Panelkapcsolat: A BYD felkavarta a szegedi lakáspiac vizeit, de a lelkesedés fokozatosan alábbhagy.


Az utolsó másfél év során Szeged ingatlanpiaca kiemelkedően teljesített az ország többi városához képest, hiszen az ingatlanárak itt emelkedtek a legnagyobb mértékben. 2023 márciusára a felújított panellakások átlagos négyzetméterára már a bűvös egymillió forintot is megközelítette. De vajon hogyan hatnak ezek a számok egy átlagos, kisgyermekes család mindennapjaira, és miért várható a piac fokozatos normalizálódása? A BYD-autógyár érkezése Szegedre nem csupán a helyi gazdaságra gyakorol hatást, hanem a családok életére is. Az új munkahelyek teremtése, a friss lehetőségek és a gazdasági fellendülés révén a helyi ingatlanpiac kereslete is növekszik. Ez a folyamat azonban a családok számára is kihívásokat hoz, hiszen az emelkedő ingatlanárak miatt egyre nehezebbé válik számukra a megfelelő lakás megtalálása. A piac normalizálódása, amelyet a gazdasági ciklusok és a kereslet-kínálat arányának alakulása is befolyásol, várhatóan lassú folyamat lesz. A családok számára ez azt jelentheti, hogy a jövőben egyre nagyobb hangsúlyt kell fektetniük a pénzügyi tervezésre és a lakásvásárlás körülményeinek alapos mérlegelésére. Mindez azonban lehetőséget is teremt a hosszú távú stabilitásra, hiszen ha a piac egyensúlyba kerül, az kedvezőbb feltételeket kínálhat a családok számára, így biztosabb jövőt építhetnek.

Két évvel ezelőtt, olvasónk és férje Budapestről tértek haza Szegedre, amikor a nő várandós lett. Mindketten a város szülöttei, így a család közelsége, a kedvezőbb ingatlanárak és a nyugodtabbnak tűnő életstílus mind komoly szerepet játszott a döntésükben.

2023 januárjában a szegedi panelpiac árai körülbelül 30 millió forint körül alakultak, amikor a családunk a négyemeletes épület legfelső szintjére költözött. A háromszobás, 61 négyzetméteres lakást a népszerű Makkosháza városrészben 35 millió forintért vásároltuk meg. A felújítást 3,5 millió forintból oldottuk meg, mivel a kivitelezést a családtagjaink végezték, így jelentős költséget spóroltunk meg. Két év múlva, 2025 márciusában úgy döntöttünk, hogy eladjuk a lakásunkat – második gyermekünk születése miatt nagyobb otthonra vágytunk. Március elején 54,9 millió forintért hirdettük meg a lakást, és meglepetésünkre hat nap alatt több ajánlatot is kaptunk. Egy ajánlatot elfogadtunk, a vevő megbízhatónak tűnt, de még nem írtuk alá a szerződést. Az volt a célunk, hogy egy újépítésű téglalakásba költözzünk, ahol egy nappali mellett három hálószoba is rendelkezésre áll. Ekkor kezdtük el az intenzív keresést, de hamarosan szembesültünk azzal, hogy a 75-80 millió forintos keretünk nem elegendő álmaink új otthonához. Még egy 20 éves téglalakásért is már egymillió forint feletti négyzetméterárral kellett számolnunk. Ekkor új taktikát kellett kidolgoznunk: ha a téglalakások ennyibe kerülnek, akkor talán a családi ház is szóba jöhet. Azonban a keresés során csak egy gyönyörű, 90 négyzetméteres könnyűszerkezetes ingatlant találtunk, amely 85,9 millió forintért volt elérhető. Végül azonban elálltunk az ötlettől, mert nem voltunk megelégedve azzal, hogy a szobák között gyakorlatilag nincs hangszigetelés – mesélte olvasónk.

A téglalakások keresése nem állt meg, de sajnos a három hálószobás, megfizethető árú ingatlanokból alig akadt választék. Március elején még láttak egy ajánlatot, ami 75 millió forintba került, de mindössze két hét leforgása alatt az ára 82,9 millióra ugrott. Így az ő ingatlanjuk értéke 10-15 nap alatt jelentősen csökkent, pedig kezdetben úgy vélték, hogy kedvező áron tudják eladni. Végül arra döntöttek, hogy inkább kivárnak, mert nem tudták tartani a lépést a piaci változásokkal. Mivel az adás-vétel még nem zárult le, visszamondták a vevőjüket, aki megértette a nehéz helyzetüket. – Azt tapasztaltuk, hogy a városban a kínálat jóval kisebb, mint a kereslet. Aki ma elad, annak aznap szüksége van egy új lakásra, míg aki holnap próbálkozik, csak hátrányba kerül, hiszen az árak hetek alatt emelkednek. Tudjuk, hogy a különféle hitelek nem segítettek volna rajtunk. Most inkább kivárunk, maradunk a lakásban, két hálószobában is elférünk. Végtörlesztjük a hitelünket, tehermentesítjük az ingatlanunkat, és várunk, amíg a piac stabilizálódik – osztotta meg olvasónk a gondolatait.

