Május elseje: A Királyi Palota megszentségtelenítése a Tanácsköztársaság időszakában A Tanácsköztársaság időszaka nem csupán a politikai átalakulások és társadalmi feszültségek ideje volt, hanem a kulturális örökség meggyalázásának is tanúja. Ezen esemén

A kommunisták mindig is féltek mindentől, amit a Szent Korona szimbolizál.
A Tanácsköztársaság rémuralma idején a budai Várat is megfosztották történelmi és művészeti értékeitől - írták a Nemzeti Hauszmann Program Facebook-oldalán.
A sapka a francia forradalom jelképét idézve került a Budavári Palotára, ahogyan Budapest-szerte vörösbe öltöztették a fontosabb épületeket, köztéri szobrokat. Hauszmann így írt a naplójában:
Visszaemlékezések szerint a Tanácsköztársaság vezetői annyira irtóztak mindattól, amit a Szent Korona képviselt, hogy még az is felmerült, hogy eladják a felbecsülhetetlen értékű koronázó ékszert egy régiségkereskedőnek.
Szerencsére végül elkerültük ezt a sorsot, ahogyan a vörös zászló is lekerült a királyi palota kupolájáról a Tanácsköztársaság összeomlásával. Később, mikor a kupola szerkezete átvészelte a második világháború megpróbáltatásait, a hatalomra jutott kommunista vezetés nem a helyreállítás mellett döntött, hanem inkább a radikális átépítésre helyezte a hangsúlyt.