Nacsa Lőrinc Felvidéken: A kutatás valódi jelentősége abban rejlik, ha az eredmények alapján konkrét lépések születnek | Vajdaság MA


Egy kutatás nem csupán öncélú tevékenység, hiszen igazi értelmét akkor nyeri el, amikor konkrét feladatok és akciótervek születnek belőle, amelyek cselekvésre ösztönöznek minket, lehetővé téve a fejlődést. Célunk nem csupán a felvidéki magyarság fennmaradása, hanem annak gyarapodása is! – hangsúlyozta Nacsa Lőrinc, a nemzetpolitikai államtitkár, a komáromi Selye János Egyetemen megrendezett, "A szlovákiai magyarság helyzetének aktuális kérdései - társadalomtudományi megközelítésből" című konferencián. Az esemény célja a magyar kormány Nemzetpolitikai Államtitkársága és a Bethlen Gábor Alapítvány támogatásával megvalósuló, az egyetemen folyó kutatási projekt eredményeinek bemutatása volt.

A találkozónk célja az volt, hogy elindítsuk a párbeszédet a szlovákiai magyar közösség aktuális helyzetéről, és közösen keressünk megoldásokat a ránk váró kihívásokra.

Nacsa Lőrinc előadásában hangsúlyozta, hogy a magyar kormány kiemelt figyelmet fordít a határon túli magyar közösségek támogatására. Rámutatott az oktatási, kulturális és gazdasági kezdeményezések jelentőségére, amelyek célja a közösség identitásának megőrzése és fejlődése. Emellett kiemelte az intézményrendszer szerepének fontosságát, és megfogalmazta a kulcsüzenetet: egy kutatás nem lehet öncélú, igazán akkor válik értelmessé, ha cselekvés eredményeként valósul meg.

A nemzetpolitikai államtitkár beszédében hangsúlyozta, hogy a kutatás során felmerülő kihívások megoldásához elengedhetetlen a jövő generáció aktív részvétele. Kérte a jelenlévő hallgatókat, hogy elhivatottsággal közelítsenek a problémákhoz, és arra biztatta őket, hogy a tudományos tanácskozást követően mindenkiben egy újabb cselekvési terv, valamint a cselekvés iránti akarat és energia szülessen.

A konferencián kiemelték, hogy 1994 óta folyamatosan csökken a szlovákiai magyarság lélekszáma, évente körülbelül kétezer fővel. Emellett a közösség öregedése is aggasztó tendencia, ami arra utal, hogy a következő népszámlálás idejére várhatóan a szlovákiai magyarok száma már négyszázezer alá csökkenhet.

Az oktatási intézményekre vonatkozó friss adatok, amelyek a ma7.sk portálon láttak napvilágot, rávilágítanak a szlovákiai magyar oktatás helyzetére. A statisztikák szerint a szlovákiai magyar intézmények a teljes oktatási rendszer 10,5%-át képviselik, de ha a diákok létszámát nézzük, ez az arány már csupán 5,6%-ra csökken. Ráadásul az elmúlt két évtizedben drámai mértékben, felére csökkent a magyar nyelvű érettségizők száma, ami aggasztó trendet jelez a közösség oktatási jövőjét illetően.

Ezek olyan adatok és előrejelzések, amelyek felett nem csupán ámuldozni és aggódni kellene, hanem sürgősen cselekedni is. A globalizáció, az asszimiláció felgyorsulása és a geopolitikai változások olyan nyomást gyakorolnak, hogy elengedhetetlen, hogy foglalkozzunk ezekkel a kérdésekkel. Ha nem beszélünk róluk időben, a közösségi problémák csak mélyebb gyökereket verhetnek, és egyre nehezebbé válik a megoldásuk. Az ilyen jellegű konferenciák kiváló alkalmat teremtenek arra, hogy szakértők, politikai döntéshozók és helyi közösségek közösen keressenek olyan megoldásokat, amelyek garantálhatják a szlovákiai magyarság jövőjét és sikeres fennmaradását, ahogyan azt a felvidéki portál is hangsúlyozza.

Related posts