A kiskunhalasi geotermikus erőmű megépítése forradalmi lépés lenne a fenntartható energiaforrások hasznosítása terén.


Úttörő jellegű beruházás lenne a kiskunhalasi tervezett geotermikus erőmű megépítése, ez lenne az első folyamatosan működő, villamos energiát termelő és hőszolgáltatást is nyújtó ilyen létesítmény - hangsúlyozta az MTI-nek Horváth Viktor, az Energiaügyi Minisztérium (EM) energiaátmenetért felelős helyettes államtitkára csütörtökön Kiskunhalason. Horváth Viktor a geotermikus energia térségi hasznosításának terveiről és lehetőségiről szóló egyeztetés előtt elmondta, Magyarország számára alapvető fontosságú a megújuló energia hasznosítása és az ellátásbiztonság megteremtése is. Ezt egyszerre biztosítja a geotermia, amely folyamatosan elérhető energiaforrás a nap minden órájában és az év minden napján - tette hozzá.

A helyettes államtitkár bizakodóan nyilatkozott Kiskunhalas jövőbeli lehetőségeiről, remélve, hogy hamarosan felfedeznek olyan geotermikus vízforrást, amely lehetővé teszi a villamos energia előállítását, miközben a helyi lakosoknak fűtési és melegvíz-igényeiket is kielégítik. Hangsúlyozta, hogy az országban már létezik egy geotermikus alapú villamosenergia-termelő erőmű, ám annak működése nem folyamatos, így a további lehetőségek feltárása kulcsfontosságú.

Ezért a tervezett beruházás úttörő jellegű lenne, ami nem csak a helyiek számára lenne kulcsfontosságú, hanem az egész országban mintaként szolgálhatna más települések számára is - hangsúlyozta Horváth Viktor.

Bányai Gábor, a Dél-alföldi Gazdaságfejlesztési Zóna komplex fejlesztéséért felelős kormánybiztos és a térség fideszes országgyűlési képviselője kifejtette, hogy Kiskunhalason évtizedek óta hangsúlyozzák, milyen jelentős hőkincs rejtőzik a város földje alatt, illetve a környező területeken, ahol egykor gáz- és olajkutatás folyt. Mint mondta, ez a térség az egyik leggazdagabb geotermikus lehetőségekkel bíró helyszín Európában. A régi kutatófúrások adataira támaszkodva akár 150-170 fokos, nagy nyomású forró gőz is található a helyben, és ha sikerül lokalizálni ezt a hőmezőt, akkor rendelkezésre állhat 100 fok fölötti forró gőz, amely ideális lenne áramtermeléshez. A tervezett erőmű teljesítménye akár 15 megawattot is elérhet, ami elegendő lenne ahhoz, hogy Kiskunhalas áramigényét teljes mértékben fedezze – tájékoztatott a kormánybiztos.

Bányai Gábor kifejtette, hogy amennyiben a közelgő kutatófúrások sikeres eredménnyel zárulnak, 2026 végére már megkezdődhet az erőmű építése. Horváth Gergely Domonkos, az MVM Zöld Generáció Zrt. vezérigazgatója hozzátette, hogy a projekt több mint egy évvel ezelőtt vette kezdetét. Az előzetes tervek szerint az elemzések június végére befejeződnek, ekkor már konkrét információkkal rendelkeznek a helyszínekről. Ezzel párhuzamosan elindítják a közbeszerzési eljárást, amelynek sikeressége esetén hamarosan megkezdődhetnek a fúrási munkálatok.

Related posts