Közgyűlés: "Felsőbb szinteken próbálnák érvényesíteni a főváros érdekeit a Szuverenitásvédelmi Hivatalnál, de komoly összecsapások várhatóak a BKV ügyében is."

A Fővárosi Közgyűlés májusi ülésén számos fontos téma kerül napirendre, többek között az "átláthatósági" törvény, a korrupcióellenes intézkedések, a cégvezetői pályázatok, a drogstratégia, valamint a "vallási üldöztetés" kérdései. Az esemény jövő szerdán reggel 9 órakor kezdődik, és várhatóan hosszú órákon át tart majd, hiszen jelenleg 60 tétel szerepel a napirenden, ami még tovább bővülhet.
A közgyűlés készül reagálni a kormány által "áttetszőnek" nevezett, de a kritikus hangok szerint a civil szervezetek és a sajtó működésének ellehetetlenítésére irányuló javaslatára. Például a Kétfarkú Kutya Párt képviseletében Döme Zsuzsanna egy figyelemfelkeltő előterjesztést nyújtott be, melynek címe: "Nyomják fel a fővárost!" A javaslat arra kéri a főpolgármestert, hogy amennyiben a törvényjavaslatot elfogadják, "annak hatálybalépése napján tegyen feljelentést a Fővárosi Önkormányzat ellen a Szuverenitásvédelmi Hivatalnál", és ezzel egy időben minden, 1990. január 1. óta keletkezett iratot vigyen el a hivatal székhelyére szuverenitásvédelmi átvizsgálás céljából.
Az ügyben Karácsony Gergely főpolgármester is nyújtott be előterjesztést, amelyben elítéli hogy a kormánypártok a törvényjavaslattal "el kívánják lehetetleníteni a kritikus civil szervezeteket és független sajtót''. Ha azt megszavazza a közgyűlés, akkor egyben felkérik a főpolgármestert, hogy Budapest Főváros Önkormányzata képviseletében eljárva felterjesztési jog gyakorlása körében erről tájékoztassa az Országgyűlést.
Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom vezetője, határozottan javasolja, hogy támogassuk a sajtó- és véleményszabadság védelmét. Kiemeli, hogy a szuverenitás megóvásának egyik leglényegesebb alapja a sokszínű közélet, a plurális sajtó és egy aktív civil szektor. A sajtó- és véleményszabadság nem csupán jogunk, hanem egyfajta önvédelmi mechanizmus is, amely segít leleplezni a különböző befolyásolási törekvéseket, és megakadályozza, hogy bármilyen külső hatás dominálja a közéleti diskurzust. A Fővárosi Közgyűlés ezért határozottan kiáll a sajtó- és véleményszabadság mellett, és elutasít mindenféle korlátozást e téren.
Feszültségek várhatók a BKV és a fővárosi cégvezetői pályáztatás kapcsán. A közlekedési vállalat nemrégiben a figyelem középpontjába került, miután Bolla Tibor vezérigazgató bukása után közös fényképek bukkantak fel róla és a céget a múltban megkárosító számlagyár vezetőjéről. A Tisza és a Podmaniczky Mozgalom azt követeli, hogy ne csupán a BKV-t vizsgálják át alaposan, hanem a közlekedési vállalat és a BKK vezetésére kiírt pályázatokat is hosszabbítsák meg. Karácsony Gergely szerint azonban a BKK esetében a hosszabbítás nem lenne helyénvaló, mivel már nyilvánosságra hozták az eddigi pályázók anyagait. Az elnöki bizottság és a főpolgármester között levélváltás során heves szócsatákat folytattak, amiről Orbán Árpád, a Tisza képviselője is beszámolt. Eközben a Fidesz minden olyan gazdasági társaság pénzügyi átvilágítását kezdeményezi, amely közvetlenül vagy közvetve a Fővárosi Önkormányzat tulajdonában áll. A Magyar Kétfarkú Kutya Párt pedig ismételten előterjesztette javaslatát, miszerint a BKV reklámfelületeinek hasznosítását ne magáncégek végezzék, hanem a főváros vállalja ezt a feladatot.
A Fidesz újra nekifut a fővárosi drogstratégia visszavonásának és új verzió kidolgozásának, miután korábbi próbálkozása a közgyűlésen kudarcot vallott. A kormánypártok gyakran kritizálják a főváros jelenlegi megközelítését a drogproblémák kezelésére, ami miatt őket is számos támadás éri. Például a Kutya Párt áprilisi akciójában a Fidesz kettős mércéjére hívta fel a figyelmet, amikor a kormánypárti képviselőknek alkoholt osztottak, jelezve, hogy míg a drogokat elítélik, az alkoholfogyasztást támogatják. Továbbá, a Fidesz frakciója javaslatot nyújtott be, amelyben kérik a közgyűlést, hogy határolódjon el a Párbeszéd politikusa, Barabás Richárd kampányától, amelyet szerintük a keresztény értékek ellen uszítónak tartanak. A kormánypártok várhatóan újra fókuszálnak Kollár Kinga uniós pénzekkel kapcsolatos megjegyzésére is, míg a közgyűlés zárt ülésén döntenek arról, hogy megszavazzák-e a Fidesz által kezdeményezett eljárásban a képviselő összeférhetetlenségét.
Ezen felül sok más téma is napirenden lesz, szó lesz arról, hogy a főváros csatlakozzon a "mozgás receptre" programhoz, arról, hogy javítsák a II. János Pál pápa tér közbiztonságát, vagy hogy fogadjanak el mentálhigiénés programot a budapesti fiatalokkal kapcsolatosan.