- A jelentős árnövekedést döntően a BYD, a kínai autógyár Szegedre való áttelepülése váltotta ki. Az ígéretek szerint a városban körülbelül 10 ezer új munkahely fog létesülni, ami drámai módon megnövelte a keresletet - nyilatkozta Berkes Krisztina ingatlanszakértő a Magyar Hangnak.

A szegedi lakóingatlanok iránti intenzív érdeklődés még 2024 januárjában kezdődött, az Ingatlan.com szerint 68 százalékkal volt magasabb, mint 2023 azonos időszakában. A Duna House szerint 2023-hoz képest 33 százalékkal több adásvétel zárult tavaly a városban. A vállalat nemrég közölte, a négyzetméterárak egy év leforgása alatt átlagosan 14 százalékkal emelkedtek, így a 600 ezer forintot is meghaladták, azonban az újépítésüket mellett a felújított, használt lakásokért és elkérhették az 1 millió forint körüli vételárat négyzetméterenként a tulajdonosok. A Bankmonitor kiszámolta: 2024-ben a lakások átlagosan 25 százalékkal drágultak a házak áremelkedése valamivel mérsékeltebb 11 százaék volt. Arányaiban ez a legnagyobb áremelkedés az országban. A kimagasló érdeklődés hatására ezzel párhuzamosan a kereslet rövid idő alatt meghaladta a kínálatot, így szinte minden ingatlan gazdára talált, miközben az árak meredeken emelkedtek.

Ahogy április beköszöntött, úgy a piaci dinamika is jelentős változáson ment keresztül: a korábbi élénk kereskedés helyett mostanra inkább a lassabb ütemű stabilizáció jelei mutatkoznak. Az árak emelkedése megállt, és ez a jelenség arra utalhat, hogy a korábban gyors spekulációval jellemzett piac egy fokozatos lelassulás felé halad – nyilatkozta Berkes Krisztina.

A szakértő véleménye szerint a média jelentős szerepet játszott a közelmúlt ingatlanpiaci buborékjának kialakulásában. A hírek villámgyorsan eljutottak a potenciális befektetőkhöz, akik az árak emelkedéséből akarták kihasítani a lehetőségeket. Érdekes módon, kollégáival még március elején úgy vélték, hogy az árak tovább emelkedhetnek, és a "bumm" akár nyár végéig is kitarthat. Azonban áprilisra a helyzet drámaian megváltozott, és most már a stagnálás jeleit tapasztalják, bár ezt még nem lehet egyértelműen számokban kifejezni. A tendencia inkább azt mutatja, hogy a piaci aktivitás lassult, és a kereslet nem olyan dinamikus, mint az év elején. Az előző hónap végére a spekulatív kereslet elérte a tetőpontját, és sok befektető már nem hajlandó túlárazott ingatlanokat vásárolni. Ennek következményeként az eladóknak az árak csökkentésére kényszerülnek, hogy vonzóbbá tegyék ajánlataikat a potenciális vásárlók számára.

"A keresleti piac dinamikája jelentősen megváltozott. Miközben a kisebb, jól pozicionált ingatlanok és az új építésű lakások iránt továbbra is élénk az érdeklődés, a felújított paneleknél már nem tapasztalható olyan drasztikus áremelkedés, mint korábban. A vásárlók egyre inkább az alku lehetőségeit keresik, és megfontoltan várnak, hogy kedvezőbb helyzetbe kerüljenek a piacon. A fiatal párok, akik saját otthonra vágynak, szintén óvatosan lépnek, és kivárják a számukra legoptimálisabb időpontot. Jelenleg a csok, munkáshitel és más állami támogatások nem gyakorolnak jelentős hatást a piacra. A fiatalok inkább visszafogottan közelítenek a helyzethez, és nem hajlandóak túlárazott lakásokba fektetni" - osztotta meg véleményét Berkes Krisztina.

Kiemelte, hogy a családi házak iránti kereslet továbbra is erős, azonban a telekárak emelkedése és az építkezési költségek növekedése miatt egyre többen választanak inkább kész ingatlant, elkerülve ezzel a hosszan elnyúló építkezések bonyodalmait. A magas anyagárak és a szakemberhiány következtében sok projekt megakadt, ami még inkább lassíthatja az ingatlanpiac fejlődését. Véleménye szerint a következő hónapokban a piacon az alkuk lehetőségei kerülhetnek előtérbe.

Related posts