A biztosítók tavaly jelentős sikereket értek el a lakáspiacon, azonban ez nem jelenti azt, hogy a díjak ne emelkednének idén, hiszen akár tízezres nagyságrendű növekedésekre is lehet számítani.


A legfrissebb előrejelzések szerint a biztosítók tavaly a lakásbiztosítási piacon körülbelül 100 milliárd forintos profitot realizáltak. Ezzel együtt 2025-re várhatóan átlagosan 10 ezer forinttal nőnek a lakásbiztosítási díjak. Azonban a márciusi kampány keretein belül lehetőségünk nyílik arra, hogy jelentős összegeket takarítsunk meg. Érdemes azonban megjegyezni, hogy idén sem szabad csupán az ár alapján választanunk, hiszen a megfelelő védelem sokkal fontosabb lehet számunkra.

A magyar ingatlanpiac adatai szerint a 4,7 millió lakóingatlanból 3,3 millió rendelkezik lakásbiztosítással, ami 71%-os biztosítási penetrációt jelent. Erről Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója számolt be egy kedd délelőtti sajtótájékoztatón. "Ez arra utal, hogy a magyar lakosság tudatosan kezeli ingatlanait" - emelte ki. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a biztosítások megújítása a lakosság körében ritkán történik meg.

Az igazgató szerint sok esetben túl sokat fizetünk az elavult lakásbiztosításokért, a biztosítások 55 százalékát sosem újítják meg, de aki vált is, az is átlagosan 7 év után. A Netrisk ügyfeleinél ez átlagosan viszont csak 2 év - emelte ki Besnyő. A biztosított lakások 80 százaléka alulbiztosított, azaz a biztosító káreset esetén nem a teljes értéket téríti meg. Ha valaki 7 éve nem újította meg a szerződését, az 230 ezer forinttal fizetett többet, mintha minden évben váltott volna - szemléltette.

2025-ben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) statisztikái alapján az átlagos éves lakásbiztosítási díj 69 934 forintra emelkedett, ami 18%-os növekedést jelent, körülbelül 10 ezer forinttal magasabb, mint az előző évben. Ezzel szemben a netriskes ügyfelek csupán 2%-kal emelték a költségeiket, így 2024-ben átlagosan 35 980 forintot fizettek. Budapesten az éves átlagdíj 62 077 forintot tett ki, míg vidéken ez 65 288 forintra rúgott a jegybanki adatok tükrében. Érdemes megjegyezni, hogy a vidéki ingatlanok átlagos alapterülete (111 négyzetméter) lényegesen nagyobb, mint a fővárosi ingatlanoké (87 négyzetméter), ami hozzájárulhat a díjak eltéréséhez.

Az ingatlanbiztosítások terén az átlagos legalacsonyabb ajánlat körülbelül 32 ezer forintnál kezdődik, míg a legmagasabb ajánlat akár 108 ezer forintra is rúghat. Ez azt jelenti, hogy a megfelelő biztosítás kiválasztásával évi akár 76 ezer forintot is megspórolhatunk. Ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy az ár önmagában nem elegendő a döntés meghozatalához. "Gyakorlatilag lehetőségünk van arra, hogy a biztosítási díjakat felére csökkentsük, miközben jobb szolgáltatásokra váltunk" - emelte ki Besnyő a kampány fontosságát.

A lakástulajdonosok 46%-a azért nem frissíti rendszeresen lakásbiztosítását, mert úgy véli, hogy az ajánlatok között nincs lényeges eltérés. Hasonló arányban, 45%-nyian úgy érzik, hogy a biztosítóváltás időigényes tevékenység, míg 38%-uk a Netrisk felmérése alapján túl bonyolultnak találja a folyamatot.

A lakástulajdonosok tájékozódási szokásai jelentős átalakuláson mentek keresztül. A legnagyobb részesedéssel bíró csoport, azaz 49 százalék, még mindig a hagyományos módszerekhez nyúl: személyesen vagy telefonon keresztül érdeklődik ügynököknél vagy alkuszoknál. Ezzel szemben 41 százalék már online összehasonlító portálokon is felfedezi a lehetőségeket. A Netrisk felmérésének visszajelzései szerint a válaszadók 37 százaléka a biztosítók hivatalos weboldalait részesíti előnyben, míg 34 százalék inkább a biztosítók helyi fiókjában szerzett információkat. Összességében a megkérdezettek közel fele, pontosan 46 százalék, továbbra is legfeljebb egy forrásra támaszkodik az információgyűjtés során - hívta fel a figyelmet az ügyvezető.

Az összehasonlító oldalak szerepével kapcsolatban a legtöbbeknek az volt fontos, hogy részletesen át tudják nézni több biztosító ajánlatát (38 százalék), de közel ennyien (31) emelték ki azt is, hogy jobb ár-érték arányú biztosítást találtak az online oldalakon. Az ügyfelek 27 százaléka azt is pozitívnak ítélte meg, hogy nem kellett időt töltenie a személyes egyeztetéssel.

