Egy olyan válság küszöbén állunk, amilyet eddig még nem tapasztaltunk Magyarországon: Donald Trump merész elképzelései olyan következményekkel járhatnak, amelyek komoly változásokat idézhetnek elő. - Pénzcentrum

A globális gazdaság alapvető átalakulás előtt állhat, amit a Pénzcentrum már hetekkel ezelőtt előre jelzett: Donald Trump potenciális gazdasági konfliktusa az Európai Unióval. A spekulációk gyorsan valósággá váltak, mivel az Egyesült Államok elnöke világossá tette, hogy jelentős vámemeléseket kíván bevezetni. Ezek a lépések komoly hatással lesznek az európai iparágakra és kereskedelmi kapcsolatokra, ami aggasztó következményekkel járhat a kontinens gazdaságára nézve.
A múlt héten részt vettünk az Oeconomus konferenciáján is, ahol vezető közgazdászok és szakértők egybehangzóan állították: ha az Európai Unió nem reagál gyorsan és határozottan, akkor végleg eljelentéktelenedhet a nagyhatalmi játszmákban, a geopolitikai és gazdasági károk pedig beláthatatlanok. A vámháború egyébként nemcsak az európai exportot veszélyeztetheti, hanem az ellátási láncokat is felboríthatja, ami hosszú távon jelentős visszaesést eredményezhet számos ágazatban. Mostani cikkünkben részletesen elemezzük, milyen hatásai lehetnek az új amerikai vámintézkedéseknek, mely szektorok kerülhetnek a legnagyobb veszélybe, és mit tehet Európa a károk mérséklése érdekében.
Ahogy azt a Politico cikke említi, az európai vezetők, mióta lezajlott a svájci Alpokban az idei Világgazdasági Fórum, egyre nagyobb aggodalommal tekintenek Donald Trump kereskedelmi fenyegetéseire és a Kínától erősen függő gazdaságaik jövőjére. A fórum programja jól tükrözte ezt a bizonytalanságot: a résztvevők olyan témákat boncolgattak, mint az európai költségvetési válság, a Trump által okozott esetleges vámvita és a kialakult diplomáciai káosz.
Ennek tükrében nem meglepő, hogy egy olyan időszakba érkeztünk, ahol a túlélés a legképzettebbek privilégiuma lett - legalábbis így fogalmazott Jean-Noël Barrot francia külügyminiszter az év kezdetén.
A jelenlegi helyzet egy olyan jövőképet rajzol ki, amely páratlan a maga nemében: még a legnagyobb európai gazdaságok számára sem biztos, hogy zökkenőmentesen sikerül kilábalniuk ebből a válságból, pedig a múlt tapasztalatai azt mutatják, hogy végül mindig volt lehetőség a helyreállásra.
Az EU kormányai jelenleg politikai és gazdasági válsággal küzdenek: az eladósodottság, a bürokrácia, a magas kamatlábak és a megélhetési költségek emelkedése mind akadályozzák az innovációt és a fogyasztást. Ezek nélkül az európai vállalatok nem tudják felvenni a versenyt sem Kínával, sem az Egyesült Államokkal.
Az Európai Unió két legnagyobb gazdaságának helyzete rendkívül kétséges:
Trump különösen Franciaországot, Németországot, Olaszországot és Írországot célozza, és vámokat helyezett kilátásba mindegyikükkel szemben, az autóktól kezdve az alkoholon át a gyógyszerekig. Ám az európai gazdaságokat nemcsak az amerikai vámok fenyegetik. Ha Trump valóban bevezeti a 60%-os általános vámot a kínai termékekre, az teljesen átalakíthatja a globális kereskedelmi áramlásokat. Ebben az esetben Európát eláraszthatják az olcsó, dömpingelt kínai termékek, ami végzetes csapást mérhet az európai iparra.
Mirek Dušek, a Világgazdasági Fórum ügyvezető igazgatója rámutatott, hogy a növekvő geopolitikai és geogazdasági fragmentáció napjainkban a hivatalos és informális diskurzusok középpontjává vált Davosban.
