A nyolcmilliárd ember sorsa egy hatvankét éves Tom Cruise vállain nyugszik, de úgy tűnik, hogy ez a teher remekül áll neki - Mission: Impossible - A végső összecsapás.


Ez nem az a fajta bohóckodás, amit a "Péntek 13 - Utolsó Fejezet" képvisel, ahol a történet folytatása mindig a következő rész ígéretével kecsegtet. Itt egy valóban lezáró, végleges befejezésről van szó. Minden szálat gondosan elvarrnak, és még a harminc éve bemutatott első részhez is visszautalnak, hogy a nézők érezzék a múlt súlyát. Miközben a lélegzetelállító akciójelenetek egyre feszültebbé teszik a helyzetet, a karakterek egy olyan falhoz érkeznek, aminek az ütközését ha sikerül is elkerülniük, a túlélésük már nem hozhat újabb fejezetet. Az életük és a történetük végleg a végéhez ér, és ezt mindannyian tudják – több szempontból is.

Tom Cruise - és csapata! - tövig nyomja a gázt, végletekig emeli a tétet. Mert hát az egész világ, mind a nyolcmilliárd ember sorsa a hatvankét éves vállain pihen, de az a helyzet, hogy jól áll neki.

- pont mint az előző részben. Az előző rész kapott hideget-meleget, hogy miért is egy gép ellen küzd Hunt, amikor sokkal nagyobb baja is van a világunknak, amire reflektálhat, ám visszanézve, s különösképp ismerve azt, hogy mivé lett az M.I. - épp ma közölte a vatikáni média, hogy a félórás XIV. Leó beszéd, ami keringett a közösségi médiában, teljes egészében M.I-s fabrikáció -, ideje belátni, hogy aktuálisabb gonoszt nem igazán találhattak volna. A következő nagy veszedelmünk a gép lesz, ha tetszik, ha nem -

A tét a csillagokig szökik: Hunt, a főszereplő, szó szerint az egész emberiség sorsáért harcol. Ez a helyzet könnyen átfordulhatna egy szatirikus vagy karikatúraszerű ábrázolásba, mégis a film megőrzi a hitelesség és hihetőség határvonalát, így a nézők számára elérhető közelségben marad.

Elfogadjuk, hogy a mesterséges intelligencia képes eltüntetni a digitális világ határait, és ezzel átformálja a valóságot – legalábbis a mi percepcióink szintjén. Érezzük és felfogjuk a nemzetek között feszülő ellentéteket, érezzük, hogy a valóság alapjainak megrendülése mennyire felkavarja és radikalizálja a mindennapi életünket. A probléma csupán annyi, hogy mindezt nem tudjuk igazán szemmel látni.

Úgy érezzük, hogy a film üzenete valahogy elveszik, és nem tudja maradéktalanul átadni azt, amit szeretne kifejezni.

És itt érünk el ahhoz a falhoz. Mivel már az egész Föld, a teljes emberi faj lett a tét, innen már nem lehet hová fokozni. Sarokba/végbe írták magukat a készítők. Nem lehet innen már fokozni a Mission: Impossible-sorozatot. De azért megnyugodhatunk, Tom Cruise nem akar nyugdíjba menni 62 évesen se, s már nagyban tervezi a Top Gun, de még a Mint a villám folytatását is.

Addig is, érdemes felfedezni az új Mission: Impossible - A Végső Leszámolás című filmet. Különösen ajánlom mindazoknak, akik már sejtik, hogy a mesterséges intelligencia fejlődése problémákat okozhat a jövőben, valamint azoknak is, akik még nem gondoltak erre. Ez a vérbeli hollywoodi alkotás nem csupán szórakoztat, hanem fontos üzenetet is hordoz: az emberi kapcsolatok és döntések mindig fontosabbak, mint a gépek által vezérelt megoldások. A film izgalmas akciójelenetei mellett arra is rávilágít, hogy a technológia felelősségteljes használata elengedhetetlen a jövőnk szempontjából.

Related posts