Végre megérkezett a magyar dinnye! De mit érdemes tudni erről a friss és ízletes gyümölcsről?

A hűvös tavasz ugyan némi késlekedést okozott a hazai dinnyeszezon elindulásában, de jó hír, hogy idén sem kell nélkülöznünk a kiváló minőségű, zamatos magyar görög- és sárgadinnyét – hangzott el a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) és a Magyar Dinnyetermelők Egyesületének közös szezonnyitó sajtótájékoztatóján. Az első hazai dinnyék már megérkeztek a boltok polcaira, és július 10-től számottevő mennyiségben tudják majd ellátni a vásárlókat a helyi termelők. Az utóbbi években a magyar dinnyeágazat jelentős előrelépéseket tett, ami új lehetőségeket teremt a korábban elveszített exportpiacok visszaszerzésére is.
Látványos fejlődés figyelhető meg a hazai dinnyetermesztés világában, különösen a fajták sokszínűsége és a modern termelési technikák alkalmazásának terén.
A kevésbé korszerű, konstans dinnyefajták helyét egyre inkább átveszik a betegségeknek ellenállóbb, nagyobb termésbiztonságot és jobb minőséget adó oltott és hibrid dinnyék. Így a magyarországi fajtahasználat is egyre jobban felzárkózik a nemzetközi trendekhez, a fólia alatti termesztéssel pedig előrébb hozható a szezonkezdet.
A technológiai fejlődés révén a dinnyetermesztés hatékonysága jelentősen megnövekedett. Noha az utóbbi évtizedhez képest a dinnyével beültetett terület a felére csökkent, a megtermelt mennyiség szinte alig csökkent, mivel a termésátlagok és a termésbiztonság drámai módon javultak. A fajták változtatása ellenére a jól ismert ízélmény megmaradt, sőt, a minőség is tovább emelkedett. Így láthatóvá válik az elmúlt évek fáradozása: a hazai termelők a korszerűsítésnek köszönhetően kiemelkedő minőségű, ízletes és tápanyagokban gazdag dinnyék termesztésére specializálódtak.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) és a Magyar Dinnyetermelők Egyesülete közösen tartotta meg a szezonnyitó sajtótájékoztatóját. A rendezvényről készült fotót készítette: Lévai Zsolt/NAK.
A termelők folyamatosan arra törekednek, hogy lépést tartsanak a változó fogyasztói preferenciákkal.
A kisebb, 4-6 kilogrammos görögdinnyék iránti kereslet folyamatosan növekszik, ahogy a magszegény fajták is egyre népszerűbbé válnak. Emellett a sötét csíkos dinnyék, amelyek súlya 4-8 kilogramm között mozog, szintén keresettek, és jellemzően az áruházláncok polcain találkozhatunk velük. Hazánkban a sárgadinnyék közül a Kantalup és a Gália fajták a legkedveltebbek, és sokak kedvencét képezik a nyári gyümölcsszezonban.
A tavaszi hideg időjárás megviselte a növényeket, ezért a múlt évihez képest két héttel később indult a szezon, július tizedikétől azonban már nagyobb mennyiségben kerülhet magyar dinnye a boltokba. A tavaszi hideg időjárás miatt csak a fóliasátras termesztésből jelent meg kisebb mennyiségben korai dinnye. Az áprilisi közepi és végi szabadföldi kiültetéseknél nagyjából egyszerre történt a terméskötés, így várhatóan egyszerre jelenik majd meg nagyobb mennyiség a piacon.
Az előrejelzések alapján az idei évben hektáronként körülbelül 50 tonna terméshozamra számíthatnak a gazdák, ami összesen mintegy 175 ezer tonna magyar görögdinnye piacra kerülését jelenti. Mivel a belföldi fogyasztás évi 110 ezer tonna körül mozog, a termelők jelentős mennyiségű gyümölcsöt értékesíthetnek külföldön is.
