**TBSZ vagy állampapír? Fedezd fel, hogyan maximalizálhatod a befektetéseid hozamát! | FinTechRadar** Ha a pénzügyi világban szeretnél tájékozódni, valószínűleg már találkoztál a TBSZ (Tartós Befektetési Számla) és az állampapírok fogalmával. De melyik l


Sokan még mindig nem élnek a TBSZ adómentes lehetőségeivel, pedig hosszú távon akár negyvenszeres nyereséget is realizálhatnak.

A tartós befektetési számlák (TBSZ) népszerűsége egyre inkább felfelé ível, ami a pénzügyi tudatosság növekedését tükrözi. Mindazonáltal a befektetők többsége még mindig nem fedezte fel teljes mértékben ennek az adóelőnyöket kínáló opciót. Érdemes lenne jobban megismerniük ezt a lehetőséget, hogy maximálisan kihasználhassák a benne rejlő potenciált.

Az MNB legújabb statisztikái alapján az utóbbi másfél évben drámai mértékben megugrott az új TBSZ-ek száma, különösen olyan befektetési platformokon, mint a Lightyear. Az elmúlt három hónapban a Lightyear lenyűgöző, 150%-os növekedést produkált a TBSZ-ek terén, miközben egyre többen keresnek alternatív lehetőségeket az állampapírok kamatainak kihasználására. Ez a tendencia jól tükrözi a befektetői piacon zajló változásokat és az új lehetőségek iránti kereslet növekedését.

A Lightyear "Magyarországi befektetői környezet" című tanulmánya szerint a magyar befektetők csupán 41 százaléka rendelkezik TBSZ-szel, vagyis a többség még mindig nem él a hosszú távú előnyökkel. Egy jól kihasznált TBSZ segítségével 25 év alatt akár negyvenszeresére is növelhető a befektetett összeg, csupán az adókedvezmények és a folyamatos befektetés előnyeit kell kiaknázni.

A korábbi években a magyar állampapírok, amelyek akár 19%-os hozamot is ígértek, igencsak népszerű célpontnak számítottak a befektetők körében. Azonban a gazdasági környezet megváltozása miatt egyre többen mérlegelik a különböző alternatív lehetőségeket. A Lightyear által végzett felmérés alapján a magyar befektetők 68%-a rendelkezik kötvényekkel, ami jelentősen meghaladja az európai átlagot, amely csupán 17%. Viszont a csökkenő kamatlábak és a forint folyamatos gyengülése sokakat arra ösztönöz, hogy újragondolják pénzügyi stratégiájukat, és más befektetési formák után nézzenek.

Bár a forintban jegyzett állampapírok első ránézésre vonzó hozamot kínálnak, figyelembe kell venni, hogy 2024-ben a forint 7,6 százalékot gyengült. Ez jelentősen csökkenti a reálhozamot, hiszen a vásárlóerő kisebb, mint ugyanilyen mértékű euró- vagy dollárhozam esetén.

Balogh Petya, a STRT vezérigazgatója és a "Cápák között" című műsorban látható befektető, sajátos szemszögből közelíti meg a témát:

"Sokan, amikor meglátják az állampapírok magas hozamát, úgy gondolják, hogy az a legjobb befektetés. Azt viszont sokan figyelmen kívül hagyják, hogy a forintban elért 15 százalékos hozam nem egyenlő a dollárban vagy euróban elért 15 százalékkal. A forint folyamatos értékvesztése miatt a reálhozam alacsonyabb, mint amilyennek elsőre tűnik. Ha pedig nemzetközi piacokra fektetünk be - például egy S&P 500 ETF-en keresztül egy adómentes TBSZ-en -, akkor hosszú távon sokkal hatékonyabban építhetünk vagyont, és nem kell aggódnunk a pénz leértékelődése miatt."

A statisztikák is megerősítik ezt a megállapítást: az S&P 500 az utolsó öt év során átlagosan 15,3%-os növekedést mutatott. A TBSZ (tartós befektetési számla) alkalmazásával a befektetők zökkenőmentesen hozzáférhetnek a globális piacokhoz, ráadásul jelentős adókedvezményekben is részesülhetnek.

Magyarországon a befektetésekből származó hozamokra általánosan 28 százalékos adóteher vonatkozik. TBSZ esetén azonban ez az adó három év után 18 százalékra, öt év után pedig nullára csökken, így a megtakarított összeg teljes egészében visszaforgatható a befektetésbe. A Lightyearnél a TBSZ-számla megnyitása ingyenes, így a befektetők maximálisan kihasználhatják a lehetőségeket extra költségek nélkül.

Martin Sokk, a Lightyear társalapítója és vezérigazgatója a következőképpen fogalmazott:

"A díjmentes, adóhatékony TBSZ-ünkkel lebontjuk az akadályokat, amelyek eddig visszatartották a magyar befektetőket attól, hogy a nemzetközi piacokat is elérjék. Célunk, hogy alacsony költségű, átlátható befektetési lehetőségeket kínáljunk, hiszen még a kis, de rendszeres befizetések is komoly vagyonnövekedést eredményezhetnek hosszú távon. Szeretnénk támogatni a befektetőket abban, hogy megalapozzák pénzügyi jövőjüket, kihasználva a kamatos kamat erejét."

Egy tipikus magyar munkavállaló évente körülbelül 5 736 000 forint nettó jövedelemre számíthat. Amennyiben ennek 20%-át egy adómentes Tartós Befektetési Számlán (TBSZ) helyezné el, az idő múlásával jelentős vagyonnövekedés érhető el. A Lightyear TBSZ-kalkulátora alapján a következő eredményekre lehet számítani:

Ez azt jelenti, hogy egy kezdeti 1 147 200 forintos befektetéssel 25 év alatt akár negyvenszeres növekedés is elérhető. Ehhez csupán annyira van szükség, hogy folyamatosan fenntartsuk a befektetést, és a hozamokat újra befektessük egy adóelőnyös TBSZ keretein belül.

A korábbi tapasztalatok azt jelzik, hogy a hosszú távú befektetések jellemzően sokkal nagyobb hozamot kínálnak, mint a rövid távú spekulációk. A TBSZ (Tartós Befektetési Számla) egy kiváló lehetőséget nyújt a befektetők számára, hogy kedvező adózási környezetben növeljék vagyonukat. Ahogy egyre többen kezdik felismerni ezt a lehetőséget, azok, akik kihasználják ezt a számlatípust, jelentős pénzügyi előnyöket élvezhetnek a jövőben.

Related posts