Több száz háromszéki diák lépett ki a digitális világ kereteiből, és így közelebb kerültek a természet csodáihoz.


Az elmúlt hónapokban több mint 500 háromszéki diákot sikerült "kiszakítani a digitális világból" és közelebb vinni a természethez. Sepsiszentgyörgyön ünnepélyes díjátadóval zárult a kilenc hónapon át tartó Velünk az erdő - Fedezd fel a tájat! erdőismereti vetélkedő, amely által megismerhették az erdőt, annak növény- és állatvilágát, és megtapasztalták, mit jelent a természet közelsége.

A Háromszéki Erdészek és Vadászok Baráti Társasága és az RMDSZ háromszéki szervezete által kezdeményezett megmérettetésre Kovászna megye 17 településéről 69 csapatban közel 700 diák nevezett be. Közülük több mint 500-an kitartottak a 9 hónapig tartó vetélkedő minden szakaszán, számoltak be a szervezők.

A 2024 márciusában elindult innovatív vetélkedő négy izgalmas fordulón keresztül kínálta a diákoknak a lehetőséget, hogy mélyebb betekintést nyerjenek az erdészeti ismeretek világába. Emellett a résztvevők felfedezhették a természet varázslatos szépségeit, miközben megtanulták, hogyan őrizhetik meg és támogathatják az őket körülvevő gazdag élővilágot.

A Háromszéki Erdészek és Vadászok Baráti Társasága (HEVbt) együttműködésben az RMDSZ Háromszéki Területi Szervezetével olyan programot hirdetett meg, amelynek fő célja, hogy a fiatalok szorosabb kapcsolatba kerüljenek a természettel. A résztvevők felfedezhetik az erdő gazdag növény- és állatvilágát, miközben elmélyülnek a természetjárás alapfogalmaiban és gyakorlati tudnivalóiban.

Bodor László, az RMDSZ háromszéki szervezetének ügyvezető elnöke hangsúlyozta: "A világ folyamatosan változik körülöttünk, ezért elengedhetetlen, hogy a civil szervezetek aktívan részt vegyenek a társadalom alakításában." Az erdőismereti vetélkedőt nem csupán versenyként képzelték el, hanem mint közösségépítő és szemléletformáló programot, amely hozzájárul a diákok természet iránti tiszteletének és felelősségtudatának fejlesztéséhez - tette hozzá Bodor László.

Porzsolt Levente, a Háromszéki Erdészek és Vadászok Baráti Társaságának elnöke is hasonló nézeteket vallott. Szerinte a cél az volt, hogy a gyerekeket játékos módon közelítsék az erdő csodáihoz, kirándulások, erdőismereti feladatok és piknikek keretében. A program másik fontos aspektusa, hogy tartós értéket teremtsenek, ezért a győztes csapatok településének környékén egy-egy erdei tanösvényt létesítenek.

Porzsolt Levente elmondása szerint minden tanösvény általában hat-hét megállóból áll. Az idei évben három új tanösvény építése van tervben, míg a többi a megyei és helyi önkormányzatok jövő évi költségvetéséből fog megvalósulni. Az alsó tagozatosok versenyében a zágoni csapat emelkedett ki, míg az 5-8. osztályos résztvevők közül a sepsiszentgyörgyi csapat végzett az élen. A 9-12. osztályosok kategóriájában pedig a baróti csapat teljesített a legjobban. Ennek eredményeként ezeken a településeken fognak létrejönni az új tanösvények. A program sikerét látva a szervezők 2025 őszén újabb versenyt terveznek.

Related posts