A kiberzaklatás Szlovákiában számos formában megnyilvánul, leggyakoribb megjelenései közé tartozik a rágalmazás, a megalázás és a szexuális visszaélés. Ezek a jelenségek komoly hatással vannak az érintettek életére, és gyakran súlyos pszichológiai követke


Többek között rágalmazással, megalázással és szexuális visszaéléssel is szembesült már a szlovákiai középiskolai diákok jelentős része az online térben - derül ki egy a Focus ügynökség által a Közösségi Ügyek Intézete (IVO) számára készített reprezentatív felmérésből melynek módszertana szerint 317 résztvevőtől gyűjtöttek adatokat online formárumban, további 203-tól pedig elektornikus úton készített interjúk során, a résztvevők közül pedig mindenki 15 és 19 év közti életkorban van.

A SME összefoglalója alapján a középiskolás diákok körében a legelterjedtebb jelenség a hamis, vulgáris és megalázó üzenetek és tartalmak megosztásával kapcsolatos rágalmazás. A megkérdezettek 61%-a bevallotta, hogy már találkozott olyan esettel, amikor róla kompromitáló, hamis információkat tettek közzé valamilyen közösségi platformon vagy blogon, rágalmazás céljából. A kutatók hangsúlyozták, hogy bár a rágalmazás az offline világban is gyakori, amikor az online térben történik, akkor azt a kiberzaklatás egyik formájaként azonosítják.

A felmérés eredményei azt mutatják, hogy mind a férfiak, mind a nők körében 60 százaléknyian tapasztalták már a "visszaéléses sexting" jelenségét. Miközben a sexting, vagyis az intim üzenetek és fotók megosztása nem minősül problémának, ha azt két azonos korú és beleegyező fél végzi, a visszaélések azonban komoly aggályokat vetnek fel. A fiatalok, akik ilyen tartalmakat osztanak meg, könnyen áldozatává válhatnak zsarolóknak, akik azzal fenyegetik őket, hogy nyilvánosságra hozzák a képeket vagy üzeneteket, amennyiben az áldozatok nem teljesítik a követeléseiket.

A helyzet még aggasztóbb, amikor internetes szexuális zaklatásról van szó. E jelenség során főként idősebb egyének álnevek és manipulált képek mögé bújva próbálnak behatolni a fiatalok bizalmába. Gyakran kérnek tőlük intim fényképeket vagy személyes találkozókat. Ezek az akciók pedig súlyos bűncselekményekhez vezethetnek, például gyermekpornográfia előállításához, szexuális visszaélésekhez vagy akár erőszakos cselekedetekhez. A felmérések alapján a megkérdezett fiatalok 26%-a tapasztalt már szexuális zaklatást.

Ellenkezőleg, a személyeskedő viták megjelenése szintén egy online zaklatási forma, amelyel a megkérdezettek több mint fele, pontosan 51 százalék tapasztalt már. Ráadásul a válaszadók 28 százaléka arról számolt be, hogy valaki az offline környezetében megszerezte a bizalmát, hogy később kompromittáló információkat osszon meg róla az interneten.

Az online zaklatás és a fizikai erőszak "találkozása" a zaklatási formák egyik legszokatlanabb és legriasztóbb megjelenési módja. Ez a jelenség gyakran olyan drámai helyzetekhez vezet, amikor diáktársak vagy tanárok bántalmazását videóra rögzítik, majd ezeket a felvételeket különféle internetes platformokon teszik közzé. Megdöbbentő, hogy a megkérdezettek 22 százaléka már szembesült ilyen esetekkel.

Bár összességében nem mutathatóak ki jelentős eltérések az online zaklatással kapcsolatos tapasztalatok és a régió, a lakóhely és az iskolatípus között, kisebb különbségek azért felfedezhetőek, mint például, hogy a két legnagyobb város, azaz Pozsony és Kassa diákjai általánosan gyakrabban számoltak be internetes zaklatásról, és míg az agresszív viták jellemzőbbek a gimnáziumi diákokra, addig az erőszak videóra vétele a szakközépiskolásokra. Fontos kiemelni ugyanakkor, hogy a kutatók szerint előbbi mögött akár az is állhat, hogy a nagyvárosok diákjai egyszerűen nagyobb arányban merik felvállalni, hogy ilyen történéseket éltek át.

Related posts