Borisz Nyemcov gyilkosaival kapcsolatos események a politikai feszültségek és a jogi eljárások kereszttüzében zajlottak. Nyemcov, a Kreml kritikus hangja, 2015 februárjában tragikus körülmények között vesztette életét Moszkva belvárosában. A gyilkosságot


Tíz évvel ezelőtt megrázó esemény történt, amikor az orosz elnök egyik legnagyobb hangú kritikusa életét vesztette. A bíróság ugyan elítélte az állítólagos gyilkosokat, de ezzel nem zárult le a történetük; sokak számára a sorsuk továbbra is rejtélyes és vitatható maradt.

Tíz évvel ezelőtt, 2015. február 27-én, helyi idő szerint 23:31-kor Borisz Nyemcov, Vlagyimir Putyin egyik legjelentősebb politikai ellenfele, tragikus módon életét vesztette. A politikust a Kreml közvetlen közelében, a Bolsoj Moszkvoreckij hídon lőtték le, miközben az átkelőn haladt át. A közelről leadott 7-8 lövésből négy eltalálta Nyemcovot, aki szinte azonnal meghalt. A gyilkosság ügyében egy moszkvai bíróság öt csecsen férfit ítélt el, azonban a megbízó kiléte a mai napig rejtély maradt. Az elkövetők világosan csak a merénylet végrehajtóiként léptek fel, míg az értelmi szerzők kiléte továbbra is ismeretlen.

Zaur Dadajev, aki korábban az orosz fegyveres erők hadnagya volt, a csecsen Szever-zászlóalj parancsnokhelyetteseként tevékenykedett. Őt a Borisz Nyemcov ellen elkövetett halálos merénylet tényleges elkövetőjeként ítélték el, és húsz év börtönbüntetést kapott. A Meduza oknyomozó portál információi alapján Dadajevet egy évvel később egy irkutszki büntetőtelepen kapták lencsevégre, ahol a volt rendvédelmi dolgozók számára szervezett ünnepségen részt vett, és láthatóan önfeledten ünnepelt.

Később Dadajevet egy évre az Irkutszk közelében található Angarszkba vitték, majd visszatért az irkutszki telepre. A Novaja Gazeta Evropa beszámolója szerint ma már ő az egyetlen elítélt, aki az orosz kormány által ellenőrzött területen tölti le büntetését. A Meduzának azonban nincsenek információi arról, hogy jelenleg hol tartózkodik.

Anzor Gubasov és testvére, Sadid Gubasov kulcsszerepet játszottak Nyemcov útvonalának felderítésében, valamint a politikai személyiség nyomon követésében. Anzor vezette azt a járművet is, amellyel Dadajev elmenekült a gyilkosságot követően. A bíróság Anzort 19 év, míg Sadidot 16 év börtönbüntetésre ítélte. Jelenleg a testvérek Csecsenföldön, a csernokozovói büntetőintézet falai között szolgálják le büntetésüket.

Beszlan Savanov ugyanabban az egységben szolgált, mint Dadajev. A nyomozás és a tárgyalás folyamán a vallomásán több alkalommal is változtató Anzor Gubasov szerint Savanov benne volt a Nyemcov elleni összeesküvésben, sőt ő volt az, amki megszabadult a soha elő nem kerülő gyilkos fegyvertől, majd tagadta, hogy egyáltalán ismerné Savanovot, később pedig azt állította, hogy nem is Dadajev, hanem Savanov lőtte le Nyemcovot.

Savanov a maga verzióját nem adhatta elő, mert amikor a saját egysége elment érte, hogy begyűjtse, 2015 márciusában, akkor a hivatalos változat szerint a férfi felrobbantotta magát egy kézigránáttal.

Temirlan Eszkerhanov a csecsen belügyi erőknél teljesített szolgálatot, ahol a bíróság megállapítása szerint információkat gyűjtött Borisz Nyemcovról a gyilkosok megbízásából, és többször fuvarozta is őket. Ennek következményeként 14 év börtönbüntetést kapott. A Novaja Gazeta Evropa jelentése szerint 2024-ben elnöki kegyelmet nyert, ezt követően pedig Ukrajnába ment, hogy részt vegyen a harcokban. Később azonban kiderült, hogy nem a frontvonalban, hanem viszonylag kényelmes körülmények között él Mariupolban, ahol hivatalosan az Azovsztál védelmét látja el, valójában azonban az illegális fémhulladék és színesfém csempészet egyik meghatározó szereplője lett.

Hamzat Bahajev kapta az ügyben a legkönnyebb büntetést, összesen 11 évet. A bíróság az ő szerepét Eszkerhanovéhohoz hasonlította, mivel ő is adatokat gyűjtött Nyemcovról a gyilkosok számára, fuvarozta őket, és segített a gyilkosság utáni elmenekülésükben. Ugyanakkor Bahajev szerepét a gyilkosságban még Nyemcov családjának jogi képviselői is kétségbe vonták, mivel szerintük a vád nem tudta megfelelően bizonyítani a férfi bűnösségét. A védelem érvelése szerint Bahajev csupán azért került az ügybe, mert a Gubasov testvérek lakótársa volt a moszkvai albérletükben. Az ítélet kihirdetése után Bahajevet a Kirovi régió egyik büntetőintézetébe szállították, ám jelenlegi tartózkodási helyéről nincsenek elérhető információk.

Az öt férfin felül még többekre rávetült a gyanú árnyéka, hogy közük lehetett az ellenzéki orosz politikus meggyilkolásához. Közülük a legfontosabb figura Ruszlan Geremejev, aki rokoni kapcsolatban áll a csecsen vezető, Ramzan Kadirov több közeli tanácsadójával. Eszkerhanov például a kihallgatása folyamán elmondta, hogy Geremejev mutatta be őt Dadajevnek és az is felmerült, hogy a gyilkosság valódi értelmi szerzője is ő lehetett.

Geremejevet sosem vonták felelősségre az ügyben, amely miatt a bíróság tanúként való kihallgatását elrendelte, de végül ez a kihallgatás elmaradt, mivel Geremejev időközben sikeresen elmenekült. Körözést sosem adtak ki ellene, és egészen az ukrajnai háború kitöréséig nem érkezett hír róla. A Mariupol ostromában részt vett, ahol súlyosan megsebesült, és a kórházban személyesen Kadirov is meglátogatta, kijelentve, hogy ő a "drága testvére" és a legjobb harcosa. 2023-ban egy új csecsen zászlóalj parancsnokává nevezték ki, amelynek felügyeletét Kadirov 17 éves fia, Adam látja el.

Related posts