"Nincs hatékonyabb védelmi biztosíték egy nemzet számára, mint az amerikai fegyveres erők jelenléte" – nyilatkozta szakértőnk az amerikai katonai egységek Magyarországra történő áthelyezésével kapcsolatban.

Sajtóértesülések szerint Donald Trump a Németországban állomásozó amerikai katonákat Kelet-Európába, nevezetesen Magyarországra való áttelepítését fontolgatja. Ezzel kapcsolatban megkerestük Gyarmati István biztonságpolitikai szakértőt, aki elmondta lapunknak, hogy az amerikai katonák érkezése milyen következményekkel járna Magyarországra nézve.
Donald Trump véleménye szerint a német kormány nem mutat kellő elkötelezettséget Európa védelme iránt. Ennek következtében az amerikai elnök azt mérlegeli, hogy a németországi amerikai csapatokat Magyarországra helyezze át - olvasható a hirado.hu beszámolójában, amely a The Telegraph információira hivatkozik.
A Fehér Házhoz közel álló források szerint az amerikai elnök korábban többször is figyelmeztetett, hogy Európának többet kell áldoznia védelmi képességeire, most pedig egyre frusztráltabb, hogy a kontinens háborút szorgalmaz. Brian Hughes, az Egyesült Államok nemzetbiztonsági szóvivője a sajtóértesülésre reagálva nem adott egyértelmű választ, azonban felhívta a figyelmet, hogy az amerikai hadsereg folyamatosan mérlegeli a csapatok átcsoportosítását az aktuális helyzetnek megfelelően.
- fogalmazott meg a szóvivő.
A The Telegraph szerint mintegy 160 ezer aktív szolgálatot teljesítő katona állomásozik az Egyesült Államokon kívül, nagy részük Németországban. A Fehér Házhoz közel álló források szerint Donald Trump most megközelítőleg 35 ezer katona kivonását tervezi az országból.
A brit konzervatív lap szerint
Sokak véleménye szerint Magyarország egyik erőssége, hogy az Orbán-kormány az utóbbi években jelentős mértékben fokozta az ország védelmi költségvetését. Ez a lépés különösen kedvező benyomást tett Donald Trumpra. Információk szerint az amerikai elnök olyan NATO-tagországokat szemelt ki az amerikai csapatok elhelyezésére, amelyek a GDP-céljaik elérése érdekében növelték védelmi kiadásaikat.
Magyarország 2024-ben a GDP-je 2,1 százalékát fordította katonai kiadásokra, ami tavaly 1985,38 milliárd forintot jelentett. A kormány abban bízik, hogy 2025-ben is sikerül tartani a kitűzött célt, amihez 1939,4 milliárd forintot különített el a költségvetésben. A 2024-es adatok szerint Magyarország számos nagyobb országot is megelőzött a védelmi kiadások tekintetében, köztük Belgiumot (1,23 százalék), Franciaországot (2,06 százalék), Törökországot (2,09 százalék) és Olaszországot (1,49 százalék).
A hírrel kapcsolatban megkerestük Gyarmati István biztonságpolitikai szakértőt, akit arról kérdeztünk, hogy mindez milyen következményekkel járna Magyarországra nézve. Gyarmati István először is leszögezte, hogy kételkedik ennek a hírnek a valódiságában, ugyanis úgy látja, nem sok értelme lenne Magyarországra amerikai katonákat áttelepíteni. Felhívta a figyelmet, hogy Magyarországon jelenleg nem adottak a feltételek katonák ekkora létszámban való elszállásolására.
- emelte ki Gyarmati István.
Az amerikai katonák hazánkba történő áttelepítését több tényező is nehezíti, köztük a katonai feltételek hiányosságai is. A szakértő hangsúlyozta, hogy bár rendelkezésünkre áll egy gyakorlóterület, a repülőterek sürgős felújítást igényelnek. "Elhanyagoltuk a régi szovjet repülőtereket, mint például Kunmadarast, ezért először ezeket kellene helyreállítani. A folyamat jelentős beruházásokat igényelne. Kérdés, hogy ezt az amerikaiak saját forrásból végzik-e, vagy tőlünk kérik a segítséget, ami még mindig nem egyértelmű" - tette hozzá a szakértő. A repülőterek kiemelkedő jelentőséggel bírnak, hiszen Németországban a páncélos és gyalogsági hadosztályok mellett elsősorban a légierő van jelen.
Gyarmati István kiemelte, hogy az amerikai katonák érkezése számos gazdasági előnnyel járna. Egyrészt az amerikai katonák általában jelentős összegeket költenek a helyi szolgáltatásokra és termékekre, másrészt pedig számos infrastruktúra-fejlesztésre lenne szükség ahhoz, hogy megfelelő körülményeket biztosítsunk számukra. Ezen beruházások nemcsak a katonák jelenlétét szolgálnák, hanem egyúttal a helyi gazdaság fellendülését is elősegíthetnék.
- véli a biztonságpolitikai szakértő.
Gyarmati István véleménye szerint a gazdasági előnyök nagysága szoros összefüggésben áll azzal, hogy a katonák számára biztosítanak-e adómentességet. Megjegyzi, hogy nem lenne váratlan, ha ez a változás bekövetkezne, ami viszont azt eredményezné, hogy a bevételek jelentősen csökkennének. Ennek ellenére állítja, hogy a várható bevétel még így is több százmillió forintra rúghat.
Gazdasági előnyök ide vagy oda – folytatta a szakértő –, az amerikai katonák Magyarországra való telepítése nem csupán gazdasági aspektusokat érint, hanem komoly biztonságpolitikai következményekkel is jár. Hiszen, ha hazánkat bármilyen fenyegetés érné, az agresszoroknak nem csupán a magyar védelemmel, hanem az Egyesült Államok teljes katonai potenciáljával is számolniuk kellene.
- zárta le a gondolatait Gyarmati István.