Összeférhetetlenségi botrány robbant ki a Veszprémi Törvényszéken, amely súlyosan aláásta a jogi intézmény hitelességét. A kialakult helyzet komoly demoralizáló hatással van a bíróság működésére, és felveti a kérdést, hogy miként lehet helyreállítani a kö


Összeférhetetlenségi botrány a Veszprémi Törvényszéken - "Súlyosan demoralizáló helyzet" alakult ki Huth Gergely 2024-11-28

Több szerkesztőséghez is eljuttatták azt a dokumentumcsomagot, miszerint december elsejétől egy durva összeférhetetlenségi ügybe keveredett bíró irányíthatja átmenetileg a Veszprémi Törvényszéket. Szent-Gály Edit, a törvényszék jelenlegi elnökének kinevezése ugyanis november 30-án lejár, s a PestiSrácok birtokába került leveléből kiderül, hogy az elnöki pályázatok elbírálásáig Szentgyörgyi-Bíró Enikő, a jelenlegi helyettes léphet a helyébe, aki az elnöki posztot is megpályázta. Pedig utóbbiról az Országos Bírói Hivatal is megállapította: több száz cégügyben annak ellenre is eljárt, hogy azok beterjesztője sógora, Hock Ernő ügyvéd volt. Az OBH vizsgálata szerint olyan is előfordult, hogy az elnökhelyettes más tanácsvezető bírónak telefonált sógora érdekében.

Hock Ernő, Ajkán tevékenykedő ügyvéd, aki szoros kapcsolatokat ápol a baloldali politikai színtéren. Információink szerint Hock a helyi szocialista polgármester, Schwartz Béla megbízható jobbkeze. Főként társasági jogi ügyekkel foglalkozik, ami azt jelenti, hogy az ajkai és környékbeli vállalkozások cégbírósági változásbejegyzési és egyéb bejegyzési ügyeit intézi. Ezen felül jelentős számú végrehajtási ügyet is kezel. A Veszprémi Törvényszék elnökhelyettese, Szentgyörgyi-Biró Enikő Hock Ernő sógornője, hiszen ő a feleségének a húga. Ez a családi kapcsolat szakértők szerint jogi következményekkel jár a polgári, munkaügyi, gazdasági és közigazgatási ügyekben - büntetőügyekben viszont nem érinti a folyamatokat. Ennek következtében Veszprém vármegyében, beleértve a polgári és járásbíróságokat, valamint a cégbíróságot, nem járhatnak el olyan ügyekben, amelyekben Hock Ernő ügyvédként részt vesz.

Idén év elején meglepő módon derült fény arra, hogy Hock Ernő, megszegve a jogi előírásokat, közel négyszáz ügyben lépett fel a Veszprém vármegye bíróságain az elmúlt évek során. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy az említett törvényszéki elnökhelyettes, Szentgyörgyi-Biró Enikő cégbírói pozícióval rendelkezik. Ebből adódóan ő volt az egyetlen a bírósági vezetők közül, aki lehetőséggel bírt arra, hogy nyomon kövesse a cégbíróság ügyintézői felületének eseményeit. Így tehát észlelhette, hogy a sógora évek során számos, a cég változásait érintő kérelmet nyújtott be, több tucatnyi ügyben.

Erős a gyanú, hogy itt nem csupán egy elfelejtett kötelezettségről van szó; a törvényszék elnökhelyettese nemcsak figyelmetlen volt, hanem a háttérben más érdekek is felsejlettek. A törvényszéken jól ismert, hogy Hock Ernő ügyeiben az elnökhelyettes közel álló barátai is részt vettek, ami különös aggályokat vet fel. Különösen egy olyan ügy keltett nagy port, amely évekig húzódott a bíróság előtt, és amely a kiemelt gazdasági ügyek közé tartozott. Kiderült, hogy egy, a felsőbb bíróságra áthelyezett, baráti viszonyban lévő bíró foglalkozott vele. Amikor új bíró került az ügyhöz, és nyilvánvalóvá vált, hogy összeférhetetlenség áll fenn, az ügyet eltávolították a törvényszékről. Érdekesség, hogy a már nyugdíjba vonult felszámolóbíró szintén szoros baráti kapcsolatot ápolt az elnökhelyettessel, ami még inkább árnyalja a helyzetet.

A botrányos családi összefonódás felfedése után Szent-Gály Edit, a Veszprémi Törvényszék Elnöke, sürgős lépéseket tett, és Senyei Györgyhöz, az Országos Bírói Hivatal vezetőjéhez fordult. A vizsgálati anyagok alapján arra figyelmeztetett, hogy "súlyosan demoralizáló helyzet" alakult ki a bíróságon. Senyei azonnali vizsgálatot indított, amely során egy háromtagú bizottságot bízott meg az ügy átvilágításával. Július 17-én a testület megállapította, hogy komoly gyanú merül fel, és olyan következtetésekre jutottak, amelyek alapvetően megkérdőjelezik a Veszprémi Törvényszék cégbírósági döntéseinek tisztaságát, beleértve több végrehajtással kapcsolatos ügyet is. Ennek ellenére a lelepleződés eddig nem hozott magával érdemi következményeket. Sőt, Szent-Gály Edit mellett Szentgyörgyi-Bíró Enikő is ringbe szállt a december elsején megüresedő elnöki posztért, és addig is ő irányíthatja a törvényszék működését.

"Az ügy jelentősége nem alábecsülhető, hiszen a jövőbeli hatásai még ismeretlenek. Jelenleg azonban a legfelsőbb bírói felügyelet komoly megállapításai még nem hoztak magukkal azonnali következményeket."

A Veszprémi Törvényszék elnökhelyettese, Szentgyörgyi-Biró Enikő hosszú időn át támogatta rokonát, Hock Ernő ügyvédet cégbírósági ügyeiben, ami az összeférhetetlenségi törvény értelmében nem volt megengedett. Ezzel a helyzettel az Országgyűlés Igazságügyi Bizottságában is foglalkoztak.

Kérdéseket tettünk fel az Országos Bírói Hivatalnak, amint válaszolnak, cikkünket kiegészítjük.

A vezető képen Szentgyörgyi-Bíró Enikő látható, elnökhelyettesi kinevezése után. Forrás: Bíróság.hu

Facebook hozzászólás

A bírói korrupció kérdése kiemelten fontos téma, amely közvetlen hatással van a jogrendszer tisztaságára és a társadalom bizalmára. Az Országos Bírói Hivatal feladata, hogy biztosítsa a bírók függetlenségét és integritását, különös figyelmet fordítva a helyi bírói fórumokra, mint például a Veszprémi Törvényszék. A vezető szerepű bírók felelőssége, hogy példát mutassanak a jogalkalmazás során, és hogy támogassák a tisztességes eljárásokat, ezzel is hozzájárulva a jogi rendszer megbecsüléséhez.

Related posts