Ez a 16 emeletes épület lépcsők és liftek nélkül készült el, így különleges megoldásokkal és egyedi tervezéssel valósult meg.


Talán hihetetlennek tűnik, de se lift, se lépcső nincs abban a japán házban, amelyben három emeleten 16 különböző szintet alakítottak ki.

A gondos tervezői munkának köszönhetően a szintek spirálisan emelkednek, és ennek köszönhetően a földszinttől a harmadik emeletig könnyen bejárható az egész épület, melyben három hálószoba és egy osztott szintes fürdőszoba van. Az épület tetején pedig egy többszintes tetőteraszt alakítottak ki.

Lépcső híján a különböző szintek között a padlóra lerakott farönkökön, illetve a falra erősített polcokon vagy egyéb bútorokon lépkedve jutnak el a lakók egyik szintről a másikra. A ház sajátja továbbá, hogy a különböző funkcióval rendelkező teret nem osztották fel falakkal és padlószintekkel, ehelyett minden lazán kapcsolódik egymáshoz, legfeljebb a lépcsőzetesen kialakított padló töri meg a teret a rendhagyó japán épületben. Ezzel a tervezők a tetőtér és a földszint közötti folytonosságot szerették volna elérni a 96 négyzetméteres házban, ahol az egylégterű, labirintusszerű elrendezésnek valójában nagyon szigorú geometriája van.

Az épület téglalap alakú, kilenc méter széles és 5,5 méter hosszú, amiben három- és négyszögletű szintek futnak szintről szintre spirálban úgy, hogy a válaszfalak 45 fokos szögben kapcsolódnak a külső falakhoz.

A lakásban olyan egyedi bútorokat találunk, amelyeket kifejezetten az épület formájához igazítottak. Ezek a bútorok rugalmasan alkalmazkodnak a fal ívéhez, miközben funkcionális szerepet is betöltenek. Így például a konyhaszekrény természetes folytatásaként egy másik helyiségben könyvespolc jelenik meg, vagy az íróasztal a következő szint padlójaként szolgál. Sőt, a mosdótál is a padlóra helyezhető, harmonikusan illeszkedve a térbe.

A ház különlegességét az adja, hogy a bejárata egy háromszögletű mélyedésben helyezkedik el, amely harmonikusan illeszkedik a belső tér geometriai formáihoz.

Related posts