Nyilvánvaló, hogy a globális kereskedelem és az ellátási láncok radikális metamorfózison mennek keresztül.
- mondta.
Az EU vezetői attól is tartanak, hogy Trump egyik pillanatról a másikra irányt vált. Mi van, ha Európa végül Kína ellen foglal állást, de Trump hirtelen megbékél Pekinggel? Ha azt nézzük, hogy az elmúlt hetekben Trump folyamatosan egyre oroszbarátabb álláspontot kezdett el képviselni, ami a nemrég rendezett botrányos Trump-Zelenszkij találkozón csúcsosodott ki, akkor bizony az amerikai-kínai közeledés sem irreális forgatókönyv. Ráadásul nem is lenne teljesen előzmény nélküli: 2020-ban Trump és Kína egy kereskedelmi megállapodást kötött, amelynek célja az amerikai export növelése és a kereskedelmi háború enyhítése volt.
Most Trump egyik legbefolyásosabb tanácsadója a milliárdos Elon Musk, aki Kína-barát politikát képvisel. Musk azt akarja, hogy az Egyesült Államok jó viszonyt ápoljon Pekinggel, mert szüksége van a kínai piacra a Tesla működéséhez.
Luisa Santos, az EU legnagyobb vállalati lobbicsoportjának, a BusinessEurope-nak az igazgatóhelyettese szerint Európának óvatosnak kell lennie:
Lehetséges, hogy az Egyesült Államok és Kína végül kompromisszumra talál, de valószínű, hogy erre csak a vámok bevezetése után kerül sor. Ezért rendkívül fontos, hogy alaposan mérlegeljük a Kínával kapcsolatos lépéseinket, hiszen nem lehetünk biztosak abban, hogy Trump milyen irányba tereli a helyzetet: vajon fokozza a nyomást, vagy éppen ellenkezőleg, a békés megoldás mellett dönt?
Természetesen! Itt van egy egyedi változat: - Oszd meg velünk!
Európa számára nem csupán Trump politikája, hanem a saját belső feszültségei is komoly kihívást jelentenek. Ursula von der Leyen irányításával az Európai Bizottság egyre határozottabb lépéseket sürget Kínával szemben. Brüsszel különböző intézkedéseket vezetett be Peking ellen, hogy erősítse a kontinens pozícióját a globális politikai játszmákban.
Ezek a lépések azt jelzik, hogy az EU fokozza a Kínával szembeni határozottságát, azonban a tagállamok között még mindig nem alakult ki egységes vélemény arról, milyen irányvonalat kellene követni.
A következő hónapok során Európának rendkívül óvatosan kell lavíroznia: ha túl keményen lép fel Kínával szemben, komoly gazdasági következményekkel nézhet szembe, míg ha túlzottan engedékeny, akkor Trump reakciójára is fel kell készülnie. A kulcskérdés az, hogy az EU képes lesz-e egy olyan átgondolt stratégiát kidolgozni, amely minimalizálja a lehetséges veszteségeket ebben a bonyolult geopolitikai helyzetben.
Egy friss német gazdasági elemzés szerint az Európai Unió többféle stratégiát mérlegel, hogy hatékonyan kezelje a kialakult helyzetet. Az EU már aktívan dolgozik különböző megoldásokon, amelyek célja a gazdasági kihívásokra való reagálás.
Európa egyre élesebb geopolitikai kihívásokkal néz szembe, ahogy az Egyesült Államok és Oroszország közötti feszültség új dimenziókat ölt. A kontinens államai számára csökken a mozgástér, és a döntések sürgetővé válnak. Magyarország különösen kritikus helyzetbe került: az EU-val való kapcsolatunk régóta feszültségekkel terhelt, és Moszkva sem tekint ránk megbízható szövetségesként.
Washington sem valószínű, hogy különbséget tenne köztünk és az EU között a gazdasági intézkedések terén. A következő időszakban a feszültségek fokozódása várható, ezért Európának sürgősen egységesebb és koherensebb válaszokat kell kidolgoznia a megváltozott globális helyzetre.