Kimenő Radival: 5 lélegzetelállító vidéki kulturális élmény, amit nem érdemes kihagyni!

A szezon egyik legjobban várt kulturális eseménye számomra minden évben a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek, ami néhány éve már nemcsak a budapesti, hanem a vidéki közönséget is jobbnál jobb programokkal kápráztatja el. És hogy mi se csak mindig a fővárosi kínálatra koncentráljunk, összegyűjtöttem azokat az előadásokat, koncerteket, amiket a fesztivál keretein belül érdemes vidéken megnézni. Filákovity Radojka ajánlója.
A vertikális tánc forradalmároként emlegetik őket – és nem alaptalanul.
Annak idején volt szerencsém látni első magyarországi fellépésüket: akkor a budapesti Kálvin tér ikonikus irodaházának homlokzatán - igen, arról beszélek, amit függőleges üvegfal borít - táncoltak.
A Bandaloop művészei ugyanis nem ismernek sem félelmet, sem lehetetlent.
Gyakorlatilag bármilyen épület homlokzatát úgy használják színpadként, mintha nem több száz méterre a föld felett kellene táncolniuk - méghozzá függőlegesen.
Az alpinista-tánccsoport, mely a tánc művészetét teljesen új megvilágításba helyezte, 1991 óta aktívan formálja a nyilvános tereket. Lélegzetelállító, vertikális koreográfiáik nem csupán a világ legmagasabb felhőkarcolóin és évszázados várfalakon valósultak meg, hanem meredek, több száz méteres sziklafalakra is kiterjedtek. A Kálvin téri irodaház „bevonása” után a debreceni MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ falát is táncparketté varázsolták, bemutatva ezzel a tánc határok nélküli művészeti erejét.
Idén május 9. és 11. között Miskolcon, majd 16. és 18. között Pécsen van lehetőséged találkozni velük.
A program ingyenes - ne hagyd ki, de tényleg! Bővebb információkat ITT találsz róla.
A világzene, véleményem szerint, az egyik legszínesebb és legváltozatosabb zenei irányzat, ami csak létezik – és mennyire örvendetes, hogy egy külön fesztivál szentelhet neki! A budapesti közönség számára már régóta ismert és szeretett Ritmo fesztivál évről évre varázslatos atmoszférát teremt a belváros szívében, hiszen immár tíz éve hozza el a globális zenei kultúrák sokszínűségét. A Ritmo PIKNIK, amely néhány éve kibővült, már több vidéki nagyvárosban is ingyenes világzenei koncertekkel várja a zenekedvelőket, a műfaj legkiválóbb előadóival. A programok során napközben kreatív gyerek- és családi foglalkozásokkal várják a látogatókat, míg esténként felejthetetlen világ- és népzenei pop-up koncertek szórakoztatják a közönséget.
Május 10-én és 11-én Miskolc város ünnepén pezsgő zene és vidám hangulat várja az érdeklődőket. A színpadon olyan izgalmas előadók lépnek fel, mint a Dalinda, a Bohemian Betyars, az Amor Fati, a Balkan Pop-Up zenekar, továbbá Nové Soma és Csoóri Sándor, közkedvelt "Sündi" duója. A legkisebbek számára pedig Szalóki Ági színes gyerekkoncertje és Paár Julcsi mesés előadása kínál felejthetetlen élményeket. Ne hagyd ki ezt a különleges rendezvényt!
A koncertek díjmentesen látogathatók, és több különböző színpadon fognak zajlani. A részletes információkat pedig ITT tudod megtekinteni.
Egyetemi éveim alatt különösen izgalmas élmény volt számomra az Amerikai filmtörténet kurzus felvétele, amelyet a neves hazai filmtörténész, Szekfű András vezetett. Őszinte lelkesedéssel és mély tudással kalauzolt minket a mozi születésének és fejlődésének kulcsfontosságú eseményein keresztül. Nem túlzás azt állítani, hogy ott, a tanórák során bontogatta ki előttem a némafilmek iránti szenvedélyemet; Buster Keaton „A generális” című alkotása pedig azóta is a szívem csücske.
