Hamarosan a gyógyszerészek is jogosultak lesznek arra, hogy bizonyos betegségek esetén gyógyszereket írjanak fel. | szmo.hu

A gyógyszerészek szerepe jelentősen kibővülhet a közeljövőben, derült ki a Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetségének szerdai konferenciáján. A tervek szerint bizonyos enyhébb betegségek - például torokfájás, nem szövődményes húgyúti fertőzés vagy enyhe arcüreggyulladás - esetén a patikusok is felírhatnának vényköteles gyógyszert, írja az Economx.
Ez a program a Pharmacy First koncepciójára épülne, amely már sikeresen működik az Egyesült Királyságban. A hazai szakértők már gőzerővel dolgoznak a részletek kidolgozásán, és amennyiben minden a terveknek megfelelően halad,
El Koulali Zakariás, az országos tisztifőgyógyszerész, arra figyelmeztetett, hogy hazánkban évente körülbelül 110 millió alkalommal keresik fel a páciensek a gyógyszerészeket. Szerinte ezt a páratlan lehetőséget sokkal hatékonyabban kellene kihasználni. Zakariás úgy véli, hogy a jövő gyógyszertárai kulcsszerepet játszanak majd a digitalizációban, a személyre szabott tanácsadásban és a prevenciós tevékenységekben is.
A szakértő kiemelte, hogy az idősebb korosztály gyógyszerszedési szokásai különös figyelmet követelnek meg.
Ezen kívül az idősebb korosztály tízszázalékának problémája adódik abból, hogy nem a megfelelő módon alkalmazzák az előírt gyógyszereiket, ami azt jelzi, hogy terápiás menedzsmentre van szükség.
Felmerült, hogy az antibiotikum-rezisztencia egyre sürgetőbb kihívást jelent: az Európai Unió területén évente 33 ezer ember veszíti életét olyan fertőzések következtében, melyeket antibiotikumokkal szemben ellenálló baktériumok idéznek elő. Magyarországon évente 7,5 millió doboz antibiotikumot írnak fel a pácienseknek, melynek állami támogatása körülbelül 4,5 milliárd forintot emészt fel, és ugyanezen összeg terheli a lakosságot is.
A gyógyszerköltségek folyamatosan emelkednek.
A konferencián Bidló Judit, a Belügyminisztérium egészségügyért felelős helyettes államtitkára is felszólalt. Kiemelte, hogy 2024-ben újra növekedett a gyógyszertárak száma hazánkban, különösen a fiókgyógyszertáraké. Létrejött egy gyógyszerészeti munkacsoport is a minisztérium égisze alatt, amely a patikákat érintő kihívásokra keres megoldást.
A gyógyszertárak azonban munkaerőhiánnyal is küzdenek, és az árrés kérdését is rendezni kell.
Egy friss kutatás eredményei azt mutatják, hogy a magyar emberek a gyógyszerészek iránt táplálnak a legnagyobb bizalmat az alapellátás után. Ugyanakkor a gyógyszerészek saját elégedettségükről már nem ilyen pozitívan nyilatkoznak: csupán negyedük érzi úgy, hogy teljes mértékben elégedett a munkájával. Szakértők hangsúlyozzák, hogy elengedhetetlen lenne a gyógyszerelési folyamatok átfogóbb felülvizsgálata, a tanácsadási lehetőségek bővítése, a vis maior helyzetekben történő gyógyszerfelírás engedélyezése, valamint a sürgősségi esetekben történő közvetlen gyógyszerkiadás lehetősége.