Szijjártó Péter véleménye szerint a lengyel külügyminiszter a legelvakultabb és legagresszívebb háborúpárti politikai szereplők közé tartozik Európában.

Ezért nem meglepő, hogy Elon Musk, az "elkötelezett békepárti", vitába keveredett - így foglalta össze a helyzetet a magyar miniszter.
Radoslaw Sikorski, Lengyelország külügyminisztere, az egyik legelkötelezettebb háborúpárti politikusnak számít Európában. Ezért nem meglepő, hogy konfliktusba került Elon Musk amerikai kormányt képviselő, békepárti álláspontjával. Ezt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter jelentette ki keddi budapesti sajtótájékoztatóján.
A minisztérium hivatalos nyilatkozata alapján a tárcavezetőt egy sajtóértekezleten kérdezték a Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter és Elon Musk amerikai elnöki tanácsadó között kirobbant vitáról. Ennek kapcsán hangsúlyozta, hogy Sikorski az egyik leginkább "elvetemült és agresszív" háborúpárti politikus a kontinensen.
"És mivel az amerikai kormány jól láthatóan teljes mértékben elkötelezett a béketeremtés mellett, azt hiszem, nem meglepő, hogy egy elkötelezett békepárti és egy agresszívan háborúpárti politikus között akár ilyen szintig is lemegy a vita"
- állapította meg. Hozzátette, "a lengyel külügyminiszter és a jelenlegi kormány stílusa jól ismert számunkra (...) Már számos alkalommal nyújtották be magukról a szomorú bizonyítványt, amely az általuk képviselt stílusra és a jogállamiság szétverésére utal Lengyelországban. Így hát nem meglepő, hogy egyszer elérkezett egy ilyen jellegű eszmecsere az internet világába is."
Kifejezte reményét, hogy az Egyesült Államok erőfeszítései gyümölcsözőek lesznek, és hogy a lengyel diplomácia vezetőjével egyetemben a háborúpárti politikai szereplők nem akadályozzák meg a béketárgyalások előrehaladását.
Szijjártó Péter éles válaszban reagált a lengyel kormány vezetőinek megnyilvánulásaira, mondván: "Újra megmutatták, milyen bizonyítványt állítottak ki magukról."
Szijjártó Péter, a külügyminiszter, az újságírók kérdéseire reagálva hangsúlyozta, hogy Ukrajna esetleges belépése az Európai Unióba rendkívül súlyos biztonsági és gazdasági következményekkel járna. Kifejtette, hogy ez a lépés lényegében a háború importálását jelentené a közösség számára. Ezen kívül arra is felhívta a figyelmet, hogy az ukrán gabonatranzit engedélyezése milyen komoly kihívások elé állította a közép-európai mezőgazdasági termelőket.
"Mi ebből nem kérünk, úgyhogy mielőtt az ukránokkal folytatandó csatlakozási tárgyalások elérnék az érdemi fázisukat, a magyar embereknek lehetőséget adunk arra, hogy elmondják, ők mit szeretnének. És a magyar emberek álláspontját fogjuk képviselni az Ukrajna európai integrációjáról folyó vitákban"
- fejtegette a külügyminiszter.
Mint ahogy lapunk is tudósított róla, múlt csütörtökön az Európai Unió huszonhat tagállama sikeresen megállapodott Ukrajna támogatásáról, azonban Magyarország nevében Orbán Viktor csupán az Európa védelméről szóló egyezséget támogatta. A döntés hátterében az áll, hogy a magyar miniszterelnök korábban már bejelentette, vétózni fog, és nem hajlandó elfogadni az EU további katonai támogatásának biztosítását Ukrajna számára. A többi tagállam vezetői végül úgy határoztak, hogy nélküle lépnek fel a kelet-európai ország védelmében, így az Ukrajna katonai támogatásáról szóló megállapodás önálló függelékként kerül kiadásra.
A legutóbbi uniós csúcsot követően Orbán Viktor újságíróknak nyilatkozva bejelentette, hogy Magyarországon véleménynyilvánító szavazást indítanak Ukrajna európai uniós tagságáról. Azonban továbbra is kérdéses, hogy a „véleménynyilvánító szavazás” pontosan mit jelent a gyakorlatban.
Medián: A magyar lakosság 56%-a ellenzi Ukrajna uniós tagságát, míg csupán 11%-uk támogatja azt teljes mértékben. Az Európai Unió célja, hogy támogassa Ukrajna fennmaradását, de a magyar kormány szerint ezt nem szabad megengedni – hangzott el az Orbán-kabinet üzenetében, amelyet később töröltek a Facebookról. Orbán Viktor saját véleményét is szeretné megosztani egy szavazás keretében Ukrajna EU-tagságával kapcsolatban.