A 70. évfordulójukat ünneplő Szent István Filharmonikusok egy különleges eseménnyel készültek: a teremavatás és az emlékalbum bemutatója egyaránt színesítette a jeles alkalmat.


A 70 éves Szent István Filharmonikusok és a Szent István Zenei Műhely közös rendezvényén különleges eseményre került sor: ünnepélyes teremnévadó és avató ceremónia zajlott, továbbá egy jubileumi könyvbemutatót is tartottak a Szent István Zeneház impozáns falai között.

A Szent István Zeneház impozáns hangversenytermét a zenekar és az intézmény megálmodója, Záborszky József tiszteletére nevezték el. A Zeneház legkiválóbb termei mostantól a neves művészpedagógusok nevét viselik, köztük a fagottművész Keszler Györgyét, a hegedűművész Kovács Dénesét, valamint Brenton Langbein hegedűművészét, karmesterét és zeneszerzőét. Emellett említést érdemel Ujházy László, aki a Hangkultúra szak megalapításáért felelős, és Vermes Mária hegedűművész is, akik mind hozzájárultak a zenei élet gazdagításához.

Az ünnepségen az Istvános Fagott Quartet - Beleznay Anna, Bettermann Jákob, Hartenstein István, Vedres Péter Wolfgang Amadeus Mozart: Adaggiojával és Giacchino Rossini: Largo al Factotumával emlékeztek Keszler Györgyre.

Az Istvános Tanári Vonósnégyes - Gyermán Júlia és Temesvári Fanni hegedűn, Zárbok Zita brácsán, valamint Rátkay Áron csellón - egy különleges előadással lepte meg a közönséget, bemutatva Anton Webern gyönyörű "Lagsamer Satz" című művét.

A rendezvény során bemutatták a zenekar és az intézmény alapítójával, Záborszky Józseffel, valamint a zenekart támogató legendás karmesterrel, Ferencsik Jánossal készült rövidfilmet. Ezt követően Záborszky unokája, Csongor, hegedűjátékával tisztelgett nagyapja öröksége előtt. Őt a zongorán Alexa Júlia kísérte, és együtt eljátszották William Boyce híres Matróztáncát.

Ezután a Szent István Király Zeneművészeti Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola tehetséges növendékei léptek színpadra. A Tücsökzenekar Franz Schubert: Walzerét és Pjotr Iljics Csajkovszkij: Nápolyi dalát adta elő Zsíros Levente irányításával. Ezt követően a Szent István Király Zeneművészeti Szakgimnázium Fúvószenekara Johan de Meij Gandalf című kompozíciójával tisztelgett a legendás művészpedagógusok előtt, akiket az alapító Makovecz Pál vezényelt.

A jubileumi esemény keretében bemutatkozott a Szent István Filharmonikusok 70 című album, amelyet Könyves Klaudia szerző, Zsoldos Dávid szerkesztő és Záborszky Kálmán kiadó közreműködésével hoztak létre.

A kötetben a közösség erejét és hagyományait idézik fel az alma mater egykori és jelenlegi növendékei, akik között találunk világhírű szólistákat, jelentős művésztanárokat, orvosokat, matematikusokat és színháztörténészeket is. A zenekar és az iskola fejlődése már az alapítás pillanatától kezdve elválaszthatatlan, és az albumban számos archív felvétel idézi meg a hőskort. E fotókhoz 44 egyedi vallomás társul, amelyek gazdagítják a kötet tartalmát – írja Zsoldos Dávid zenetörténész, a Magyar Zenei Tanács elnöke az előszóban.

A kötet záró részében egy impozáns névsor található, amely megörökíti azokat a tehetséges muzsikusokat, akik a jubileumi koncerteken léptek fel. Ezek az események 2024. szeptember 28-án a Zeneakadémia színpadán, valamint 2024. október 13-án a Budapest Kongresszusi Központban zajlottak, ahol a Szent István Filharmonikusok és a Szent István Zenei Műhely együttesének tagjai varázsolták el a közönséget.

A Szent István Filharmonikusok 2025/26-os évada

A népszerű bérletes előadásokon túl - a Müpában (Stephanus bérlet), a Vigadóban (Téli bérlet) és a Zeneakadémián (Gaudeamus bérlet) - folytatódik kamarazenei sorozatuk az Óbudai Társaskörben, ahol ismert színművészek közreműködésével nyerhetnek betekintést a klasszikus zenei kulisszák mögé.

Az évadban négy hétvégén (február 21., március 21-22., április 11., május 16.) látható, hallható a Szent István Filharmonikusok és a Magyar Művészeti Akadémia közös rendezésű családi programja: a Pastorale-sorozat, a Pesti Vigadó Dísztermében.

A 2025/26-os hangversenysorozat során a közönség ismét különleges zenei élményekben részesülhet, hiszen a színpadra lépnek a világ élvonalbeli művészei. Olyan nevek, mint Antal Mátyás, Baráti Kristóf, Berecz Mihály, Kelemen Barnabás, Kolonits Klára, Kovács János, Langer Ágnes, Medveczky Ádám, Tomasz Máté és Vashegyi György varázsolják el a közönséget felejthetetlen előadásaikkal. Az esték során a klasszikus zene remekei és a kivételes tehetségek találkozása garantálja a felejthetetlen élményeket.

Related posts