Szabadságharc: Az amerikai vásárlók akár 9000 dollárral is többet költhetnek egy autóra a Trump által bevezetett vámok következtében.

Még a Tesla is érintett, amely az alkatrészei jelentős részét Mexikóból szerzi be.
A Trump-kormányzat által bevezetett 25 százalékos vám a kanadai és mexikói importtermékekre drasztikusan megemelheti az autók árát az Egyesült Államokban. A becslések szerint egy amerikai nagy SUV ára akár 9000 dollárral (4,3 millió forint), míg egy kisteherautóé 8000 dollárral (3 millió forint) nőhet. Egyes elektromos járművek, különösen a Mexikóban és Kanadában gyártott modellek, akár 12 000 dollárral (4,5 millió forint) is drágulhatnak.
Az Egyesült Államokban gyártott autók sem kerülhetik el a globális gazdasági tényezők hatását, mivel sok esetben importált alkatrészeket használnak. Ez pedig akár 3000 dolláros (körülbelül 1,1 millió forint) áremelkedést is okozhat – számol be róla az Insideevs.
A vámok bevezetése komoly kihívások elé állítja a nagy amerikai autógyártókat, mint például a Ford, a General Motors és a Stellantis, amelyek jelentős részesedéssel bírnak a kanadai és mexikói gyártásban. Jim Farley, a Ford vezérigazgatója figyelmeztetett, hogy ez a lépés "óriási hiányt okozhat az amerikai iparban". A Tesla sem mentes a hatásoktól, hiszen a vállalat alkatrészeinek körülbelül 20%-át Mexikóból szerzi be. A kereskedők a helyzet kezdeti szakaszában a korábbi, vámmentes készleteiket értékesítik, ami lehetőséget adhat egy kis extraprofittal való értékesítésre. Azonban ahogy ezek a készletek elapadnak, az új árak gyorsan megjelennek a piacon, ami várhatóan a kereslet csökkenéséhez és a használt autók iránti érdeklődés fokozódásához vezethet.
A gazdasági szakértők véleménye szerint a vámok nemcsak a vásárlókra gyakorolnak hatást, hanem komoly terhet rónak a két ország közötti kereskedelmi kapcsolatokra is. Az Egyesült Államok és északi-déli szomszédai közötti kereskedelem 2024-ben meghaladta a kétezer milliárd dollárt, ám a vámok bevezetése miatt várhatóan csökkenésre lehet számítani. Kanadában és Mexikóban több ezer munkahely veszélybe kerülhet, ami közvetetten az amerikai ipart is érintheti.
Trump elismerte, hogy a fogyasztók "némi fájdalmat" érezhetnek a tarifák miatt, de szerinte ez szükséges lépés Amerika gazdasági dominanciájának visszaállításához. Azonban sok szakértő attól tart, hogy az új autógyárak felépítése hosszú éveket vehet igénybe, miközben az árak és a piac bizonytalansága az amerikai vásárlókat és autógyártókat is hátrányosan érinti.