió forint körüli összeget lehet felvenni azoktól a bankoktól, amelyek szerződésben állnak a terméket kínáló üzletekkel. Emellett gyakran lehetőség van online is hitelt igényelni.

3. A becsapós nulla

Ha egy terméket 0%-os kamatozású hitelkereten keresztül vásárolunk meg, az nem feltétlenül jelenti azt, hogy csupán a hirdetett árat kell kifizetnünk. Bár a kamat valóban nulla, más költségek is felmerülhetnek, mint például a kezelési díjak, a számlavezetési költségek vagy a csoportos beszedési díjak. Így ha nem vagyunk kellően figyelmesek, az első pillantásra ingyenesnek tűnő hitel végül váratlanul magasabb terheket róhat ránk.

4. Valóban ingyen van

Az "ingyenes" hitel fogalmáról akkor beszélhetünk, ha egy terméket 0%-os THM-mel kínálnak. Ez azt jelenti, hogy a hitel tőkéjén kívül a bank felé semmilyen további díjat nem kell fizetnünk. Fontos, hogy alaposan átnézzük a szerződési feltételeket, mert bizonyos körülmények között, például ha egy alkalommal elmulasztjuk a törlesztőrészlet befizetését, elveszíthetjük ezt a kedvezményes lehetőséget.

5. A fekete bér csapdái A fekete bér nemcsak jogi kockázatokat rejthet magában, hanem komoly anyagi és erkölcsi következményekkel is járhat. Amikor valaki illegálisan, azaz bejelentés nélkül dolgozik, nem csupán a törvényeket sérti meg, hanem saját jövőjét is veszélyezteti. A nem hivatalos jövedelem sokszor csábító lehet, de a buktatók, mint a nyugdíjjogosultság hiánya vagy a munkavállalói jogok elvesztése, komoly árat követelhetnek. Ráadásul a fekete bérrel dolgozók gyakran kiszolgáltatott helyzetben találják magukat; nem élvezhetik a munkavállalói jogokat, és bármilyen probléma esetén nehezen érvényesíthetik érdekeiket. Érdemes tehát alaposan megfontolni, hogy a gyors anyagi haszonért milyen hosszú távú következményekkel járhat a döntésünk.

A hiteligénylőnek legalább 18 vagy 20 évesnek kell lennie, és a hitel futamideje alatt nem lehet 70 évesnél idősebb. A bírálathoz szükséges három- havi jövedelemigazolás, amely alapján a hitelbíráló megállapítja az ügyfél fizetőképességét. Viszont KHR-listán szereplő úgynevezett "rossz adósok" igénylése azonnal elutasításra kerül.

6. Adósságfék számokban

Azt, hogy a bank mekkora személyi kölcsönt vagy áruhitelt adhat, azt a JTM-korlát, azaz a Jövedelemarányos Törlesztőrészlet Korlátai is meghatározzák. Eszerint nettó 600 ezer forint jövedelem alatt az összes hitelünk törlesztője nem haladhatja meg a jövedelem 50 százalékát, míg ennél magasabb jövedelem esetén a 60 százalékát.

Related posts