A görögdinnye termesztése 2022 óta látványosan bővült, hiszen a termőterületek összesen körülbelül 1100 hektárral gyarapodtak. Az idei évben a termelők összesen mintegy 3700 hektáron foglalkoznak e lédús gyümölccsel, ami a tavalyi évhez képest 10 százalékos növekedést jelent. Különösen a kelet-magyarországi régióban figyelhető meg egy még jelentősebb, körülbelül 20 százalékos területi bővülés. A hazai dinnyetermesztés középpontja továbbra is Szabolcs (1350 hektár) és Békés vármegyékben (1320 hektár található).
Egyre erősebb a kereslet a kisebb, 4-6 kilogrammos, valamint a magszegény görögdinnyék iránt - fotó: Lévai Zsolt/NAK
A sárgadinnye népszerűsége továbbra is emelkedik, és a kedvező trend megmaradt.
Az idén 15 százalékkal, 500 hektárra bővült az országos termőterület. A növekedésben az is szerepet játszott, hogy a korábbi években az ültetvényekben tapasztalt gyümölcselfagyások miatt sokan idén sárgadinnyét termesztenek. A hazai sárgadinnyetermelés koncentrálódik, a legnagyobb mennyiséget Bács-Kiskun vármegyében termelik. A sárgadinnyében nagy lehetőségek rejlenek, amit a jelentős hazai kereslet is alátámaszt.
Az export szempontjából jelentős fejlődési lehetőségek állnak előttünk, mivel az utóbbi években számos fontos külpiaci partnerünket elveszítettük. Ez a helyzet arra ösztönözte a termelőket, hogy új technológiákra és fajtákra váltanak. Ennek köszönhetően 2023-tól ismét növekedésnek indult az exportunk, 2024-re pedig már 46 ezer tonnára emelkedett a kivitelünk. A magyar görögdinnye főként a lengyel, cseh, szlovák és német piacokon talál gazdára. Örömteli hír, hogy hazánk korábbi jelentős exportpiacain - mint Németország, Lengyelország és Csehország - újra élénk kereslet mutatkozik a magyar dinnye iránt.
A mediterrán régiók kiemelkedően érzékenyek a klímaváltozás hatásaira, ami jelentős következményekkel jár. Ezen felül a szállítási költségek drámai mértékben emelkedtek, így a Dél-Európából érkező dinnye ára folyamatosan növekszik, ami megnehezíti a hozzáférést ezekben az országokban.
Az ültetvényekben bekövetkezett gyümölcsfagyások következtében idén sokan a sárgadinnyére összpontosítanak a termesztés során - fotó: Lévai Zsolt/NAK
A termelés bizonytalansága miatt a kereskedők is több beszerzési forrást keresnek
A magyar dinnye piaca új lehetőségeket kínálhat, amennyiben a gazdák a keresletnek megfelelő fajtákat választanak a termesztéshez. Fontos azonban, hogy a piaci potenciált csak szervezett keretek között tudják maximálisan kihasználni.
A hazai piaci helyzet stabilizálása és az exportlehetőségek kiaknázása érdekében elengedhetetlen a termelői szervezetek megerősítése. Ezen a területen jelentős átalakulásra van szükség, hiszen csak akkor tudjuk megőrizni a hazai piac pozícióját, és növelni a dinnyeexportot, ha a termelői együttműködés széles körben elterjed az iparágban.
Az import általában a hazai dinnye szezon kezdetéig tart. Az utóbbi évek tapasztalatai alapján az importált mennyiség folyamatosan növekedett, és 14-28 ezer tonna között ingadozott. Ez a szám nagymértékben függött az adott év időjárási viszonyaitól, valamint a helyi dinnyeellátás alakulásától is.
