Rémisztő: az idei év első négy hónapjában már 46 ember vesztette életét lakástűz következtében.


Súlyos bántalmazás érte a Házasság első látásra című műsor népszerű szereplőjét, Juditot, aki kórházba került a történtek következtében.

Az év első negyedében történt lakástüzek oltásához összesen 1647 óra tűzoltói munkára és 4176 tűzoltójárműre volt szükség. A kár mértéke megdöbbentő: 23 952 négyzetméternyi épületrész égett le, 324 családi otthon vált lakhatatlanná, ami 838 ember kényszerű átmeneti elköltözését eredményezte.

A 2145 tűzzel érintett épület közül csupán 4-ben volt füstérzékelő, holott a készülék életet és anyagi javakat menthet meg azzal, hogy a tüzet már annak keletkezésekor hangos sípolással jelzi. Minél hamarabb észleljük a tüzet, annál nagyobb eséllyel lehet azt eloltani, vagy kimenekülni az ingatlanból és értesíteni a tűzoltókat. A legtöbb tűz a kéményből indult, az összes eset csaknem 22 százaléka ilyen eredetű. A tüzek 12 százaléka a konyhában, 11 százaléka a hálószobában, 6 százaléka pedig a nappaliban keletkezett. A tüzek jellemzően elektromos problémára, a fűtési rendszer hibájára, nyílt láng használatára, a kémény állapotára, illetve főzésre, dohányzásra, szemétégetésre vezethetők vissza.

Két olyan tűzeset is volt, amelynél ketten vesztették életüket: január 11-én Makón, március 17-én pedig Kislángon találtak két-két holttestet.

A legtöbb tűzoltó beavatkozását igénylő egy január 24-i, fővárosi tűz volt. A kilencedik kerületi, Vaskapu és az Ipar utca sarkán lévő 3 társasházban több robbanás is történt és ennek következtében kigyulladt egy első emeleti lakás. A helyszínre 15 járművel 40 tűzoltó vonult, a munkálatok több mint 6 órán át tartottak.

A legtöbben egy március 8-i budapesti tűzben sérültek meg. A tizenkilencedik kerületben, a Kisfaludy utca egyik tízemeletes panelházának nyolcadik emeleti lakásában egy hűtőszekrény gyulladt ki. A lakásból kiáramló füst elárasztotta a nyolcadik és a fölötte lévő szinteket. A tűzoltók 15 embert kísértek ki az épületből, miközben egy porral oltó készülékkel eloltották a tüzet. Ennél az esetnél 8 ember szenvedett füstmérgezést.

A katasztrófavédelem összesen 99 esetben indított tűzvizsgálati eljárást, hogy pontosan megállapítsa a tűz keletkezésének helyét, időpontját és okát. Ezen vizsgálatok során 34 helyszínen merült fel a szándékos gyújtogatás gyanúja. A beavatkozások során 99 épületnél gázpalackok, míg 16 helyszínen napelemek nehezítették az oltás hatékonyságát.

A lakástüzek megelőzése érdekében tanácsos a konyha, a hálószoba vagy a nappali mennyezetére füstérzékelőt szerelni. Már olyan füstérzékelők is beszerezhetőek, amelyek füst esetén nemcsak hangosan sípolnak, hanem figyelmeztető jelzést is küldenek a mobiltelefonunkra. Ez praktikus megoldás lehet idős, egyedül élő hozzátartozóink védelmére.

Az első negyedévben 294 alkalommal riasztották szén-monoxid miatt a tűzoltókat (tavaly 391). 45 ember szenvedett valamilyen mértékű szén-monoxid-mérgezést (tavaly 63), 3 ember pedig meghalt (tavaly 6). Akkor keletkezik szén-monoxid, ha zárt térben nyílt lánggal működő berendezést használnak, és nem megfelelő a levegő-utánpótlás. Az ilyen helyiségekben állandó és automatikus szellőzésre van szükség, az ablakokba légbevezetőt kell szerelni, nem elegendő időnként szellőztetni. Érdemes minden nyílt lánggal működő fűtő-, főző-, vízmelegítő eszköz közelébe szén-monoxid-érzékelőt helyezni.

Related posts