Áder János különleges látogatást tett Szegeden, ahol egy innovatív céget keresett fel, amely nem mindennapi globális kihívások megoldásán dolgozik. A látogatás során betekintést nyert a vállalat munkájába, amely a jövő fenntartható fejlődését célozza meg.

Egy innovatív szegedi kutatócég azon fáradozik, hogy környezetszennyező anyagokat megkötve iparilag értékes alapanyagokká alakítson át. Az eChemicles projektejét hétfőn Áder János egykori köztársasági elnök is megismerte, aki érdeklődéssel figyelte a cég munkáját.
A szegedi eChemicles csapata már 11 éve fáradhatatlanul dolgozik egy innovatív szén-dioxid elektrolizáló technológia kifejlesztésén és méretnövelésén, célja a versenyképes zöld átállás előmozdítása. Ez a forradalmi megoldás lehetővé teszi, hogy az ipari szén-dioxid kibocsátást közvetlenül „megfogja”, és átalakítsa, például szén-monoxiddá vagy etilénné. Ezek az anyagok zöld alapanyagként szolgálhatnak a vegyipar és más jelentős környezetszennyező iparágak számára. A vállalatot hétfőn megtisztelte Áder János volt köztársasági elnök látogatása, aki személyesen nyomon követte a technológia működését.
Környezetszennyező anyagokból ipari felhasználásra alkalmas alapanyagokat állítanak elő.
Áder János hangsúlyozta, hogy miközben az emberi populáció négyszeresére emelkedett, az energiafogyasztásunk tizenkétszeres növekedést mutatott. Az energiafelhasználásunk 84 százaléka még mindig fosszilis forrásokból származik, ami drámaian megnövelte a légkör szén-dioxid koncentrációját, és ezzel felerősítette az üvegházhatást. E problémák megoldásán dolgoznak a szegediek, akik nyolc évnyi kutatás után elérték, hogy sikeresen elvégezzék az első laborteszteket. Most pedig már a nagyüzemi alkalmazás lehetőségeire is fókuszálhatnak.
A cég tevékenységének lényege, hogy a nagy gyárak által kibocsátott szén-dioxidot, vagyis egy környezetszennyező anyagot lekötnek, és átalakítják iparilag hasznosítható alapanyaggá. Mindezt környezetbarát módon, napenergia segítségével. - Olyan szektorok szén-dioxid kibocsátásáról beszélünk, melyeknél ez más módon nem érhető el. Ezek a globális kibocsátás egyharmadáért felelősek - magyarázta Janáky Csaba, az eChemicles társalapítója és vezérigazgatója. Ilyen például a cementgyártás, az acélgyártás, vagy a tengeri és légi közlekedés.
Áder János a diákok előtt is méltatta egy szegedi vállalat munkáját.
- Jelenleg már félüzemi méretű berendezést üzemeltetünk, amelyet kisebb ipari felhasználók számára alakítottunk ki, lehetővé téve számukra, hogy fenntartható módon állítsanak elő szén-monoxidot, anélkül, hogy fosszilis energiahordozókra, mint a szén vagy a földgáz támaszkodnának. A következő lépésünk 2027-re egy pilot üzem létrehozása, amelyről a cégvezető beszélt.