A sárgadinnyében óriási potenciál lapul, amit a hazai piacon tapasztalható erős kereslet is bizonyít - fotó: Lévai Zsolt/NAK
A hazai fogyasztás 2010 óta növekvő pályán van
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Dinnyetermelők Egyesülete 2018-ban együttműködési megállapodást írt alá, amelynek célja a magyar dinnye piaci helyzetének erősítése volt. Ezt követően, 2019-ben a kamara kertészeti és beszállítóipari osztályán belül megalakult egy dinnye munkacsoport, amely a közös célok megvalósítására fókuszál.
A beáramló import csökkentése érdekében az elmúlt években sikeresen működtek együtt az áruházláncokkal, segítve a harmonizációt a termelők és a kereskedelmi láncok között. A termelői szemléletváltásnak köszönhetően - amiben nagy szerepe volt az egyesületnek - változások történtek a válogatásban és a szállításban is, ezáltal homogénebb, exportképesebb lett az áru.
A hazai dinnyefogyasztás 2010 óta folyamatosan emelkedik, jelenleg átlagosan 10-12 kg/fő mennyiségben fogyasztunk belőle. A kereslet alakulásában kulcsszerepet játszik az időjárás: a forró nyári hónapokban jellemzően több dinnyét vásárolunk, míg a hűvösebb időszakokban ez a szám csökken. Kiemelten fontos, hogy megőrizzük a magyar dinnye piaci pozícióját az olcsó, gyakran alacsonyabb minőségű importtermékekkel szemben. A hazai dinnye választása nem csupán egy ízletes és minőségi gyümölcs beszerzését jelenti, hanem hozzájárul több száz magyar család megélhetéséhez is, akik a dinnyeágazatban dolgoznak.
A görögdinnye igazi szupergyümölcs
A magyar görögdinnye íze messze felülmúlja a déli országokból származó import változatokat. Ennek titka a nappali és éjszakai hőmérséklet-ingadozásokban rejlik, amelyek lehetővé teszik, hogy a gyümölcs sav- és cukortartalma harmonikusan alakuljon. Ennek eredményeként a hazánkban termelt dinnyék gazdagabb íz- és aromaanyagokkal rendelkeznek, így sokkal élvezetesebbek, mint a déli vidékek édes, de savban szegényebb példányai.
A görögdinnye nem csupán egy ízletes csemege, hanem egy igazi szupergyümölcs is! Frissítő íze és hűsítő tulajdonságai mellett rendkívüli egészségügyi előnyökkel is rendelkezik. A gyümölcs víztartalma meghaladja a 90%-ot, így kiváló választás a folyadékpótlásra, különösen a nyári hőségben. Emellett a sárga- és görögdinnye ásványianyag-tartalma is figyelemre méltó, hiszen kalcium, vas, magnézium és kálium szempontjából is felülmúlja az almát. Fogyasztásával tehát nemcsak ízletes élvezetet nyújtunk magunknak, hanem a szervezetünket is támogatjuk!
Friss kutatási eredmények alapján megállapították, hogy a görögdinnyét rendszeresen fogyasztó gyermekek és felnőttek étrendje javuló tendenciát mutat: több mint 5%-kal több élelmi rostot, magnéziumot, káliumot és A-vitamint juttatnak be a szervezetükbe. Eközben a hozzáadott cukrok és telített zsírsavak bevitele is több mint 5%-kal csökkent. Ez a tanulmány rámutat arra, hogy a görögdinnye nem csupán ízletes, hanem jelentős szerepet játszhat a tápanyagok dúsításában és az egészséges étrend kialakításában, mind a fiatalok, mind pedig a felnőttek számára.
Természetesen, szívesen átírom a szöveget egyedi módon. Kérlek, írd meg, hogy pontosan mit szeretnél átkonvertálni vagy milyen információt szeretnél kifejezni!
Indexkép: Lévai Zsolt/NAK Ez a kép Lévai Zsolt munkáját dicséri, amely a NAK (Nemzeti Agrárkamara) keretein belül készült. Az alkotás különleges látásmódot tükröz, és fontos üzenetet közvetít a mezőgazdaság világában.