A Kreml falai között pezsgőbuborékok szállnak, ahogy a demokraták Trump bejelentését értékelik.

Donald Trump amerikai elnök, JD Vance alelnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pénteki sajtótájékoztatója igazi sokkhatást gyakorolt a világra. A brit bulvárlap, a The Sun, nem aprózta el a dolgot, és a Fehér Házat "Harcosok Házává" keresztelte. Az angol nyelvű játékosság még szembetűnőbb: a White House-t "Fight House"-nak hívták, ezzel egy frappáns szóviccet alkotva.
az amerikai politikai tájat átrendezze, és saját hatalmát megerősítse a nemzetközi színtéren. Az elnök lépései mögött egyértelműen stratégiai megfontolások húzódnak meg, amelyek célja, hogy Zelenszkijt a gyengébb pozícióba szorítsa, ezzel is demonstrálva, hogy Amerika vezető szerepe nem csupán szavakban, hanem aktív politikai manőverezésben is megnyilvánul. A brit sajtó is hangsúlyozza, hogy Trump akciója nem csupán Zelenszkij megalázására irányult, hanem egyértelmű üzenetet küldött a világ többi vezetője felé is: az Egyesült Államok politikai játszmái nem ismernek barátokat, csak szövetségeseket, akiket a hatalomért folytatott harc részeként kezelnek. Ez a magatartás pedig újabb kérdéseket vet fel az amerikai külpolitika jövőjével kapcsolatban, és arra figyelmeztet, hogy a diplomáciai kapcsolatokban a kiszámíthatóság helyett egyre inkább a hatalmi játékok dominálnak.
hamarosan alkut köthessen Oroszország diktátorával egy létéért küzdő európai nemzet kiárusítására.
A vélemény megfogalmazása szempontjából különösen hangsúlyos szerepet játszik az ukrán sajtó, amely határozottan kifejezi érzéseit. A Kyiv Independent például egy figyelemre méltó megállapítást tesz: "Ukrajna elnöke, aki a támadott ország vezetője és az Egyesült Államok szövetségese, immár az első olyan vezető a világ színpadán, akit a Fehér Házból eltávolítottak. Nem egy diktátor vagy bukott politikai figura, hanem egy olyan állam vezetője, amely a 21. század legtragikusabb háborús megszállását éli meg." A lap említi, hogy Trump Zelenszkijt a béke megakadályozásával vádolja, miközben a békés megoldás kulcsa Oroszország kivonulása lenne a konfliktus övezetéből. Ebből kifolyólag a Kyiv Independent arra a következtetésre jut, hogy Trump álláspontja lényegében az orosz érdekeket szolgálja a háború során.
Trump valóban éles szavakkal kritizálta Zelenszkijt, amikor "hálátlansággal" vádolta meg, és arra figyelmeztetett, hogy ezzel a harmadik világháború kockázatát növeli. A találkozó hangulata annyira feszültté vált, hogy a tervezett, az ukrajnai ritkaföldfémek kiaknázásáról szóló kétoldalú megállapodás aláírására végül nem került sor, és Zelenszkij korábban távozott a Fehér Házból.
Ezek után az ukrán sajtó, például az Unian hírügynökség arról ír, hogy Trump azonnal leállíthatja a Kijevnek szánt segélyeket, illetve hadiszállításokat. A The New York Times is ír arról, hogy gyakorlatilag azonnal leállhatnak péntektől az amerikai szállítások, amelyeket egyébként még a Biden-adminisztráció hagyott jóvá, Trump pedig eddig nem jelentett be újabb segélyeket vagy támogatásokat.
Az ukrán sajtóban egyre erősebb kritikák fogalmazódnak meg Zelenszkijjel szemben. Volodimir Feszenko, politikai elemző, úgy véli, hogy az ukrán elnök idegállapota megroppant a washingtoni megbeszélések során. Szerinte Zelenszkijnek visszafogottabbnak kellett volna lennie, főként JD Vance megnyilvánulásaira adott válaszaiban. Feszenko egyértelművé tette, hogy "a legjobb, ha nem vitatkozunk Trumppal" – olvasható a BBC hírösszefoglalójában.
Az orosz Interfax hírügynökség arról számolt be, hogy Trump kijelentései alapján az Egyesült Államok sürgősen felgyorsítja a Kremllel folytatott tárgyalásait, és célja, hogy minél hamarabb megállapodjon Vlagyimir Putyinnal az ukrajnai helyzet rendezéséről. Ezzel párhuzamosan az orosz Lenta.ru internetes portál arról tájékoztat, hogy Trump érdeklődése az ukrán ásványkincsek iránt csökkent. Elemzésünk pénteken már foglalkozott azzal a jelenséggel, hogy az orosz fél saját ritkaföldfém-lelőhelyeiket ajánlotta fel Washingtonnak, figyelemmel arra, hogy az amerikaiak az ukránokkal folytatott tárgyalásaik során próbálnak előnyöket kovácsolni.
Jeremy Bowen, a BBC nemzetközi ügyekkel foglalkozó szerkesztője hangsúlyozta, hogy a botrány következményei messze túlmutatnak a pénteki kiabáláson. A két politikai vezető viszonya már korábban is megromlott: Trump nyíltan diktátornak titulálta az ukrán elnököt, és azt állította, hogy Ukrajna kezdte el a háborút – ami valójában nem igaz. Bowen szerint a Joe Biden által kialakított amerikai-ukrán szövetség most darabjaira hullik, de a helyzet ennél is aggasztóbb, mivel súlyos válságot jelez a NATO európai tagállamai és az Egyesült Államok között. Az is kérdésessé vált, hogy az Egyesült Államok mennyire elkötelezett az európai biztonság megőrzése iránt.