A Slavkovi hármak – Szlovákia mostantól a soros elnökség birtokosa!

Június 30-án Szlovákia átvette a soros elnökséget a Slavkovi Hármak keretein belül, ami egy fontos mérföldkő a három ország közötti együttműködésben. A 2025-2026-os közös munkaterv már mindhárom résztvevő állam számára zöld utat kapott, így biztosítva a hatékony és eredményes közös projekteket a következő években.
Június 30-án Szlovákia átvette az egyéves soros elnökséget a slavkovi hármak keretein belül (S3). Az elnökség középpontjában az energetikai és európai együttműködés erősítése áll, emellett kiemelten foglalkozik az EU nyugat-balkáni országokkal való bővítésével, a közlekedési infrastruktúrák fejlesztésével, valamint a digitális átállás előmozdításával. Ezt a tájékoztatást a külügyi és európai ügyek minisztériuma adta át a TASR hírügynökségnek.
Petr Pavel cseh államfővel találkoztak a PS vezetői 2025. június 14. Petr Pavel cseh államfővel találkozott pénteken Prágában Michal Šimečka, a PS elnöke és a párt több tagja. A PS közölte, mindent megtesz a cseh-szlovák kapcsolatok helyreállításáért.
Szlovákia negyedszer tölti be az elnökséget, Juraj Blanár (Smer) külügyminiszter a múlt héten vette át szimbolikusan cseh kollégájától. Az S3-nak még Ausztria a tagja.
Blanár szerint Szlovákia kiemelt célja, hogy a legfontosabb közös ügyekben hatékonyan együttműködjön, figyelembe véve a lakosság igényeit. Főbb prioritásaink közé tartozik az energiabiztonság fokozása, az EU bővítése, a határokon átnyúló infrastrukturális fejlesztések megvalósítása, valamint a nemzetközi jog tiszteletben tartása.
Szlovákia hangsúlyozza az európai ügyekben való egységes fellépés fontosságát, emellett arra is törekszik, hogy a fejlesztések és a digitális átállás folyamatát összehangolja. A slavkovi hármak számára készült közös munkaterv, amely a 2025-2026-os időszakot öleli fel, már mindhárom érintett ország zöld lámpát kapott.
Az S3 kezdeményezés célja a közép-európai országok közötti regionális együttműködés erősítése, amely a lakosság javát szolgálja. Ezen túlmenően a közös projektek támogatása és az információk hatékony cseréje is a fókuszában áll. Blanár véleménye szerint a csoport az utolsó évtizedben a stabil regionális együttműködés kiemelkedő platformjává nőtte ki magát.
"Képesek voltunk közösen reagálni a közép-európai kihívásokra, és külföldön is segítséget nyújtani" - mondta Blanár. A közlekedés terén külön kiemelte a Prága, Pozsony és Bécs közti vasúti összeköttetés modernizálását. Hozzátette, mindhárom ország aktív szerepet vállal a Nyugat-Balkán Barátai csoportosulásban, melynek célja az európai integráció felgyorsítása.
A slavkovi hármakat 2015. január 29-én alapították meg Szlovákia, Csehország és Ausztria képviselői a Brünn közelében fekvő Slavkov városában. E rendezvény különlegessége, hogy itt ünnepelték a hármas együttműködés 10. évfordulóját, ahol a három ország államfői csúcstalálkozót tartottak. Az elnökség rotációs rendszerben működik, így a tagállamok évente váltják egymást a vezető szerepben.