Az 1926-ban, tehát közel egy évszázada debütált film valós eseményeket dolgoz fel, és a története az amerikai polgárháború izgalmas időszakában játszódik.
A némafilmhez az elmúlt évtizedekben többen is írtak kísérőzenét, és tették "hangossá" - ezúttal Szüts Apor vállalkozott arra, hogy a bő hetvenperces, rendkívül látványos és izgalmas filmhez új, élőben előadható szimfonikus muzsikát készítsen.
Ezzel a lépéssel olyan neves elődök nyomvonalán halad, mint Richard Strauss, a kétszeres Oscar-díjas Erich Wolfgang Korngold és Petrovics Emil.
A világ egyik legtragikusabb szerelmi története – táncmozdulatokkal megfogalmazva. Képzeld el, ahogy a színpadon két lélek találkozik, a fények halványan ragyognak, és a zene lágyan simítja a levegőt. Kezdetben a tánc könnyed és játékos, a két test egybeolvad, mintha a világ minden gondja eltűnne. A férfi és nő mozdulatai szinkronban vannak, mint a hullámok a tengerparton – egymásra találnak, és a boldogság pillanataiban forognak. De ahogy a zene vált, a tánc is változik. A lépések egyre nehezebbek, a testek távolodnak egymástól. A férfi megpróbálja megragadni a nő kezét, de a sors kegyetlenül közbelép, és a távolság nő. A mozdulatok most már a fájdalomról szólnak, a szívverések üteme egyre gyorsabb, a könnyek a szemekben csillognak. A tánc folytatódik, de a szívükben már a veszteség súlya nehezedik. A nő egy piruettet hajt végre, de a szemei elárulják a bánatot, ahogy a férfi hátrál, mintha soha többé nem találkoznának. Az utolsó közös mozdulat egy fájdalmas búcsú, és a zene hirtelen elhal. A színpad sötétbe borul, a világ legtragikusabb szerelmi története ezzel a tánccal ér véget, de a nézők szívében a történet örökre élni fog.
Bizet világhírű és lélegzetelállító operája, a 150 éve bemutatott Carmen előtt tiszteleg az 1970-ben alapított, New York-i székhelyű Ballet Hispánico előadása. A latin-amerikai társulat eddig három kontinensen több mint 2,5 millió néző előtt lépett már fel. A Carmen.maquia Gustavo Ramírez Sansano koreográfiája, ami elementáris energiával, zsigerekre ható intenzitással meséli újra a világhírű, tragikus szerelmi történetet.
Ha egy igazán lenyűgöző és maradandó élményre készülsz, ne hagyd ki a Carmen.maquia című előadást, amely május 8-án kerül bemutatásra a Miskolci Nemzeti Színház színpadán. Ez az esemény garantáltan felejthetetlen pillanatokat tartogat számodra!
További részleteket erről az előadásról IDE KATTINTVA érhetsz el.
Magyarország egyik legismertebb balett-társulata, a negyvenhat éves Győri Balett, immár hagyományosan részt vesz a Bartók Tavasz fesztiválon. E különleges esemény keretein belül minden évben lenyűgöző előadásokkal kápráztatják el a nézőket. Ha most szeretnél belemerülni a balett varázslatos világába, érdemes a Győri Balett produkcióival kezdened. Például a Giselle című klasszikus darabot május 16-án élvezheti a pécsi közönség – ez igazán remek alkalom egy felejthetetlen élményre!
A 19. századi romantikus balett stílusteremtő remekműve ugyanis a Giselle, aminek népszerűsége a mai napig töretlen, címszerepe pedig minden balerina álma. Ezt az egyszerre misztikus, gyönyörű és borzongató, 1841-ben bemutatott történetet helyezte új megvilágításba a Győri Balett, Lajkó Félix zenéjével.
A koreográfus, Velekei László így nyilatkozott róla: "Minden alkotásnál van egy vízióm (...) A falusi lány szerelmi csalódása és földöntúli léte történetének esszenciáját egy felvonásba sűrítettem össze. Olyan előadásra törekszünk, amely színházi, balett-, ugyanakkor önálló koncertélmény is."