Trump egyre inkább elveszíti a türelmét – úgy tűnik, a béke most közelebb van, mint az elmúlt három év során bármikor.


Az Egyesült Államok nem rendelkezik olyan hatékony eszközökkel, amelyekkel azonnali békét tudna teremteni a konfliktusban álló felek között. Csupán annyira van lehetősége, hogy jutalmazza vagy büntesse az egyes feleket az általa kedvezőnek tartott irányvonal mentén. Ukrajna viszont, ha az Egyesült Államok katonai támogatása nélkül próbálkozik, nem képes folytatni a harcot; tehát a végső döntés Moszkvából fog megszületni.

Az első lépés lehetne, hogy Trump ajánlatát elfogadva, a háborúból való kilépés lehetőségét kihasználva, általános fegyverszünetet hirdessünk. Ekkor Putyin kénytelen lenne beérni azzal a területtel, amelyet már elfoglalt, ez pedig Ukrajna területének 18%-át jelenti. A szankciók feloldásával egy időben a befagyasztott orosz pénzeszközök is visszakerülhetnének. Putyin így fókuszálhatna a posztszovjet térség integrációjára és Moszkva vezetésével történő központosítására – Belarusz, Kazahsztán, Örményország, Georgia és mások is felkészülhetnének erre. Orosz szempontból nézve ez alapvetően nem egy rossz forgatókönyv. Azonban a hátránya az, hogy...

Másrészt az orosz elnök szembesülhet azzal az utolsó politikai réteggel, amely még aktívan részt vesz a közéletben: a háborúpárti nacionalistákkal. Ezek a csoportok már most is zavarodottan tekintenek a tűzszünet és az Egyesült Államokkal folytatott tárgyalások szükségességére.

A második forgatókönyv a tárgyalásokból való kiszállás vagy olyan teljesíthetetlen feltételek követelése, amelyek ellehetetlenítik a további tárgyalási folyamatot.

Moszkva még mindig azt gondolja, hogy nem beszélünk patthelyzetről, és még győzelmet tudnak aratni Ukrajna felett - akkor pedig nem lesz szükség kompromisszumra, hanem az orosz ultimátum érvényesülhet. A forgatókönyv hátránya Donald Trump kiszámíthatatlansága - ki tudja, hogyan cselekszik az amerikai elnök ilyen visszautasítás esetén? És mind az Oroszország elleni másodlagos szankciók, mind Ukrajna további, még erőteljesebb támogatása az új nyersanyag-megállapodáson keresztül napirenden van.

A harmadik lehetőség az időhúzás a nyári hónapokig.

Stratégiai szempontból érthető, hogy az orosz vezetés újabb próbálkozással kívánja tesztelni az ukrán védelmet, különösen akkor, ha a Kremlben úgy vélik, hogy a védelem már-már a szétesés szélén áll, és csupán egy apró impulzusra van szükségük a céljaik eléréséhez. E logika mentén, ha most engednek Washington kérésének, és beleegyeznek egy harmincnapos általános fegyverszünetbe, akkor lehetőséget adnak Ukrajnának arra, hogy megerősítse a védelmét, és felkészüljön a következő kihívásokra. Amennyiben az orosz tervek valóra válnak, akkor sokkal kedvezőbb tárgyalási pozícióba kerülhetnek a jövőbeli egyeztetések során.

A forgatókönyv kockázata abban rejlik, hogy Donald Trump türelme szép lassan fogyni kezd, és ha Moszkva túlságosan elhúzza az időt, akkor könnyen elveszítheti a viszonylag kedvező kilépési lehetőséget jelentő időablakot. Valószínűnek tűnik, hogy Moszkva e stratégiát követi a tárgyalások során.

Related posts