A Netrisk ügyfelei általában gyorsan döntenek a biztosítási lehetőségekről, hiszen a válaszadók 42%-a kevesebb mint egy nap alatt hozta meg a választását. Ezen kívül 32% csupán egy héten belül véglegesítette döntését. A tájékozódásra 1-2 hetet szánó ügyfelek aránya 19%, míg a megfelelő lakásbiztosítás kiválasztásával csupán 7% foglalkozott hosszabb ideig.

A tavalyi, első lakásbiztosítási kampány eredményeivel kapcsolatban Besnyő elmondta, hogy 640 ezer szerződés újult meg, ebből 310 ezer biztosítón belül, 330 ezer lakás esetében pedig biztosítót váltottak az ügyfelek. A biztosítást váltó lakások még így is csak az állomány 20 százalékát teszik ki, de az ő esetükben átlagosan 24 százalékkal nőtt az egy négyzetméterre jutó biztosítási összeg, miközben a biztosítás díja hozzávetőlegesen ugyanennyivel csökkent.

A tavalyi márciusi kampány során a Netrisk részesedése 10,6 százalékra nőtt, ami jelentős változást tükröz a korábbi időszakhoz képest, amikor a lakásbiztosítási ügyletek csupán 2 százalékát intézték a portálon. Besnyő szerint ez a tendencia azt jelzi, hogy a piac egyre inkább az online lehetőségek felé orientálódik. Az ügyvezető hozzátette, hogy ebben a folyamatban a jogalkotó által bevezetett jutaléksapka is kulcsszerepet játszott.

A biztosítási piac dinamikájában jelentős változások tapasztalhatók: a négy vezető biztosító, köztük a Groupama, Generali, Allianz és Alfa részesedése 84 százalékról 63 százalékra esett vissza. Ezzel szemben a Netrisk portálon mindössze 27 százalékos arányt képviselnek. A portálon kötött szerződések közül 10-ből 3 a Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosítás (MFO), amelyet az MNB által előírt kritériumok alapján határoztak meg, míg a megkötött szerződések 70 százaléka valamilyen kiegészítő szolgáltatást is tartalmazott. A kampány során a digitális biztosításváltás aránya 77 százalékra nőtt, ami jelentős emelkedést jelent a korábbi 51 százalékhoz képest. Besnyő optimistán tekint a digitalizáció további erősödésére az idei kampány során.

Az idei évre vonatkozó előrejelzések kapcsán a Netrisk ügyvezetője hangsúlyozta, hogy a lakásbiztosítás megújítása révén akár 30 ezer forintot is megtakaríthatnak az ügyfelek. Azok, akik tavaly már frissítették biztosításukat, szintén számíthatnak egy 5-6 ezer forintos plusz megtakarításra Besnyő szavai szerint. "Ha mindenki élne a lakásbiztosítás megújításának lehetőségével, akkor a lakosság összességében 84 milliárd forintot spórolhatna" - részletezte az ügyvezető, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy a 2024-es piaci várakozások szerint a biztosítók eredményei meghaladhatják a 100 milliárd forintot, ami azt jelzi, hogy az árversenyben még bőven van mozgástér. Az előző év kedvezőnek bizonyult a biztosítók számára, köszönhetően az elmúlt évek legalacsonyabb kárarányának, ami jelentős profitot hozott számukra - tette hozzá. A Netrisk előrejelzése szerint az idei kampány során 800 ezer lakásbiztosítást cserélhetnek le, és a KGFB kampány tapasztalatai alapján körülbelül 25 százalékos növekedésre számítanak.

Besnyő állítása szerint a társasházi biztosítások terén több mint 200 ezer forintot lehetne megtakarítani. Azonban érdemes megjegyezni, hogy Budapest és a vidéki területek között jelentős eltérések mutatkoznak. A fővárosban a társasházak átlagos biztosítási díja 775 ezer forint, míg a vidéki településeken ez csupán 549 ezer forint, ami a nagyobb budapesti társasházak jelenlétének tudható be. A megtakarítások révén átlagosan 6 ezer forinttal csökkenthetnék a lakók közös költségeit, de Besnyő optimista, és jövőre komoly növekedésre számít a digitalizáció előretörésének köszönhetően ebben a szegmensben.

Hogyan és meddig válthatunk lakásbiztosítást? Szerződésünket március 1. és március 31. között cserélhetjük le. A Netrisk február 17-től gyűjti a felmondásokat, és a lehetőség március 31-én este 11 óráig lesz elérhető. Az új biztosítás érvénybe lépése május 1-jén esedékes, ezért a régi szerződést április 30-ig kell fenntartani. Fontos, hogy ekkorra a régi biztosítással kapcsolatos díjtartozásokat is rendezni kell. Amennyiben valaki túlfizetett, a biztosító 30 napon belül visszatéríti az összeget. Ha valaki tartamkedvezménnyel kötött biztosítást, lehet, hogy a szerződésváltás során többletköltségek merülnek fel a régi biztosítás felmondásával kapcsolatban. Hasonlóan fontos szempontokat kell mérlegelniük azoknak is, akik lakáshitelt vettek fel, és ehhez kötöttek lakásbiztosítást. További hasznos információkat és tanácsokat a tavalyi cikkünkben találhatnak.

Related posts