A romániai magyar egyházak sürgető üzenetet fogalmaztak meg.


A romániai magyar történelmi egyházak kiemelten fontosnak tartják, hogy híveik teljes mértékben részt vegyenek a román elnökválasztás második fordulóján. A közös választási felhívásukban arra ösztönzik a közösséget, hogy olyan jelöltre adják szavazatukat, aki képes ellensúlyozni a szélsőséges politikai erőket, és támogatja Románia európai irányvonalának megőrzését. A felhívás pénteken került nyilvánosságra, és az egyházi vezetők felelősségteljes állásfoglalását tükrözi.

Kovács Gergely, a Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye vezetője, Böcskei László, a Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye püspöke, Schönberger Jenő, a Szatmári Római Katolikus Egyházmegye püspöki posztját betöltő személy, Pál József Csaba, a Temesvári Római Katolikus Egyházmegye püspöke, Adorjáni Dezső Zoltán, a Romániai Evangélikus-Lutheránus Egyház püspökeként, Kolumbán Vilmos József, az Erdélyi Református Egyházkerület élén álló püspök, Bogdán Szabolcs János, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke, valamint Kovács István, a Magyar Unitárius Egyház püspöke közösen arra a következtetésre jutottak, hogy Románia egy sorsdöntő pillanathoz érkezett.

Szerintük a megismételt államfőválasztás kimenetele hosszú távon befolyásolja a demokratikus jogállami keretek és a társadalmi állapotok alakulását, a vallásszabadság és a közösségi jogok érvényesülését, valamint az ország nemzetközi irányultságát. Ezért úgy értékelik: az elnökválasztás első fordulója eredményeképpen kialakult helyzettel szemben a magyar közösség tagjai nem lehetnek közömbösek.

"Egyházaink híveit arra kérjük, hogy 2025. május 18-án hiánytalanul vegyenek részt a második választási fordulóban, és szavazatukkal támogassák azt az elnökjelöltet, aki figyelembe veszi minden állampolgár - így a mi közösségünk - jogait, értékeit, és hozzájárul a békés együttéléshez. Azt, aki alkalmas a szélsőséges politikai erők ellensúlyozására, a társadalmi élet fejlődésének és az államigazgatás hatékonyságának elősegítésére, Románia európai úton való megtartásának biztosítására" - írták.

"Az erdélyi magyar nemzeti közösség jövője szempontjából és egyházaink zavartalan működéséhez, akárcsak a román testvéreinkkel és más nemzetű polgártársainkkal való békés és egyenrangú együttélés érdekében ez létfontosságú" - olvasható a romániai magyar egyházak közös választási felhívásában.

Related posts